Ar P. Guardiolos atvykimas gali pakeisti Anglijos futbolą? (straipsnis)

Kodėl Pepas Guardiola tapo „Manchester City“ treneriu? Jis sako, kad tai padarė norėdamas įrodyti, kad jo sėkmė Ispanijoje ir Vokietijoje neatėjo tik dėl laimingų atsitiktinumų. Anglijoje treneriai būna arba pripažinami geriausiais, arba sužlugdomi, ir Guardiola „Premier“ lygą mato kaip savęs išbandymo galimybę.

Tačiau ką Guardiola gali atnešti „Premier“ lygai ir visam Anglijos futbolui? Kokios jo naujovės bus jaučiamos „Etihad“ stadione? Ką jo paskyrimas „City“ treneriu gali įnešti visam šios šalies futbolo vystymui? Į šiuos klausimus atsakyti pabandė Bleacher Report apžvalgininkas Grahamas Ruthvenas.


Guardiola atvyksta įdomiu laiku Anglijos futbolui. „Premier“ lygoje žaidžiamas futbolas turi būti modernizuotas tam, kad neatsiliktų nuo tų standartų, kuriuos pateikia kitos stipriausios Europos lygos. Geriausiai tai simbolizuoja Čempionų lyga, kurioje dominuoja Ispanijos ir Vokietijos ekipos, o Anglijos klubų rezultatai pastaruoju metu nėra įkvepiantys.

Būtent todėl ispanas gali būti revoliucine šio sporto figūra Anglijoje. Jis yra priskiriamas prie elitinių futbolo trenerių pasaulyje, o jo netradicinės treniruotės ir treniravimo metodai sukūrė ne vieną precedentą ir atnešė puikių rezultatų. Dabar „Premier“ lyga tikisi perimti iš jo šią patirtį bei pakelti žaidimo lygį šalyje.

Po trijų metų, kuriuos Guardiola praleido Vokietijoje, šios šalies futbolas tapo labiau techniškesnis bei patobulėjo taktiškai, o dėl ispano ideologijų į priekį žengė visa „Bundesliga“. Nuo to naudos turėjo ne tik Bavarijos ekipa – tai buvo naudinga ir toms ekipoms, prieš kurias kovojo Guardiolos auklėtiniai.

„Premier“ lyga dabar tikisi, jog tokios pačios teigiamos naudos gaus ir jie. Guardiola gali turėti tokią pačią įtaką, kokią Anglijos futbolui turėjo Arsenas Wengeras praėjusio amžiaus paskutinio dešimtmečio pradžioje. Prancūzas atvyko į „Arsenal“ tuo metu, kai šalies futbolas išgyveno ne pačius geriausius laikus. Anglijos futbolui reikėjo modernizacijos, o ją atnešė būtent Wengeras.

Guardiola dabar gali padaryti tokius pačius efektyvius ir radikalius pokyčius. Jo paskyrimas „Manchester City“ strategu iš karto privertė atlikti pokyčius kitai miesto ekipai – „Manchester United“, kurie atleido Louisą van Gaalą ir įsigijo Jose Mourinho. Nuo jų neatsiliko ir „Chelsea“, į savo gretas pasikviesdami Antonio Conte, kuris šiame poste pakeitė laikinu treneriu dirbusį Guusą Hiddinką.

Dar niekuomet iki šiol Anglijos futbolas vienu metu neturėjo tiek daug talentingų trenerių. Jei „Premier“ lyga dabar nemodernizuos savo žaidimo ir nepasivys kitų šalių, jie niekada nesugebės to padaryti. Ten kur atvyksta Guardiola, paskui jį seka ir futbolo revoliucijos, o tą turėtume dabar pamatyti ir Anglijos krantuose, kai jis pradėjo dirbti „Etihad“ stadione.

Kai Wengeras buvo paskirtas „Arsenal“ treneriu, jis pakeitė visą klubo kultūrą, o tai galiausiai persiteikė ir visai lygai. Alkoholio vartojimo kultūra, kuri skandino Anglijos futbolą, sunyko, o prancūzo prisijungimas lygai įnešė profesionalumo. Be jokio abejonės, dabar tokių pokyčių Anglijos futbolui nereikia, tačiau jiems reikalingi pokyčiai futbolo intelekte.

Nors neaišku, ar dėl to labiau kalti žaidėjai, ar juos treniruojantys strategai, anglai ir šioje šalyje užaugę futbolininkai atrodo neturintys tokių taktinių žinių ir žaidimo supratimo, kokį turi kitose Europos šalyse subrendę žaidėjai. Tai yra ta vieta, kurioje Guardiola turės didžiausią įtaką, o tokie žaidėjai kaip Raheemas Sterlingas ir Fabianas Delphas taps jo bandomaisiais triušiais.

„Kiekvienas treneris pasaulyje nori pagerinti savo žaidėjus – taip tu pagerini visą komandą. Aš dirbu taip pat kaip ir kiti treneriai. Aš turiu savo požiūrį į futbolą ir žinau, kokį žaidimą žaidžiančią savo ekipą aš noriu matyti, tačiau man reikia laiko. Šiame pasaulyje mes niekada neturime pakankamai laiko, tad bandysime sukurti kaip įmanoma gerą komandą, per kaip įmanoma trumpą laiką. Svarbiausia bus mūsų kūno kalba, o visa kita ateis su laiku“, - taip pristatytas „Manchester City“ klube su Telegraph kalbėjo Guardiola.

Iš tiesų, kaip ir sakė Guardiola – visa kita ateis su laiku. Jis galbūt ir nesakė šios frazės galvodamas apie tai, tačiau tai galima panaudoti kaip žodžius, kurie atspindi dabartinę situaciją Anglijos futbole, turint tiek daug aukščiausio lygio trenerių.

Nors nėra net jokių abejonių, jog Guardiola ir kiti strategai pradės naują taktinį amžių „Premier“ lygoje, jo įtaka bus jaučiame ne tik taktiniuose dalykuose. Dabar žaidėjams pateikiama ir mokoma daug daugiau žaidimo detalių, nei bet kada anksčiau.

„Mano taktikos prisitaiko prie turimų žaidėjų kvalifikacijos. Aš negaliu iš jų reikalauti to, ko jie man negali suteikti. Tai nėra įmanoma. Aš negaliu kalbėti apie tai, kaip mano žaidėjai ir mes žaisime, jei aš nejaučiu to, ką jie gali ir moka. Aš noriu, kad jie būtų geri komandos draugai. Man patinka žaidėjai, kurie galvoja ne tik apie save, bet ir apie „Manchester City“ klubą. Mes čia esame todėl, kad sugalvotume, ką mes turime padaryti, kad šis klubas taptų geresniu. Mes čia ne tam, kad galvotume ką klubas padarys mums. Mes norime būti geresniu klubu“, - kalbėjo ispanas.

Guardiola džiaugėsi sėkme kiekviename klube, kuriame jis iki šiol dirbo, laimėdamas šešis šalies čempionų titulus bei dvi Čempionų lygas, savo darbo „Barcelona“ ir „Bayern“ klubuose metu. Iš jo tikimasi pratęsti pergalingą žygį ir „Manchester City“ ekipoje, tačiau visam Anglijos futbolui pozityvumo turėtų įnešti ir kiti faktoriai sekę jo karjerą.

Ispanijos bei Vokietijos futbolas pasiekė savo aukštumą būtent per pastarąjį dešimtmetį, o Guardiola šiuo laikotarpiu dirbu abejose lygose. Kaip „Barcelona“ treneris, jis padėjo „La Liga“ padaryti dominuojančia lyga Europoje, o jo darbo metu „Bayern“ klube, į pokalbį dėl stipriausių Europos lygų buvo pradėta įtraukti ir „Bundesliga“.

Dabar šio auksinio palietimo tikisi ir „Premier“ lyga. „Manchester City“ bus tie, kurie iš naujojo trenerio susilauks daugiausiai naudos, tačiau atvykus didžiausiam pastarojo laikotarpio futbolo revoliucionieriui sublizgėti gali visas šalies futbolas.