„Žalgirio“ futbolo klubo vyriausias kineziterapeutas Dainius Pavilonis sostinės ekipoje darbuojasi jau daugiau nei dešimtmetį, tačiau praėjęs sezonas ir jam buvo išskirtinis. Tiesa, ne pačia maloniausia prasme.
Prieš metus kalbėdamas apie „Žalgirio“ pasiekimus tuometinis komandos vyriausias treneris Valdas Dambrauskas atkreipė dėmesį į labai mažą pagrindinių žaidėjų traumingumą. „Mūsų pranašumas prieš kitas komandas yra ne tik didesnis žaidėjų pasirinkimas, bet ir tai, kad mūsų pagrindiniai futbolininkai faktiškai nepraleidžia rungtynių dėl traumų. O tai irgi labai svarbu siekant aukščiausių rezultatų“, – 2016 m. pabaigoje teigė V.Dambrauskas.
Tačiau 2017-aisiais traumų rykštės kirčių žalgiriečiams išvengti nepavyko. Dar sezono pradžioje traumos iš vėžių išmušė komandos naujokus – Mahamane‘ą Traore ir Komneną Andričių. Prasidėjus A lygos kovoms su sveikatos problemomis susidūrė ir „Žalgirio“ lyderiai Mantas Kuklys bei Darvydas Šernas, įvairaus pobūdžio traumos vargino ir kitus futbolininkus. „Iš tiesų, 2017-ieji buvo sunkesni, nei ankstesni metai, nes šį kartą buvo gerokai daugiau, ir gerokai sudėtingesnių traumų, –apžvelgdamas besibaigiančius metus konstatavo D.Pavilonis. – Tiesa, pas kai kuriuos futbolininkus tos traumos buvo pasikartojančios, kai kuriems – ir lėmusios ankstyvą sezono pabaigą. Štai Julius Momkus dar kovą žaisdamas Lietuvos jaunimo (iki 21 metų) futbolo rinktinėje patyrė kryžminių raiščių traumą ir jam sezonas baigėsi net neprasidėjęs. Po artroskopinės klubo sąnario operacijos į aikštę tik įpusėjus sezonui grįžo Jonas Skinderis. Birželio pabaigoje kryžminius raiščius draugiškose rungtynėse su Geteborgo IFK pažeidė Saulius Mikoliūnas, jam taip pat sezonas baigėsi. Spalio pabaigoje iš rikiuotės iškrito kelio traumą patyręs Linas Klimavičius. Bent po kelias savaites dėl traumų turėjo praleisti Saulius Klevinskas, Liviu Antalis, smulkesnių sveikatos problemų turėjo Mantas Kuklys, Slavko Blagojevičius, Donovanas Slijngardas, Marija Ljujičius, Bahrudinas Atajičius ir kt. futbolininkai. Įdomu, kad šiais metais turėjome neįprastai daug rankų traumų. Delnikauliai lūžo D.Šernui ir Egidijui Vaitūnui, piršto traumą A lygos antro rato rungtynėse su Utenos „Uteniu“ patyrė vartininkas Armantas Vitkauskas.“
Bene didžiausiu sezono iššūkiu „Žalgirio“ kineziterapeutams ir medikams tapo darbas su M.Traore. Iš Prancūzijos į Lietuvą vasario pabaigoje atvykęs futbolininkas pirmose oficialiose rungtynėse dėl Supertaurės pelnė vienintelį įvartį, bet po to beveik keturis mėnesius praleido be futbolo. Tik birželio viduryje grįžęs į rikiuotę jis sužaidė 13 rungtynių, tačiau rugsėjo pabaigoje patyrė dar vieną traumą. „Į „Žalgirį“ jis atvyko sveikas, gal tik bendra fizinė būsena nebuvo labai gera. Po Supertaurės rungtynių jam treniruotėse teko didesnis fizinis krūvis – ir plyšo šlaunies keturgalvis raumuo. Per sezoną jis iš viso turėjo tris tokias traumas. Nepasakyčiau, kad jos buvo kažkokios išskirtinės, tiesiog jos pasikartodavo tada, kai mažiausiai to tikėdavomės. Regis viską padarydavome, nustatydavome sužeidimą, skirdavome gydymą, vykdydavome reabilitaciją, atsistatymą, tačiau po kurio laiko jį ir vėl pakirsdavo trauma. Tai labai slėgė ne tik patį futbolininką, bet ir su juo dirbantį klubo personalą: trenerius, kineziterapeutus, gydytojus. Atrodo, kad darai viską, jog jis būtų pasiruošęs žaisti, bet tos pastangos neduoda vaisių“, – pastebėjo D.Pavilonis.
Ne vienas žalgirietis susidūrė su sveikatos problemomis žaisdamas ant dirbtinės dangos aikščių. Tačiau D.Pavilonio teigimu, būtų lengviausia padidėjusį traumuotumą susieti tik su danga. „Ne viskas taip paprasta. Susideda įvairūs faktoriai. Juk traumos patiriamos ir po kontakto su varžovu, susidūrimų, elementarių nelaimingų atsitikimų. Be abejo, tam tikra padidinta rizika egzistuoja ir dėl dangos. Jei ji nepalaistyta, nebūna praslydimo, tada daugiau šansų ką nors pasisukti, pasitempti. Bet reikia atkreipti dėmesį ir į avalynę, futbolininko raumenų jėgą, sąnarių amortizaciją. Juk yra žaidėjų, kurie ir ant dirbtinės dangos nejaučia jokio diskomforto, nesusiduria su problemomis. O būna, kad žaidėjams raumenys plyšta ir žaidžiant bei treniruojantis ant žolės. Tai priklauso ir nuo žaidėjų fizinio pasirengimo, gaunamų krūvių ir pan.“, – kalbėjo „Žalgirio“ vyriausias kineziterapeutas.
Pasak D.Pavilonio, praėjusį sezoną bene mažiausiai problemų su sveikata turėjo Vytautas Lukša. 33 metų futbolininkas sužaidė 38 oficialiose „Žalgirio“ rungtynėse (iš 41) ir pagal šį rodiklį kartu su Elivelto Ribeiro Dantas buvo geriausias komandoje. Atskiro paminėjimo nusipelnė ir D.Šernas. „Darvydas šį sezoną demonstravo tikro kovotojo charakterį. Kai sezono pradžioje rungtynėse su „Kauno Žalgiriu“ plyšo raumuo, gavojome, kad jis negalės žaisti bent šešias savaites. Tačiau jo gijimas buvo įspūdingas ir praėjus vos trims savaitėms jis jau žaidė A lygos rungtynėse. Įdomu, kad po kelių savaičių Visagine vykusiose rungtynėse su „Uteniu“ Darvydui lūžo delnikaulis, bet jis ir toliau žaidė su specialiu rankos įtvaru“, – prisiminė D.Pavilonis.
Apibendrindamas besibaigiančius metus „Žalgirio“ vyriausias kineziterapeutas reziumavo, kad nepaisant daugybės traumų, neįveikiamų sunkumų nebuvo. „Darbo turėjome labai daug, tiek aš, tiek ir kiti kineziterapeutai – Giedrius Mačėnas ir Andrius Lukoševičius. Mums labai padėjo operatyviai diagnostikos paslaugas teikusi klubo partnerė bendrovė „Affidea“, po sunkesnių traumų atsigaunantys futbolininkai daug laiko praleido ir „Gemma“ reabilitacijos centre. Ortopedijos centras aprūpindavo mus ortopedine įranga, įtvarais ir pan. Labai naudingas „Žalgiriui“ buvo ir šiais metai užsimezgęs bendradarbiavimas su „K-Active“ bendrove, kuri mus aprūpino sporto ortopedijos priemonėmis – teipais, kinezi ir elastiniais teipais, specialiais tepalais ir pan. Taip pat noriu padėkoti ir Karoliniškių bei Centro poliklinikų darbuotojams. Gydytojo Tomo Sinevičiaus vadovaujamame Karoliniškių poliklinikos reabilitacijos skyriuje buvo atlikti izokinetiniai raumenų jėgos, ištvermės ir balanso tyrimai pagal „Biodex“ metodiką, o Centro poliklinika prižiūrėjo mūsų žaidėjų sveikata, padėjo grumtis su įprastomis ligomis“, – teigė D.Pavilonis.
Sausio 8 d. žalgiriečiai pradės pasirengimą naujam sezonui. Žvelgdamas į 2018 metus D.Pavilonis vylėsi, kad jie bus visomis prasmėmis geresni. „Atsinaujino trenerių štabas, klube po šešerių metų pertraukos vėl darbuosis fizinio rengimo specialistas. Tikiuosi, kad bendromis pastangomis mums pavyks sumažinti ir suvaldyti traumų riziką. Artėjant naujiems metams aš visiems futbolininkams norėčiau palinkėti tik sveikatos. Nes jei jie bus sveiki, tai ir „Žalgiris“ sugrįš į pergalių kelią“, – prognozavo D.Pavilonis.