Palankus rezultatas Malmėje nėra vienintelė priežastis, kodėl dauguma Vilniaus „Žalgirio“ sirgalių atsakomojo mačo Vilniuje laukia su nekantrumu. Čia praeityje krito ir kiti Švedijos futbolo klubai.
Nors 2015-ųjų liepos 15 dieną Vilniaus „Žalgiris“ ir „Malmo“ FF klubai pirmą kartą susitiko „akis į akį“, tačiau žalgiriečius ir kitus Švedijos klubus sieja gilesnė istorija.
Vilniuje švedų klubai lankėsi tris kartus: 1956, 1957 ir 1989 metais. Šias rungtynes stebėjo po 15–20 tūkstančių žiūrovų didžiausiame mūsų gimtajame krašte anais laikais, o dabar pasmerktame nugriauti stadione, išdidžiai vadintame „Valstybiniu“, „Respublikiniu“ ar „Centriniu“.
Pirmoji „Žalgirio“ pergalė prieš futbolo klubą iš Švedijos pasiekta 1956 metų birželio mėnesį, kai į Vilnių žaisti draugiškų rungtynių atvyko Stokholmo „Sture“ klubas. Vilniaus gyventojams tai buvo kažkas fantastiško: pasibaigus Stalino epochai geležinė uždanga, skyrusi Lietuvą nuo Vakarų pasaulio, buvo šiek tiek pakelta, o į Lietuvą atvyko pirmasis „kapitalistinio pasaulio“ klubas.
Nenuostabu, kad stadionas buvo perpildytas. Visiems buvo įdomu: koks jis, tas Švedijos futbolas? Dar didesnį susidomėjimą kėlė tai, kad artėjo 1958 metų pasaulio čempionatas, kuris turėjo vykti būtent šioje Skandinavijos šalyje.
Tais laikais (1948–1961 metais) „Žalgirio“ vardas buvo kitoks – „Spartakas“. Vilniaus spartakiečiai, kurių kapitonas tose rungtynėse buvo Aleksandras Mačiulis, nudžiugino savo gerbėjus, padovanodami pergalę rezultatu 2:1.
Televizijos Lietuvoje tuomet dar nebuvo. Istorinės rungtynės buvo įamžintos kino kronikos „Tarybų Lietuva“ juostoje bei buvo paskelbta 1956 metų 18-ajame (birželio mėnesio) numeryje.
Antrąja pergale prieš švedų komandą džiaugtasi po metų. Tuomet Lietuvoje viešėjo ir 1957 metų birželio 24 dieną su Vilniaus „Spartaku“ žaidė Geteborgo BKTOS klubas, tuo metu dalyvavęs Švedijos antrosios lygos pirmenybėse. Nepaisant pliaupiančio lietaus, stadionas ir vėl buvo perpildytas, o futbolininkai dar kartą nudžiugino savo sirgalius, pasiekdami puikią pergalę rezultatu 5:2.
Trečiųjų rungtynių teko laukti iki 1989 metų, bet užtat kokių! Tai buvo nebe draugiškos, o UEFA taurės rungtynės su galingu Geteborgo IFK klubu, kuris prieš tai du kartus (1982 ir 1987 metais) iškovojo šio prestižinio Europos klubų turnyro taurę. 1982 metais „IFK Göteborg“ dviejų rungtynių finale 1:0 ir 3:0 įveikė vokiečių „Hamburger SV“, o 1987 metais nugalėjo škotų „Dundee United“ 1:0 ir 1:1.
„Žalgiris“ teisę dalyvauti 1989/1990 metų sezono UEFA taurės (dabar ji vadinama Europos taure) varžybose gavo už penktąją vietą TSRS čempionate, užimtą 1988 metais. Tai buvo antras kartas iš eilės, kuomet Lietuvoje vyko prestižinio europinio turnyro rungtynės.
Prieš metus šiek tiek pritrūko laimės: po puikios pergalės Vilniuje 2:0 prieš Vienos „Austria“ ekipą svečiuose apmaudžiai pralaimėta 2:5, nors pirmauta 1:0, o vėliau turėta, bet neišnaudota nuostabių progų.
Su Geteborgo IFK ekipa Vilniuje žaista rugsėjo 13 dieną „Žalgirio“ stadione, kuriame oficialiais duomenimis tuomet tilpdavo 15 tūkstančių žiūrovų. Paraiškų bilietams buvo gauta daugiau nei 60 tūkstančių. Visa Lietuva norėjo savo akimis matyti žalgiriečių dvikovą su vienu iš stipriausių ir tituluočiausių Europos klubų.
Atmosfera rungtynių metu buvo nepakartojama: pilnos ir audringos tribūnos, graži, neatslūgstanti kova žaliojoje vejoje ir dvi vyšnios ant pyrago viršaus – Roberto Fridriko įvarčiai 35 ir 88 minutę. Po rungtynių stadione tvyrojo puiki nuotaika. Atsakomosios rungtynės Geteborge rugsėjo 27 dieną jos nesugadino. Nors žalgiriečiai pralaimėjo 0:1, bet to pakako pasiekti bendrai pergalei.
Šį kartą Švedijos klubas į Vilnių sugrįžta po beveik 26-erių metų pertraukos, o vilties bei pasitikėjimo „Žalgirio“ aistruoliams prideda ne tik pasiektos nulinės lygiosios Malmėje, bet ir praeities pergalės, pasiektos Lietuvos sostinėje.
Jau šį antradienį žalgiriečiai stos į žūtbūtinę kovą bei sieks patekti į trečiąjį atrankos į UEFA Čempionų lygos etapą. Rungtynių pradžia – 21 valandą.
fkzalgiris.lt
Komentarų kol kas nėra...
Komentarų kol kas nėra...
Komentarų kol kas nėra...
Cituoti komentarą
Pranešti apie netinkamą komentarą