Škotija po atkaklios kovos palaužė Lietuvą © Eurofootball.lt
Lietuvos rinktinei ir trečioji išvyka į Škotiją baigėsi nesėkmingai. Šeštadienį 2008 metų Europos čempionato atrankos rungtynėse Škotija po sėkmingai išnaudotų standartinių padėčių palaužė Lietuvos pasipriešinimą.

Glazgo "Hampden Park" stadionas, 50 tūkstančių žiūrovų
Teisėjas - Damir Skomina (Slovėnija)
Škotija 3 - 1 Lietuva
31' [1 - 0] Kris Boyd
61' [1 - 1] Tomas Danilevičius (11m.)
77' [2 - 1] Stephen McManus
83' [3 - 1] James McFadden

Škotija: Gordon; McEveley, Weir, McManus, Hutton; McCulloch (76' Maloney), Fletcher, Brown, Teale (69' McFadden); Boyd, O'Connor (76' Beattie)

Lietuva: Karčemarskas; Klimavičius, Skerla, Žvirgždauskas, Stankevičius (56' Jankauskas); Morinas (46' Mikoliūnas), Šemberas, Kalonas, Česnauskis; Danilevičius; Velička (46' Kšanavičius)

Škotijos rinktinės startinėje sudėtyje nebuvo Paulo Hartley, tad aikštės viduryje žaidė Darrenas Fletcheris, o dešiniajame krašte rungtyniavo Gary Teale'as. Šansą pasireikšti dešiniojo gynėjo pozicijoje gavo Alanas Huttonas, kairėje - Jay McEveley.

Lietuvos rinktinės gretose atakos smagailyje žaidė Andrius Velička, jam padėjo Tomas Danilevičius ir Mindaugas Kalonas, o saugų linijos kraštuose rungtyniavo Igoris Morinas ir Deividas Česnauskis.

Rungtynių pradžioje lietuviai atidavė iniciatyvą varžovams ir turėjo nemažai gintis, tačiau aikštės šeimininkai nesukūrė realesnių progų. Svečiai po truputį įsidrasino ir ėmė vis dažniau lankytis varžovų aikštės pusėje, o pirmą pavojingą smūgį atliko Mindaugas Kalonas, po kurio galingo bandymo iš maždaug 20 metrų kamuolys prašvilpė šalia vartų.

Škotai pradėjo vis dažniau klysti ir veteranas Davidas Weiras suklydęs baudos aikštelėje pargriovė Andrių Veličką, tačiau teisėjo švilpukas tylėjo. Arbitras iš Slovėnijos Damiras Skomina nieko neužfiksavo ir kai už marškinėlių baudos aikštelėje buvo laikomas Tomas Danilevičius.

20 minutę lietuvius išgelbėjo vartininkas Žydrūnas Karčemarskas. Po Darreno Fletcherio pakelto kampinio ir Garry O'Connoro perdavimo Lietuvos rinktinės vartininkas iš pradžių atrėmė Kriso Boydo smūgį, o po akimirkos atmušė ir Lee McCullocho smūgį iš arti.

Lietuvos rinktinei tai buvo įspėjimas, ir kurį laiką tylėjusiems škotams pavyko kiek "užmigdyti" varžovus bei 31 minutę išsiveržti į priekį. D.Fletcheris greitai atliko baudos smūgį ir K.Boydas sekundės dalimi aplenkęs Andrių Skerlą meistrišku smūgiu galva griūnant pasiuntė kamuolį į svečių vartų kampą.

Praleistas įvartis kiek sutrikdė Lietuvos komandą ir jai teko atlaikyti kelias škotų atakas. Po vienos iš jų sėkmingai vėl sužaidė Ž.Karčemarskas, kuriam pavyko atremti K.Boydo muštą kamuolį. Atsigavę lietuviai taip pat turėjo šansą, bet M.Kalonui baudos aikštelėje lemiamu momentu smūgiuoti sutrukdė S.Brownas.

41 minutę šeimininkai greita kontrataka susikūrė dar vieną progą. K.Boydas atsidūrė laisvas baudos aikštelės krašte, bet jam nepavyko pirmu smūgiu nuginkluoti Ž.Karčemarsko, o atakai tęsiantis vartininkas sustabdė škotų išpuolį gynėjo stiliaus pražanga už baudos aikštelės ribų.

Kėlinio pabaigoje jau lietuviai prispaudė oponentus prie jų vartų ir ypač pavojingi buvo tolimi M.Stankevičiaus perdavimai iš užribio, bet nieko konkretaus iš to išpešti nepavyko. Pirmasis kėlinys baigėsi šeimininkams pirmaujant 1-0.

Per pertrauką Lietuvos rinktinės treneris Algimantas Liubinskas atliko du keitimus - Igorį Moriną ir Andrių Velička pakeitė "Hearts" krašto saugų duetas Audrius Kšanavičius ir Saulius Mikoliūnas.

Abu žaidėjai įnešė nemažai pagyvėjimo lietuvių puolime ir nuo pat kėlinio pradžios draskė škotų gynybą, tačiau nepaisant kelių reidų kraštais niekam iš komandos draugų nepavyko "uždaryti" aštrių perdavimų.

53 minutę Lietuvos rinktinė patyrė skaudų smūgį - po kampinio kovodamas dėl kamuolio M.Stankevičius itin nesėkmingai nusileido ant žemės ir patyrė traumą. Ant atsarginių suolelio nesant dešinio krašto gynėjų ir rezultatui esant nepalankiam, treneris A.Liubinskas nusprendė imtis ryžtingų veiksmų ir į aikštę metė puolėją E.Jankauską.

Tačiau sužaidus valandą ne jis, o kitas po keitimo aikštėje pasirodęs žaidėjas padėjo pakreipti rungtynių eigą lietuviams naudinga linkme. S.Mikoliūnas bandydamas prasiveržti pro D.Fletcherį griuvo ir pergudravęs teisėją uždirbo 11 metrų baudinį, kurį realizavo komandos kapitonas Tomas Danilevičius.

Rezultatas tapo lygus ir žaidimas darėsi vis atviresnis. 71 minutę po dar vienos šeimininkai standartinės situacijos lietuvius vėl gelbėjo Ž.Karčemarskas, kuriam puikiu šuoliu pavyko atmušti Stepheno McManuso smūgį galva. Netrukus šansą turėjo ir svečiai, bet po Tomo Danilevičiaus prasiveržimo kairiuoju kraštu ir perdavimo atgal į baudos aikštelės vidurį M.Kalonui smūgiuotą kamuolį užblokavo S.McManusas.

Vis dėlto kaip A.Liubinsko keitimai padėjo Lietuvai išlyginti rezultatą, taip ir A.McLeisho į aikštę išleisti žaidėjai nulėmė pergalę Škotijai. 76 minutę po keitimo pasirodęs Shaunas Maloney iš kairiojo krašto atliko perdavimą į baudos aikštelę, ir prie tolimojo virpsto varžovų globos išvengęs S.McManusas griūdamas keliu sugebėjo nukreipti į kamuolį į vartus.

Netrukus šeimininkams nepavyko sėkmingai sužaisti tryse prieš vieną kontratakoje, o Lietuviai atsakė dar vienu įspūdingu S.Mikoliūno reidu, bet E.Jankauskui įmušti bendromis pastangomis sutrukdė gynėjai ir vartininkas.

83 minutę škotams pavyko užsitikrinti pergalę. Po keitimo aikštėje pasirodęs Jamesas McFaddenas iš dešinio krašto nusivarė kamuolį iki vidurio ir iš baudos aikštelės prieigų puikiu smūgiu į viršutinį vartų kampą nepaliko jokių šansų Ž.Karčemarskui.

Rezultatas 3-1 ir dviejų įvarčių persvara reiškė, kad paskutinės septynios pagrindinio lir keturios pridėto laiko minutės buvo tik formalumas. Lietuvos rinktinė dar bandė įmušti paguodos įvartį, bet škotai apsigynė ir šventė savo šeštą pergalę atrankos varžybose.

Lietuvai tai buvo penktasis pralaimėjimas, po kurio komanda su 7 taškais lieka penktoje pozicijoje. Škotai surinkę 18 taškus dalinasi pirmą vietą su Prancūzijos rinktine, kuri vėliau vakare susitinka su Italija.

Trečiadienį Lietuvos rinktinė turės galimybę atsitiesti ir Kaune žais prieš grupės autsaiderę Farerų salų ekipą.