Intrigos Euro 2008 atrankoje lieka vis mažiau © Eurofootball.lt
Po rungtynių trečiadienį 2008 metų Europos čempionato atrankos turnyre lieka vis mažiau intrigos, tačiau šį kartą bent jau netrūko staigmenų, kurios vienoms komandoms padėjo atsidurti visiškai arti išsvajoto tikslo, o kitoms ir užsitikrinti kelialapus į finalinį pirmenybių etapą. Vietas kitų metų čempionate užsitikrino Rumunija, Graikija ir Čekija, o tą padaryti ateityje geras galimybes įgijo Portugalija, Prancūzija, Olandija, Švedija ir Rusija. Apmaudžia labai svarbiusi taškus prarado Škotija ir Bulgarija, o Lichtenšteinas iškovojo rekordinę pergalę.

Pirmosios kovas trečiadienį pradėjo A grupės komandos. Jokių staigmenų čia neužfiksuota - Serbija išvykoje sutriuškino Azerbaidžainą 6-1, Belgija 3-0 namuose įveikė Armėniją, o Portugalija svečiuose nugalėjo Kazachstaną.

Tiesa, favoritams visiškai lengva nebuvo - portugalai palaužė kazachstaniečius tik rungtynių pabaigoje po debiutanto Ariza Makukula ir Cristiano Ronaldo įvarčių, tuo tarpu belgai visus tris savo įvarčius įmušė per paskutinį pusvalandį. Pergalė Portugalijai leido sumažinti atsilikimą nuo grupės lyderės Lenkijos iki vieno taško, o trimis nuo portugalų atsilieka Serbija bei Suomija.

B grupėje vienas netikėtumas iš esmės pakeitė situaciją - iki tol pirmavusi Škotija netikėtai varžovų aikštėje nusileido Gruzijai, kuri savo startinėje sudėtyje turėjo net tris nepilnamečius žaidėjus. Vienas jų - 17 metų Levanas Mchedlidze, po kampinio smūgiu galva išvedė gruzinus į priekį.

Svečių gretose progomis nepasinaudojo Stephenas McManusas ir Jamesas McFaddenas, o šeimininkai antro kėlinio viduryje padvigubino persvarą - po Davido Kirkvelia perdavimo smūgiu iš arti pasižymėjo Davidas Siradze. Tai galutinai nubraukė škotų viltis išplėšti bent tašką ir nesugebėję atsitesti jie pralaimėjo rezultatu 0-2.

Škotijos pralaimėjimas leido į pirmą vietą pakilti Prancūzijos rinktinei, kuri namuose [link="http://www.eurofootball.lt/index.php?page=news&id=11737"]2-0 įveikė[/link] Lietuvą. Tokia įvykių eiga reiškia, kad prancūzams norint patekti į kitą etapą užteks pergalės prieš Ukrainą arba greičiausiai ir lygiųjų tarp Škotijos ir Italijos. Škotams būtina pergalė prieš Italiją, arba laukti stebuklo iš pastarųjų susitikimo su Farerų salomis.

Vilčių patekti į Europos čempionatą nebeturi, tačiau ketvirtą vietą grupėje praktiškai užsitikrino Ukraina, kuri prieš Farerų salas laimėjo rezultatu 5-0. Tris įvarčius pelnė saugas Maksimas Kaliničenka, dar du pridėjo Olegas Gusevas.

Labai svarbi dvikova vyko C grupėje, kur žemyno čempionų titulą ginanti Graikija svečiuose susitiko su Turkija. Atvirose rungtynėse abi komandos turėjo nemažai progų įmušti, bet vienintelis įvartis buvo pelnytas 79 minutę - po Georgios Samaras perdavimo Ioannis Amanatidis permetė kamuolį per vartininką Volkaną Demirelį.

Turkai dar galėjo išlyginti skirtumą, bet Arda Turanas pataikė į virpstą. Ši pergalė leido Graikijai padidinti pranašumą prieš turkus iki septynių taškų ir užsitikrinti kelialapį į Austriją ir Šveicariją.

Nesėkmę Turkijai dar labiau apkartino žinios iš Bosnijos ir Hercegovinos, kur šeimininkai rezultatu 0-2 nusileido Norvegijos rinktinei. Skandinavų komandai šis laimėjimas leido pakilti į antrą turnyrinės lentelės vietą ir reiškia, kad ją išlaikyti susitikime su Turkija lapkritį pakaks lygiųjų.

Trečiame grupės susitikime autsaiderių dvikovoje pergalę prieš Malta po rezultatyvios kovos 3-2 šventė Moldovos futbolininkai.

D grupėje iki tol pralaimėjimų nepatyrusi Vokietija, kuri bent antrąją vietą užsitikrino jau šeštadienį, gana netikėtai net 0-3 namuose nusileido Čekijai ir turėjo užleisti varžovams pirmąją vietą. Miunchene vykusiame mače jau antrą minutę gavęs Jano Kollerio perdavimą čekus į priekį išvedė Liboras Sionko, o kėlinio viduryje įveikęs Torsteno Fringso bei Christopho Metzelderio gynybą ir permetęs kamuolį per vartininką pasižymėjo Marekas Matejovsky.

Vokiečiai vėliau neišnaudojo keletos susikurtų progų ir 63 minutę buvo dar kartą nubausti - gavęs tolimą perdavimą Timo Hildebrandą trečią kartą nuginklavo Jaroslavas Plašilas. Mačas taip ir baigėsi įtikinama svečių pergale rezultatu 3-0. Ji leido čekams kartu su vokiečiais jau pradėti ruošis kitų metų finaliniam čempionato etapui.

Tuo tarpu jame žaisti paskutines viltis prarado Airijos rinktinė, kuri tik po Steve'o Finnano įvarčio paskutinę minutę namuose išsigelbėjo nuo pralaimėjimo Kiprui. Galimybių dar pakovoti bent dėl trečiosios vietos nepraranda Velso rinktinė, gana nelengvai išvykoje 2-1 laimėjusi prieš San Mariną.

Bene įdomiausias rezultatas užfiksuotas Maskvoje, kur Rusija atsitiesė po praleisto įvarčio ir antrajame kėlinyje [link="http://www.eurofootball.lt/index.php?page=news&id=11736"]privertė pasiduoti Angliją[/link]. Nesėkmė anglams gerokai sukomplikavo viltis patekti į Europos čempionatą - antrąją vietą pergalių Izraelį ir Andorą atveju dabar gali užsitikrinti Rusija.

Antroje E grupės dvikovoje Makedonija 3-0 sutriuškino Andorą ir galutinai įsitvirtino paskutinėje pozicijoje. Grupės lyderė Kroatija nerungtyniavo, tačiau per dvi paskutines rungtynes jai užtektų vieno taško.

F grupėje teorines viltis išsaugojo Danija, kuri namuose po ganėtinai sunkios kovos 3-1 įveikė Latviją, ir Šiaurės Airija, kuriai pavyko išsivežti tašką iš rungtynių su Švedija išvykoje.

Švedams lygiosios padėjo pakilti į pirmąją grupės vietą vienu tašku aplenkiant Ispaniją, kuri prieš žemiau esančias Danijos ir Šiaurės Airijos ekipas pirmauja penkiais taškais. Stipriausios dvi grupės komandos galutinai gali paaiškėki jau priešpaskutinėse rungtynėse, kuriose Ispanija namuose žais su Švedija, o Šiaurės Airija priims Danijos futbolininkus.

Nemažą staigmeną pateikė Lichtenšteino rinktinė, namuose sugebėjusi sutriuškinti Islandiją net 3-0 ir iškovojusi antrą pergalę šiame turnyre bei didžiausią per savo dalyvavimą Europos čempionato atrankos varžybose apskritai.

Nebedaug vilčių užimti antrą vietą turi ir Bulgarijos komanda, kuri svečiuose netikėtai didžiąją rungtynių dalį atsilikinėjo žaisdama prieš Albaniją ir išplėšė tašką tik po Dimitaro Berbatovo įvarčio likus trims minutėms iki mačo pabaigos.

Bulgarų suklupimu sėkmingai pasinaudojo Olandija - namuose Marco van Basteno olandai 2-0 po Wesley Sneijderio bei Klaaso Jano Huntelaaro įvarčių privertė pasiduoti Slovėniją ir padidino persvarą prieš Bulgariją iki keturių taškų.

Per likusiais dvi rungtynes Olandijai beliko užbaigti formalumus rungtynėse su Liuksemburgu ir Baltarusija, o Bulgarijos dar laukia nelengvi susitikimai su grupėje pirmaujančia Rumunija ir Slovėnija.

2008 metų Europos čempionato atrankos varžybos baigsis paskutiniais dviem turais lapkričio 17 ir 21 dienomis.

Trečiadienio rungtynių statistika
(Žvaigždutėmis pažymėtos komandos užsitikrino kelialapus į finalinį etapą)

A grupė

Kazachstanas 1 - 2 Portugalija
84' [0 - 1] Ariza Makukula
90' [0 - 2] Cristiano Ronaldo
90' [1 - 2] Dmitriy Byakov

Azerbaidžanas 1 - 6 Serbija
4' [0 - 1] Dusko Tosic
22' [0 - 2] Nikola Zigic
26' [1 - 2] Samir Aliyev
41' [1 - 3] Bosko Jankovic
42' [1 - 4] Nikola Zigic
75' [1 - 5] Milan Jovanovic
84' [1 - 6] Danko Lazovic

Belgija 3 - 0 Armėnija
63' [1 - 0] Wesley Sonck
69' [2 - 0] Moussa Dembele
76' [3 - 0] Karel Geraerts

(Vieta, komanda, žaista, laimėta, pralaimėta, įvarčiai, taškai)

Ukraina 5 - 0 Farerų salos
40' [1 - 0] Maksim Kalinichenko
43' [2 - 0] Oleg Gusev
45' [3 - 0] Oleg Gusev
49' [4 - 0] Maksim Kalinichenko
64' [5 - 0] Maksim Kalinichenko

Gruzija 2 - 0 Škotija
16' [1 - 0] Levan Mchedlidze
64' [2 - 0] David Siradze

Prancūzija 2 - 0 Lietuva
80' [1 - 0] Thierry Henry
81' [2 - 0] Thierry Henry

Turkija 0 - 1 Graikija
79' [0 - 1] Ioannis Amanatidis

Malta 2 - 3 Moldova
24' [0 - 1] Igor Bugaev (11 m.)
31' [0 - 2] Viorel Frunza
35' [0 - 3] Viorel Frunza
71' [1 - 3] Terence Scerri
84' [2 - 3] Michael Mifsud

Bosnija ir Hercegovina 0 - 2 Norvegija
5' [0 - 1] Erik Hagen
75' [0 - 2] Bjorn Helge Riise

San Marinas 1 - 2 Velsas
13' [0 - 1] Robert Earnshaw
36' [0 - 2] Joseph Ledley
73' [1 - 2] Andy Selva

85' iš aikštės pašalintas Nicola Albani (San Marinas)

Airija 1 - 1 Kipras
80' [0 - 1] Stelios Okkarides
90' [1 - 1] Steve Finnan

90' iš aikštės pašalintas Marios Elia (Kipras)

Vokietija 0 - 3 Čekija
2' [0 - 1] Libor Sionko
23' [0 - 2] Marek Matejovsky
63' [0 - 3] Jaroslav Plasil

Rusija 2 - 1 Anglija
29' [0 - 1] Wayne Rooney
69' [1 - 1] Roman Pavlyuchenko (11 m.)
73' [2 - 1] Roman Pavlyuchenko

Makedonija 3 - 0 Andora
30' [1 - 0] Ilco Naumoski
44' [2 - 0] Goce Sedloski
59' [3 - 0] Goran Pandev

Lichtenšteinas 3 - 0 Islandija
27' [1 - 0] Mario Frick
80' [2 - 0] Thomas Beck
83' [3 - 0] Thomas Beck

Danija 3 - 1 Latvija
7' [1 - 0] Jon Dahl Tomasson (11 m.)
27' [2 - 0] Ulrik Laursen
80' [2 - 1] Kaspars Gorkss
90' [3 - 1] Dennis Rommedahl

Švedija 1 - 1 Šiaurės Airija
15' [1 - 0] Olof Mellberg
72' [1 - 1] Kyle Lafferty

Liuksemburgas 0 - 2 Rumunija
42' [0 - 1] Florentin Petre
61' [0 - 2] Ciprian Marica

Olandija 2 - 0 Slovėnija
13' [1 - 0] Wesley Sneijder
87' [2 - 0] Klaas Jan Huntelaar

Albanija 1 - 1 Bulgarija
32' [1 - 0] Radostin Kishishev (į savo vartus)
88' [1 - 1] Dimitar Berbatov

1. Rumunija 10 8 2 0 20-5 26 *
2. Olandija 10 7 2 1 13-3 23
3. Bulgarija 10 5 4 1 15-7 19
4. Albanija 10 2 5 3 9-8 11
5. Slovėnija 11 3 2 6 9-14 11
6. Baltarusija 10 2 1 7 11-20 7
7. Liuksemburgas 11 1 0 10 2-22 3