Futbolas yra pati populiariausia sporto šaka pasaulyje, o didžiausi turnyrai, kaip UEFA Čempionų lyga, „Premier“ lyga, „La Liga“, Europos ar pasaulio čempionatai prie TV ekranų sutraukia milijonus, o kartais ir milijardus šio sporto aistruolių.
Akivaizdu, kad futbolo aistruoliai šiuo sportu žavisi dėl aikštėje verdančios kovos, kunkuliuojančių emocijų ir netikėtų rezultatų, kurie įneša dar daugiau žavesio į įvairius turnyrus. Deja, bet kartais netikėti rezultatai nebūtinai būna įtakoti sėkmės ar atsidavimo iš silpnesnės komandos, o pašalinių „jėgų“, kurios neleistinais būdais daro įtaką futbolo mačų rezultatams ir jų baigtims. Akivaizdu, kad kalbame apie sutartas futbolo rungtynes, kurios paliečia ne tik komandas, žaidėjus ar aistruolius, tačiau ir geriausias lažybų bendroves Lietuvoje kaip ir čia išvardyti, kurios tampa tokių rungtynių aukomis, kaip ir paprastas futbolo mylėtojas.
Anksčiau ši problema futbole nebuvo tokia opi ar bent jau taip stipriai afišuojama. Daug kas pasikeitė po to, kai statymus tapo galima atlikti neišeinant iš namų. Internetinės lažybų bendrovės Lietuvoje ir visame pasaulyje tapo puikiu įrankiu ne tik žmonėms, norintiems rungtynių žiūrėjimui suteikti daugiau azarto, bet ir tiems, kurie iš tų pačių rungtynių nori uždirbti pinigų nelegaliu būdu.
Sutartos futbolo rungtynės yra opi problema visame pasaulyje. Žinoma, kai kur šios problemos mastas yra gerokai didesnis, tačiau su tuo susiduria net ir tokios futbolo šalys kaip Italija ar Ispanija. Akivaizdu, kad to neišvengiama ir Lietuvoje, todėl pabandykime apžvelgti didžiausius skandalus, kilusius dėl sutartų futbolo rungtynių.
„Sheffield Wednesday“ žaidėjų diskvalifikacija iki gyvos galvos
Didžioji Britanija yra laikoma futbolo gimtine ir šiame salyne, turbūt, nerasite žmogaus, su kuriuo negalėtumėte padiskutuoti apie futbolą. Vis tik net ir čia pasitaiko sutartų futbolo rungtynių, o bene vienas didžiausių skandalų buvo užfiksuotas dar praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje.
1964 metais Anglijoje buvo atskleistas sutartų futbolo rungtynių tinklas, kuriam vadovavo Jimmy Gauldas. Grupuotė darė nelegalią įtaką įvairaus lygio futbolo mačams šalyje, įskaitant ir aukščiausią futbolo lygą. Bene labiausiai šioje istorijoje nuskambėjo „Sheffield Wednesday“ klubas, kurio du žaidėjai buvo diskvalifikuoti iki pat gyvenimo pabaigos, kai paaiškėjo, jog jie atliko statymus prieš savo komandą. Iki šiol tai išlieka vienu didžiausių lažybų skandalu Didžiojoje Britanijoje, nepaisant to, kad tuo metu apie internetines lažybų platformas dar net nebuvo svajojama.
Lažybų skandalas Portugalijoje
Jei Lietuvoje vidutinio futbolo fano paklaustumėte, ką šis žino apie Portugalijos futbolą, greičiausiai, kad pirmasis klubas būtų paminėtas „Porto“. Šis klubas ne tik yra dažnas UEFA Čempionų lygos dalyvis, bet 2004 metais net ir laimėjo šį turnyrą, o komandos gretose buvo ir Lietuvis – Edgaras Jankauskas.
Vis tik 2004-ieji klubo istorijoje įrašyti ne tik aukso raidėmis. Tais pačiais metais Portugalijos policija pradėjo tyrimą dėl didžiulio masto sutartų futbolo rungtynių tinklo. Kaip skelbiama, į sutartas rungtynes buvo įsivėlusi didžioji dalis šalies klubų ir jų prezidentų, o tyrime ne kartą minimas ir tuometinis „Porto“ prezidentas Apito Dourado.
Teisėjo karjera baigėsi kalėjime
Reikia nepamiršti, kad milžinišką įtaką futbolo rungtynių rezultatams turi ne tik žaidėjai, treneriai, klubų savininkai, bet ir teisėjai. Būtent jų sprendimai gali iš esmės nulemti rungtynių baigti, o tokia įtaka kai kuriuos arbitrus išveda iš kelio ir šie nusprendžia papildomai pasipelnyti atlikdami statymus įvairiose lažybų bendrovėse.
2005 metais milžiniškas skandalas kilo Vokietijoje, kur vienas teisėjas – Robertas Hoyzeris – buvo įtariamas darant neteisėtą įtaką rungtynių baigtims ir taip pelnantis pinigų iš lažybų. Po ilgo tyrimo teisėjas galų gale prisipažino, kad išties bendradarbiauja su Kroatijos nelegalių lažybų tinklu ir padaręs įtaką rungtynėms, siekiant nelegaliai padaryti įtaką jų baigčiai.
- Hoyzeris greitai buvo nušalintas nuo savo pareigų visam gyvenimui, tačiau tai toli gražu nebuvo pabaiga. Paaiškėjo, kad teisėjas policijai atskleidė ne visą informaciją ir sutartų rungtynių, kuriose tiesiogiai dalyvavo jis pats, buvo gerokai daugiau. Atlikus išsamesnį tyrimą buvo nuspręsta R. Hoyzeriui skirti dvejų metų ir penkių mėnesių laisvės atėmimo bausmę.
Šio tyrimo metu sulaikytas buvo ir dar vienas Vokietijos teisėjas – Dominikas Marksas. Lietuvos lažybų bendrovės turėtų džiaugtis, kad mūsų šalyje tokių ar panašių atvejų kol kas užfiksuota nebuvo. Tiesa, kaip vėliau teigė pats R. Hoyzeris, susitepusių teisėjų tinklas Europoje yra gerokai didesnis.
Sutartos rungtynės pasaulio čempionate?
Dalyvauti sutartose rungtynėse savo šalies lygoje yra viena, tačiau tai daryti pasaulio čempionate, kur kiekvienas rungtynes stebi šimtai milijonų ar net milijardai žmonių – visai kas kita. Turbūt nenuostabu, kad didžiuosiuose turnyruose apie tokius lažybų skandalus girdime itin retai. Bet vis tik girdime.
Declanas Hillas savo knygoje apie sutartas futbolo rungtynes rašė, kad 2006 metų pasaulio futbolo čempionatas toli gražu nebuvo toks skaidrus, kaip norėtų turnyro organizatorė FIFA. Kaip rašo autorius, turnyre buvo mažiausiai trys sutarti mačai: grupės etape – Ganos ir Italijos susitikimas, Aštuntfinalyje – mačas tarp Ganos ir Brazilijos, ketvirtfinalyje – Ukrainos ir Italijos rungtynės.
Kaip rašo D. Hillas, visas šias sutartas rungtynes koordinavo Azijos rinkos lažybų bendrovės, kurios yra itin dažnai siejamos su nelegaliomis lažybomis ir rungtynių rezultatų klastojimu.
Vokiečių laikraštis „Der Spiegel“ bandė labiau pasigilinti į šiuos kaltinimus 2006 metų futbolo fiestai, tačiau iki šiol tai labiau lieka spekuliacijomis, nei konkrečiais įrodymais.
Sutartų rungtynių tinklas devyniose šalyse
Manote daryti nelegalią įtaką futbolo rungtynių rezultatams vienoje šalyje jau yra ganėtinai sudėtinga? Viena grupuotė tokią įtaką darė net devynių šalių futbolo lygoms.
2009 metais Vokietijos policija sulaikė net 17 asmenų, kurie buvo įtariami organizuojant sutartas futbolo rungtynes net devyniose šalyse, tarp kurių buvo Austrija, Bosnija ir Hercogovina, Kroatija, Vengrija, Slovėnija bei Turkija. Jei tai neskamba pakankamai įspūdingai, tuomet pridėsime, kad į tyrimo akiratį pateko trejos UEFA Čempionų lygos rungtynes ir net 12 UEFA Europos lygos susitikimų.
Kaip šiame kontekste atrodo Lietuva?
Lietuvoje sutartų rungtynių problema yra labai opi, tačiau apie tai vengiama kalbėti, o visa informacija pateikiama dažniausiai jau po sezono, kai visos aistros būna kiek nurimusios.
Sporto lažybas bent minimaliai surantantis žmogus turėtų nesunkiai suprasti, kas vyksta mūsų šalies futbole, kai dalis geriausių Lietuvos lažybų bendroviųiš pasiūlos tiesiog išima tam tikras rungtynes. Ir mes kalbame ne tik apie I lygą, kur situacija iš esmės yra kritinė, bet ir apie aukščiausią lygą.
Prieš šį sezoną gana garsiai šiame kontekste nuskambėjo „Jonavos“ vardas. Klubas buvo pasiruošęs žengti į A lygą, tačiau tam tikri procesai ėmė strigti LFF kabinetuose. Nors oficialiai „Jonavai“ A lygoje neleista žaisti buvo dėl kitų priežasčių, futbolo užkulisiuose kalbama, jog čia sužaidė faktorius, kad klubas minimas ne viename tyrime dėl sutartų futbolo rungtynių praėjusį sezoną.
Komentarų kol kas nėra...
Komentarų kol kas nėra...
Komentarų kol kas nėra...
Cituoti komentarą
Pranešti apie netinkamą komentarą