„Žalgirio“ varžovas – iš šešėlio mieste pakilęs į viršūnę Švedijoje © AFP nuotr.

Antrus metus iš eilės „Žalgiris“ tarptautiniame kelyje sutinka Švedijos čempionus. Šį kartą laukia akistata su mažai pažįstama komanda iš jau žinomo miesto – Geteborgo BK „Häcken“.

Istorija

Pernai žalgiriečiai paneigė išankstinės prognozes ir užtikrintai įveikė Švedijos čempioną „Malmö“ – namuose nugalėjo 1:0, o išvykoje – 2:0.

Prieš Malmės klubą teko žaisti jau du kartus, tačiau ir Geteborgo atstovus žalgiriečiai yra sutikę jau du kartus – tik skirtingas komandas.

1989 metais „Žalgiris“ žaidė vos antrąsias savo rungtynes UEFA turnyruose ir sutiko tituluotą „IFK Göteborg“. Tuomet po pergalės Vilniuje 2:0 (Abu įvarčius įmušė R. Fridrikas, rungtynes stebėjo sausakimšas stadionas – apie 15 tūkst. žiūrovų) svečiuose nusileista varžovams minimalia persvara 0:1, bet patekta į kitą etapą.

Antrasis bandymas buvo ne toks sėkmingas – 2003 metais UEFA Intertoto turnyre namuose sužaista 1:1 su „Örgryte IS“, o Geteborge pralaimėta 0:3. Dvikova Vilniuje išsiskyrė neįprasta situacija – teisėjo asistentui iš Portugalijos patyrus epilepsijos priepuolį jį ant linijos pakeitė lietuvis E. Vencius. Rungtynės vyko dienos metu (17 val.) ir išsiskyrė itin mažu žiūrovų skaičiumi (vos 200).

Iš šešėlio mieste

„IFK Göteborg“ – antras pagal titulus šalyje, o „Örgryte IS“ – seniausias dar egzistuojantis švedų futbolo klubas (įkurtas 1887 m.) Mieste yra ir dar labai gilias tradicijas turinti GAIS ekipa (įkurta 1894 m.).

Tokia ilga istorija negali pasigirti „Häcken“, kuri savo gyvavimą pradėjo 1940 metais. Įdomu, jog klubo pavadinimas kilo nuo švediško žodžio „gyvatvorė“, kuri buvo aplink futbolo aikštę. Gamtinės sąsajos čia nesibaigia – komandos oficialus aistruolių klubas vadinasi Getingarna – lietuviškai vapsvos.

Ilgą laiką klubas nebuvo žinomas dėl pasiekimų profesionalų futbole: pirmą kartą į elitinį divizioną prasibrovė 1982 m., tačiau daugelį metų keliavo tarp aukščiausios ir antros lygos.

Daugiau žinomumo pasaulyje „Häcken“ turi dėl savo organizuojamo „Gothia Cup“, kuris laikomas didžiausiu jaunimo futbolo turnyru pasaulyje ir kasmet sutraukia pusantro tūkstančio komandų iš įvairių pasaulio kampų, tarp jų ir Lietuvos. Šios varžybos yra ir vienas didžiausių klubo pajamų šaltinių, jas finansuoja ir Švedijos valstybinės institucijos.

„Häcken“ negarsėja išaugintais talentais, tačiau vieną žymų žaidėją turi – saugas Kimas Källströmas, kuris Švedijos rinktinėje sužaidė 131 rungtynes.

Iškilimas

Profesionalioje tarptautinėje arenoje „Häcken“ debiutavo tik 2007 metais ir tiek tą kartą, tiek 2011 m. tokią galimybę turėjo ne dėl pasiekimų aikštėje, o dėl Sąžiningo žaidimo (Fair play) reitingo – kurį laiką UEFA skirdavo po papildomą vietą UEFA turnyruose aukščiausias tris vietas užėmusioms šalims.

Panašiu metu „Häcken“ klubas pradėjo žaisti vis stabiliau ir nuo 2009 m. nėra iškritęs žemyn. 2012 m. pavyko pirmą kartą tapti vicečempionu, o 2016 ir 2019 m. – iškovoti šalies taurę.

Po nesėkmingo 2021 metų sezono pradžios prie komandos vairo stojo buvęs Norvegijos vyrų bei moterų rinktinių bei „Rosenborg“ klubo treneris Peras-Mathias Høgmo. Bene skambiausias jo pasiekimas – 2000 metais su moterų rinktine iškovotas olimpinių žaidynių auksas.

Su „Häcken“ pirmąjį sezoną jis kalnų nenuvertė – komanda liko 12 vietoje čempionate, o Europoje neprilygo „Aberdeen“ klubui (sutapimas – būtent prieš šią komandą „Žalgirio“ ir „Hacken“ poros nugalėtojas žais toliau) – svečiuose pralaimėta 1:5 ir tik namuose antrose rungtynėse atsitiesta 2:0.

Nors „Häcken“ biudžetas Švedijoje pernai buvo tik penktas pagal dydį (apie 22 mln. eurų) ir atsilieka nuo trijų Stokholmo klubų bei aiškaus ekonominio lyderio „Malmö“, Geteborgo komanda 2022 metų sezone pakilo ant aukščiausio laiptelio ir tapo šalies čempione.

 • faktas

  na jei nelaimes zalgiris 3:0 tikrai ju nesuprasiu...

  • 7
 • Manau

  Gerai būtų nors ir 2-0

  • 0
 • Manau

  Gerai būtų nors ir 2-0

  • 0
 • faktas

  na jei nelaimes zalgiris 3:0 tikrai ju nesuprasiu...

  • 7
 • faktas

  na jei nelaimes zalgiris 3:0 tikrai ju nesuprasiu...

  • 7
 • Manau

  Gerai būtų nors ir 2-0

  • 0

Komentuoti

Prisijungti su FB