Slovėnų aistruoliai: "Mūsų rinktinė turėtų įveikti lietuvius"

Spalio 12 dieną Lietuvos futbolo rinktinė stos į dvikovą su slovėnais, kurie ketvirtadienį atšventė savo pirmą pergalę 1:0 prieš Šveicariją. Savo sirgalių akivaizdoje netikėtai įveikę Šveicarijos atstovus slovėnai iš dalies reabilitavosi už atrankos ciklo pradžioje patirtą nesėkmę 0:1 Estijoje.

 

Nepaisant to, kad Milivojės Novakovičiaus smūgio iš 11 m baudinio į šveicarų vartus pakako pergalei, Slovėnija liko pasidalinusi į dvi stovyklas. Viena aistruolių pusė tiki slovėnų futbolo pažanga ir galimybėmis patekti į 2016 m. Europos futbolo čempionatą, o kita lieka gana skeptiška. Didesnio optimizmo šios valstybės gyventojams teikia NK „Maribor" klubo debiutas UEFA Čempionų lygoje.

 

LFF.lt siūlo dviejų slovėnų - Vitano Hodniko, aistringo nacionalinės rinktinės sirgaliaus ir „Maribor" gerbėjo Izidoriaus Volfo mintis apie šiųmetę Slovėnijos futbolo raidą, nacionalinę rinktinę ir tūžmingas slovėnų ultrų grupes.

 

- Kokia jūsų nuomonė apie futbolo raidą Slovėnijoje bei nacionalinėje rinktinėje? Pažanga per pastaruosius metus buvo sąlygota lokalaus futbolo pokyčių, ar tai užsienyje žaidžiančių futbolininkų įtaka?

 

Vitan Hodnik: „Pažanga tikri puiki, ir aš manau, kad slovėnų futbolas vis gerėja. Mūsų futbolo mokyklos geros, ypač „Maribor", Liublianos „Olimpija" ir, galbūt, dar „Gorica" klubų. Jos parengė daug puikių slovėnų futbolininkų, kurie žaidžia keliose svarbiausiose Europos komandose. Tokius kaip Samirą Handanovičių ir Renę Krhiną iš Milano „Inter", Josipą Iličičių iš Florencijos „Fiorentina", Janą Oblaką iš Madrido „Atletico", Keviną Kamplį iš „Salzburg".

 

„Maribor" tris kartus žaidė Europos lygoje per pastaruosius 4 metus, o šiemet - Čempionų lygoje. Kiti klubai nėra tokie geri, tačiau jaunieji slovėnų žaidėjai sparčiai daro pažangą".

 

Izidor Volf: „Tai gana sudėtingas procesas. Nesu labai optimistiškas, kalbant apie mūsų nacionalinę rinktinę. Mes nebežaidžiame taip gerai, kaip 2010 metais, kai įveikėme atranką į Pasaulio futbolo čempionatą Pietų Afrikoje. Nuo tada pasikeitė du treneriai ir daug žaidėjų rinktinėje. Tačiau sunku būtų rasti kažkokių teigiamų ženklų dėl jos ateities. Mes labai blogai pradėjome atranką, nusileisdami Estijai, kurią tikėjomės įveikti, o kadangi Anglija ir Šveicarija yra mūsų grupėje, neturiu ypatingų vilčių.

 

Kur kas šviesiau klubinio futbolo fronte. Mūsų šalies čempionai „Maribor" įveikė atranką į šių metų UEFA Čempionų lygą ir joje puikiai žaidžia. Nepaisant to, kad klubas yra didžiausias turnyro autsaideris, po dviejų rungtynių liko neįveiktas ir surinko 2 taškus. „Maribor" turi itin talentingą komandą ir puikiai dirba, tad aš jais patenkintas - žaidėjai turi puikią ateitį".

 

- Slovėnija yra dažnai priskiriama prie Balkanų regiono, o stereotipų apie Balkanų ultrų kultūrą galima išgirsti visoje Europoje. Koks yra jūsų požiūris į Slovėnijos futbolo sirgalių kultūrą, ypač sirgalių elgseną rungtynių metu ir po jų?

 

Vitan Hodnik: „Slovėnija turi dvi didžiausias ultrų grupes - „Viole" iš Mariboro ir „Green Dragons" iš Liublianos. Kai žaidžia „Maribor" ir „Olimpija", tie aistruoliai tampa tikrais chuliganais. Aš to tikrai nepakenčiu, nes žmonės ateina stebėti futbolo, o ne muštis bei elgtis kvailai ir savanaudiškai.

 

Derbis tarp „Maribor" ir „Olimpijos" yra svarbiausios Slovėnijos futbolo lygos rungtynės. Fanai būna itin agresyvūs, vienas kito nemėgsta, netgi nekenčia. Man nepatinka ultros būtent dėl agresyvumo ir, manau, jie eina į rungtynes ne palaikyti savo komandos, bet tam, kad susimušti su kitomis ultrų grupėmis. Gali deginti fakelus ir garsiai įžeidinėti".

 

Izidor Volf: „Taip, tai tiesa, nors mes - slovėnai - sakome, kad esame iš Vidurio Europos, o ne iš Balkanų. Tačiau, kai kalbama apie sirgalius, mes labai balkaniški! Nesame tokie aistringi, kaip turkų ar serbų fanai, bet, kai „Maribor" pelnė įvartį į Gelzenkircheno „Schalke 04" vartus Čempionų lygoje, visi galėjo pamatyti, kaip „Maribor" fanai viską be reikalo sujaukė.

 

Panašūs dalykai vyksta ir Slovėnijos derbyje tarp „Maribor" ir  „Olimpija". Nuolat kyla incidentų, pavyzdžiui, sulaužomos kėdės, muštynės tarp sirgalių. Turime daug erdvės tobulėti šioje srityje".

 

- Kokios yra Slovėnijos futbolo rinktinės ir sirgalių ambicijos šioje atrankoje į Europos futbolo čempionatą? Kaip vertinate Lietuvos galimybes pakovoti su Slovėnija dėl vietos čempionate?

 

Vitan Hodnik: „Lietuvą, manyčiau, neturėtų būti sunku įveikti. Visgi mūsų rinktinė žaidžia ir gerai, ir prastai - ji gali laimėti prieš stiprius varžovus, kaip Šveicarija, ir pralaimėti silpnai komandai. Negalėčiau nuspėti būsimų rezultatų.

 

Didžiausios sėkmės Slovėnijos futbolo istorijoje yra „Maribor" žaidimas Čempionų lygoje ir pasiekta trečioji vieta 2010 m. Pasaulio čempionato grupių etape. Slovėnai dabar labiausiai viliasi, kad „Maribor" pavyktų patekti į kitą Čempionų lygos etapą".

 

Izidor Volf: „Kaip jau minėjau, mums sunku tikėtis kažko gero šioje atrankoje. Turime keletą šaunių žaidėjų, pavyzdžiui Samirą Handanovičių ir Keviną Kamplį, tačiau pati komandos dvasia silpna.

 

Mūsų nacionalinės rinktinės treneris Srečko Katanecas ignoruoja gerus „Maribor" žaidėjų pasiekimus Europoje. Jis nekviečia šių žaidėjų į nacionalinę rinktinę, kad tik surastų vietos keliams senesniems žaidėjams iš kitų klubų, kuriems įprastai nesiseka atlikti to, kas iš jų dažniausiai reikalaujama.

 

Anglija ir Šveicarija mūsų darbą paverčia sunkiai atliekamu - jeigu jis nėra neįmanoma misija - bet, žinoma, turėtume įveikti Lietuvą. Lietuviai tikrai nėra futbolo tauta, o mes pranašesni individualiai".

 

- Kurie žaidėjai gali tapti raktu į sėkmę šios atrankos cikle? Tikimasi labiau pasikliauti patyrusiais žaidėjais, ar visgi pašaliniai faktoriai, tokie kaip žaidėjų traumos ar ligos, lemia didelę rotaciją Slovėnijos rinktinės sudėtyje?

 

Vitan Hodnik: „Svarbiausi vietiniai žaidėjai, manau, žaidžia „Maribor". Jaunosios žvaigždės kaip Damjanas Boharas, Luka Zahovičius ir Petaras Stojanovičius gali tapti itin reikšmingais ateityje.

 

Izidor Volf: „Manau, kad S. Handanovičius ir K. Kamplis yra mūsų geriausi žaidėjai ir mes turime statyti žaidimą aplink juos. Aš vertinu jaunesnius žaidėjus, ypač iš „Maribor", pavyzdžiui Petarą Stojanovičių, Damjaną Boharą ir Luką Zahovičių. Tačiau mūsų nacionalinės rinktinės treneris, deja, labiau nesutinka su mano mintimis. Rotacija yra būtinas dalykas; jai yra daug priežasčių, kaip žaidėjų traumos, ligos, ar akivaizdžiai prasta sportinė forma".

 

- „Maribor" jau tapo žinomu vardu Europos futbolo arenoje, tačiau ką galėtumėte pasakyti apie Slovėnijos čempionato lygį? Ar jis parengia pakankamai žaidėjų nacionalinėms rinktinėms?

 

Vitan Hodnik: „Manau, kad šalies čempionatas galėtų patobulėti, tačiau tam nėra lėšų, o klubams reikia pinigų, kad vyktų pažanga. Visgi neabejoju, kad mūsų lyga taps pajėgesne."

 

Izidor Volf: „Esu labai nusivylęs tuo, kas dabar jame vyksta ir - tarsi tai būtų mano protesto išraiška - dažnai nebežiūriu rungtynių. Mūsų pirmenybėse juntama kokybės stoka, o man patinka stebėti aukštos kokybės klubinį futbolą, tad ir nacionalinė rinktinė gali sukelti man nusivylimą".

LFF