Siaubinga fanų ataka prieš "Sporting" žaidėjus: kas įvyko, kas tai lėmė ir kas laukia toliau? (straipsnis)

Buvo vos kelios minutės prieš šešias vakaro, kai reporteriai pirmą kartą pastebėjo kaukėtų vyrų grupę netoli „Sporting“ treniruočių bazės. „Užeikime į vidų“ – tokį paraginimą iš jų išgirdo vienas iš žurnalistų. Žiniasklaidos atstovai iš karto susirūpino ir nujautė, kad netrukus prasidės sunkiai suvokiamas košmaras.

Maždaug 50 žmonių grupuotė buvo stipri ir viskam pasiruošusi. Apsaugos darbuotojai negalėjo sustabdyti jų nuo patekimo į treniruočių centrą, kuriame savo treniruotei ruošėsi 37-ąją vietą Europos klubų reitinge užimanti „Sporting“ komanda. Įsibrovę į komandos rūbinę, kaukėmis prisidengę grupuotės nariai pradėjo brutalią ataką prieš komandos žaidėjus ir trenerius, mušdami juos su diržais, kumščiais ir lazdomis.

"Vamos-vos matar [sic]! Voces estao fodidos!", - tokius nusikaltėlių šūksnius prisimena žaidėjai, kurie savo parodymus pateikė ir policijai. „Mes jus užmušime! Jums galas“, - išėmus keiksmus, taip būtų galima išversti jų žinutę komandos nariams.

Puolėjas iš Nyderlandų Basas Dostas, kuris praėjusį sezoną įmušė 34 įvarčius, buvo sumuštas ir numestas ant žemės, o po susidūrimo su smurtą pasitelkusiais komandos gerbėjais jis turėjo aiškiai matomas žaizdas ant galvos ir kojų. Kaip teigia žaidėjams artimi šaltiniai, 196 cm. ūgio vyriškis pratrūko ašaromis stebėdamas kaip užpuolikai nesigailėdami vanojo jo komandos draugus ir kolegas. Treniruočių centre įsijungė aliarmas, o visa tai labiau priminė ne futbolo klubo bazę, bet karo zoną.

Nenuostabu, jog futbolininkus tuo metu pakaustė baimė dėl jų gyvybės.

„Futbolininkai ir kiti komandos nariai galvojo, kad jiems atėjo galas. Tai buvo nežmoniška“, - Expresso dienraščiui teigė „Sporting“ generalinės asamblėjos prezidentas Jaime Marta Soaresas.

Nors niekas nežuvo, tačiau vieno žaidėjo agentas Bleacher Report pripažino, kad nors žaidėjai yra pakankamai geros būklės fiziškai, jie yra sugniuždyti psichologiškai.

Ši šokiruojanti smurto banga nubloškė klubą, kuris buvo plačiai žinomas ir kaip pirmasis Cristiano Ronaldo profesionalus klubas, į tarptautinių dienraščių pirmuosius puslapius, nors klubas turėjo ramiai ruoštis Portugalijos taurės finalui su „Desportivo das Aves“. Vietinis dienraštis I pavadino incidentą „A guerra de Alcochete“, arba: „Alkočeto karu“, taip pat pirmajame puslapyje atspausdindamas komandos prezidento Bruno de Carvalho nuotrauką, kurioje jis aprengtas kaip partizanas.

Stulbinama, tačiau šis užpuolimas veikiausiai buvo net ir ne tiek šokiruojantis, nei žinios skriejusios apie jį kelios dienos po šio įvykio.

Pasak artimų žaidėjams šaltinių, dauguma jų tiki, jog būtent pats B. de Carvalho iniciavo šią ataką. Nors jis paneigė tokius kaltinimus, tačiau du Portugalijos dienraščiai pateikė savo versijas, kuriose kyla įtarimų dėl prezidento dalyvavimo šiuose veiksmuose. Penktadienį O Publico žengė dar toliau pareikšdama, kad „Sporting“ treneris Jorge Jesusas turi įrodymų, kurie patvirtina įtarimus, jog už šios atakos slėpėsi B. de Carvalho. Šis reportažas panaudoja frazę, kuri pažodžiui išsiverstų „moralinis autorius“, bei paaiškino kaip jo veiksmai ne tik prisidėjo prie atakos, tačiau ir tikriausiai pažeidė įstatymus.

„Sporting“ prezidentas Bruno de Carvalho

B. de Carvalho yra vadinamas „Portugalijos futbolo Donaldu Trumpu“, o jo komandos valdymo stilius dar visai neseniai buvo prilygintas Šiaurės Korėjos režimui. Jo karingas valdymo būdas atnešė jam ne tik kai kurių žmonių neapykantą, tačiau ir priešų. Kas tarp jų? Jo paties vadovaujamos komandos žaidėjai, Cristiano Ronaldo agentas Jorge Mendesas ir net Portugalijos prezidentas Marcelo Rebelo de Sousa. Tuo tarpu pats B. de Carvalho mėgavosi tokia reputacija ir palyginimais su D. Trumpu bei generavo skandalingas antraštes nebijodamas užsipulti ir savų žaidėjų. Balandžio pradžioje jis grasino suspenduoti 19 komandos žaidėjų po ginčo Facebook tinkle tarp jo ir futbolininkų.

Nuolatinis konfliktų kurstymas ir nesibaigiančios konfrontacijos tarp jo bei komandos narių galėjo sukurti sąlygas, kurios leido įvykti tokiam žiauriam incidentui. Visgi, ketvirtadienį „Sporting“ prezidentas pareiškė, jog nežada atsistatydinti iš savo pareigų ir žada toliau vadovauti komandai.

„Tikiu, kad tie nuolatiniai smurtiniai pasisakymai iš klubo vadovybės ir su ja susijusių žmonių, kurie nuolatos buvo pateikiami spaudoje, leido manyti, jog smurtas yra priimtina priemonė. Per pastaruosius kelis mėnesius mes girdėjome grasinimus žurnalistams, varžovams, teisėjams, o pastaruoju metu net ir saviems futbolininkams. Įvykiai Alkočete yra dar vienas žingsnis link degradavimo Portugalijos futbolo visuomenėje“, - kalbėjo Eurosport analitikas Luisas Cristovao.

„Jis sukūrė atmosferą, kurioje nebuvo pasitikėjimo nei komandos viduje, nei už jos ribų. Jis gina idėją, kad prezidentas taip pat gali būti fanu ir kažkaip šie jo žodžiai privedė iki šio smurto išpuolio“

Tačiau, kai kurie žmonės mano, kad šioje istorijoje prezidento vaidmuo yra kur kas didesnis, nei tik prieš tai buvę pasisakymai. Pasak Record, žaidėjai žinojo, jog tuo metu, kai buvo atliktas išpuolis, B. de Carvalho turėjo būti komandos treniruočių centre. Visgi, jis nieko nepranešęs nepasirodė klubo bazėje, o tai sukėlė įtarimų, jog jis ne tik sukūrė aplinką, inicijavusią smurtą, tačiau ir pats įsakė atlikti tokius veiksmus.

Kai praėjus pusvalandžiui po atakos B. de Carvalho pagaliau pasirodė komandos bazėje, jis bandė kalbėtis su komandos žaidėjais bei sulaukė itin šalto atsako. Kai jis pasirodė komandos rūbinėje, ekipos žvaigždės Rui Patricio ir Williamas Carvalho atsisakė su juo bendrauti bei demonstratyviai paliko patalpą. Po kelių valandų jie su kitais komandos žaidėjais nuvyko į policiją.

Dauguma žaidėjų jau pradėjo tvarkyti dokumentus, kad galėtų palikti šią komandą ir po savaitgalio reikalaus nutraukti jų kontraktus su klubu. Bene labiausiai komandoje vertinamas saugas Bruno Fernandesas, kuris yra siejamas su persikėlimu į „Liverpool“ ar „Tottenham Hotspur“ klubus, buvo nufilmuotas atsisveikinant su savo komandos draugais žodžiais: „Man buvo malonu būti su jumis visais“.

Komandos nenuramino ir ramus B. de Carvalho pranešimas žiniasklaidai.

„Tai yra nemalonu. Tačiau rytoj bus nauja diena ir mes turime suprasti, jog nusikaltimai yra kasdieninis dalykas ir apie juos reikia kalbėti tam skirtose vietose“, - komandos televizijai kalbėjo „Sporting“ prezidentas.

Šiuo metu 23 nusikaltimą atlikę vyrai buvo suimti, o jiems be kitų kaltinimų buvo pateikti ir kaltinimai terorizmu. Tiesa, pranešama, kad tarp šių žmonių nėra šios grupuotės lyderių.

Po šio smurto akto prasidėjo ir įvykiai, kurie gali visiems laikams pakeisti šį klubą bei visą Portugalijos futbolą. Trečiadienį, policija apieškojo komandos patalpas ir dėl „korupcijos sporte“ kaltinimų suėmė ne vieną „Sporting“ atstovą. Pranešama, kad tarp suimtųjų buvo ir B. de Carvalho dešinioji ranka – komandos direktorius Andre Geraldesas. Jam buvo pateikti įtarimai dėl sutartų rungtynių ir bandymo papirkti teisėjus. Nors didžioji dalis kaltinimų pateikti dėl rankinio mačų, tačiau tarp jų yra ir šešios futbolo rungtynės.

Ketvirtadienį klubo viceprezidentas ir trys kiti jo nariai įteikė savo atsistatydinimo raštus, o dar daugiau ekipos atstovų prižadėjo pasekti jų pėdomis, jei B. de Carvalho ir toliau nepaliks šio klubo. Tuo tarpu siaubingą incidentą išgyvenusi komanda atšaukė penktadienio treniruotę nacionaliniame stadione, o tai reiškia, kad jie į sekmadienio finalą išeis šią savaitę neturėję nė vienos treniruotės.

„Deja, tačiau tai yra viena iš liūdniausių mūsų klubo istorijos akimirkų. Kalbant apie sportinius rezultatus, tai šiemet jie neatitiko lūkesčių, tačiau mes vis dar turėjome galimybę užbaigti sezoną su trofėjumi. Visgi, dabar viskas baigėsi pačiu blogiausiu būdu – tikra tragedija. Po visko kas įvyko, komandos valdžia, kurią į priekį veda Bruno de Carvalho, turi rimtai apmąstyti savo poziciją, nes klubo gerbėjų vis mažėją“, - kalbėjo ilgametis komandos fanas G. Ferreira.

G. Ferreira, kartu su savo bičiuliais stengėsi padaryti viską, kad išreikštų savo palaikymą B. Dostui ir kitiems žaidėjams bei treneriams, kurie išgyveno šią ataką. Twitter paskyroje jie sukūrė #AoVossoLado (#KartuSuJumis) grotažymę, o antradienio vakare daugiau nei 500 ekipos fanų atėjo į komandos stadioną bandydami įrodyti, kad 50 nusikaltėlių neatspindi daugiau nei 3,5 milijono komandos gerbėjų pozicijos.

Šie veiksmai neliko nepastebėti: komandos žaidėjai, kurie ajau buvo nusprendę nežaisti Portugalijos taurės finale, pranešė, kad nors jie vis dar nėra nei fiziškai, nei morališkai atsigavę po įvykusių įvykių, jie išlaikys savo profesionalų statusą ir stos į kovą dėl titulo.

Po finalinio mačo švilpuko, sėkmės atveju, „Sporting“ žaidėjai turės bent vieną malonų prisiminimą iš šio košmariško sezono. Tačiau šiam klubui tai bus tik kur kas didesnių problemų pradžia.

Versta pagal Marcuso Alveso straipsnį BleacherReport puslapyje.