Vilniaus miesto savivaldybės taryba pritarė Daugiafunkcio komplekso statybų projekto pakeitimų patikslinimui. Jų buvo imtasi po gautos Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) nuomonės ir derybų su kitomis projekto šalimis. Pakoreguotas projektas Savivaldybei yra 20 tūkst. eurų pigesnis nei tas, kuriam Taryba pritarė vasario pabaigoje.
„VPT nuomonė patvirtino, kad indeksavimas yra reikalingas, o papildomų darbų įsigijimas ir mokėjimų grafiko sutrumpinimas – teisėtas ir atliekamas tinkamai. Pagal gautas rekomendacijas buvo susiderėti du svarbūs pakeitimai: perskaičiuota kainų augimo rizika ir iš indeksuojamos sumos išbraukti jau atlikti darbai. Laikomės pozicijos, kad žvelgiant į bendrą statybos kainų pokyčio rinkoje situaciją ir turimą rangos sutartį, investicijų augimas yra pagrįstas“, – sako Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.
Tarybos sprendimu pailgintas laikotarpis, už kurį Projekto bendrovė turi prisiimti kainų augimo riziką (papildomos investicijos dėl nenumatytų aplinkybių) – jai priskirta 14,23 proc. kainų augimo rizika, t. y. beveik 5 procentiniais punktais arba beveik 4 mln. eurų didesnė nei buvo nustatyta anksčiau. Be to, iš indeksuojamos investicijų sumos atimtos jau atliktos investicijos – atlikti darbai už 5,2 mln. eurų. Įprastai pagal koncesijų principą šie darbai ir Projekto bendrovės patirtos išlaidos turėtų būti patvirtinti tik darbų priėmimo metu. Dėl to į susitarimą su koncesininku įtraukiamas paaiškinimas, jog darbų tinkamumo institucijos indeksacijos metu nevertina ir laiko juos atliktais tik VPT nuomonės kontekste.
VPT pateikus nuomonę ir atnaujinus derybas su Projekto bendrove bei išsiderėjus minėtus pakeitimus, Projekto bendrovė nebesutiko taikyti anksčiau išsiderėtų nuolaidų – papildomų darbų atlikimo laikotarpiu taikyti mažesnes palūkanas ir išankstiniam paskolos išsimokėjimui netaikyti refinansavimo mokesčio. Tai reiškia, kad nors papildomų darbų statybos kaina išliko nepakitusi, finansavimo kaštai nuo anksčiau suderėtų 3 mln. pakilo iki 5,5 mln. eurų, o bendra papildomų investicijų suma su finansavimo kaštais auga nuo 13 mln. iki 15,5 mln. eurų. Atitinkamai šiek tiek koregavosi dėl sutrumpinto paskolos grąžinimo termino sumažėjusios palūkanos – nuo vasario mėnesio Tarybos sprendimu sutaupomų 38,1 mln. eurų iki dabar sutaupomų 37,6 mln. eurų. Operavimo kaštų sumažėjimas lieka nepakitęs – jie nuo pradinės sutartyje numatytos sumos mažėja 900 tūkst. eurų (sutrumpėjus operavimo laikotarpiui).
Atlikus šiuos pakeitimus bendra indeksuojama suma sumažėjo beveik 3 mln eurų, o tai reiškia, kad Vilniaus savivaldybė ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija projekto statybinei daliai papildomai skirs 24,1 mln. eurų, vietoje anksčiau sutartų 27,1 mln. eurų.
VPT nuomone, papildomų darbų įsigijimas ir greitesnis paskolos grąžinimas yra tinkami, todėl įvertinus kainos pokyčius, bendras projekto vertės pokytis, palyginti su sutarties pasirašymo metu buvusia verte, yra beveik 20 tūkst. eurų mažesnis nei po vasario mėnesio Tarybos sprendimo. VPT taip pat patvirtino, kad indeksavimas dėl nenumatytų aplinkybių yra reikalingas, o indeksavimas pagal sutartyje įtvirtintą Rizikų matriciją atliktas tinkamai.
Iš indeksuojamos sumos neišbraukti naujo turto sukūrimo kaštai, pagal koncesijos sutartį patenkantys į investicijas, nors tą rekomendavo VPT. Toks pokytis yra potencialiai rizikingas, nes galimai būtų leidęs Projekto bendrovei reikalauti dar vienos indeksacijos vėliau.
Nacionalinio stadiono statybos tęsis vos gavus Europos Komisijos patvirtinimą
Tarybos sprendimu atnaujinti Daugiafunkcio komplekso sutarties pokyčiai skubiai bus perduoti Europos Komisijai, su kuria derinti susitarimus Vilniaus savivaldybė pradėjo dar po vasarį priimto sprendimo. Tikimasi, kad Europos Komisija savo sprendimą praneš iki vasaros.
Gavus Europos Komisijos pritarimą, pokyčiai turėtų būti galutinai patvirtinti naujajam investuotojui perimant Projekto bendrovę. Po šio etapo statybos darbai ant Šeškinės kalno įsibėgės. Dėl papildomai įsigyjamų darbų pratęsus projekto įgyvendinimo terminą, Daugiafunkcis kompleksas turėtų būti užbaigtas iki 2026 metų pabaigos.
Daugiafunkcį kompleksą Šeškinėje sudarys stadionas su sporto muziejumi viduje, tarptautinės kategorijos lengvosios atletikos stadionas su futbolo aikšte, lengvosios atletikos apšilimo zona su mėtymo sektoriais, futbolo treniruočių aikštė su lengvosios atletikos apšilimo zona, 2 futbolo treniruočių aikštės. Taip pat sporto centras (krepšinio, rankinio, gimnastikos ir bokso salės, universali arena) bei kultūros centras su biblioteka, renginių ir konferencijų salėmis, 300 vietų vaikų darželis.
Galutinė 18 tūkst. vietų Nacionalinio stadiono kaina po pakeitimų sieks 51,2 mln. eurų, stadiono cokoliniame aukšte suprojektuotas sporto muziejus kainuos 5,8 mln. eurų, sporto centras su universalia arena, vidaus salėmis ir lauko aikštynų kompleksu – 27 mln. eurų, kultūros centras su biblioteka – 7,37 mln. eurų, vaikų darželis – 5,47 mln. eurų, o visos teritorijos sutvarkymo darbai – 16,7 mln. eurų. Likusios investicijos teks tyrimams, projektavimui ir statybos finansavimo kaštams.