"Hearts" triumfavo Škotijos taurės pusfinalyje © Eurofootball.lt
Valdo Ivanausko treniruojamas Edinburgo "Hearts" kovos dėl Škotijos taurės - sekmadienį "lietuviškasis" klubas Glazge vykusiame sostinės ekipų derbyje sutriuškino "Hibernian" komandą ir pateko į turnyro finalą, kuriame susitiks su trečiosios lygos "Gretna".

Nors "Hearts" atstovai ir norėjo rungtynes perkelti į didesnį Edinburge esantį "Murrayfield" stadioną, kaip ir įprasta Škotijos taurės pusfinaliams, mačas vyko nacionaliniame Glazgo "Hampden" stadione. Intriguojančias ir ilgai lauktas rungtynes jame stebėjo daugiau nei 40 tūkstančių žiūrovų.

"Hearts" gretose po rungtynių su "Falkirk" treneris V.Ivanauskas padarė tris keitimus - diskvalifikuotus Romaną Bednarą ir Julieną Brellier pakeitė atitinkamai Calumas Elliotas ir Bruno Aguiaras, o sėkmingai pasirodęs Jose Goncalvesas išsaugojo vietą gynybos grandyje ir išbėgo į aikštę vietoj Takio Fysso. Edgaras Jankauskas ir Deividas Česnauskis liko startinėje sudėtyje, tuo tarpu Saulius Mikoliūnas susitikimą pradėjo ant atsarginių suolelio.

V.Ivanausko auklėtiniai pradėjo mačą aktyviai ir jau pirmą minutę po Rudi Škacelio prasiveržimo gynėjams pavyko apsiginti nuo atakos smaigalyje buvusio E.Jankausko, o ketvirtą minutę nesulaukusiam komandos draugų lietuviui beliko iš aštraus kampo smūgiuoti tiesiai į vartininką.

Tačiau po truputį iniciatyvą perimė "Hibernian" - pirmas atakuoti varžovų vartus iš toli nesėkmingai bandė Stevenas Fletcheris, o galingai Steveno Whittakerio muštą kamuolį atmušė Craigas Gordonas. Vėliau galva pro šalį į "Hearts" vartus smūgiavo S.Fletcheris ir Gary Caldwellas, tuo tarpu kitoje aikštės pusėje P.Hartley baudos smūgį atrėmė "Hibernian" vartininkas Zbigniewas Malkowskis.

V.Ivanauskas stebi savo komandos žaidimą
(Heartsfc.co.uk nuotr.)

Pirmasis mačo įvartis buvo įmuštas 28 minutę - R.Škacelis atėmęs kamuolį iš marokiečio Abdessalamo Benjellouno perdavė jį spurtavusiam Paului Hartley, šis atidavė perdavimą į kraštą laisvam E.Jankauskui, ir įsiveržęs į baudos aikštelę lietuvis gražino kamuolį komandos draugui, kurio smūgis išorine kojos dalimi nuo virpsto pasiekė tikslą.

Įmušusi įvartį "Hearts" ekipa nusiramino ir stengėsi palaikyti kamuolį, tačiau prieš pat pertrauką galvą susižeidė komandos kapitonas Stevenas Pressley, kuris po pertraukos tęsti mačo negalėjo ir buvo pakeistas - į aikštę išbėgo graikas Takis Fyssas.

Kapitono raištį perėmęs P.Hartley dar kartą grasino "Hibernian" vartams ir po baudos smūgio nuo rikošetu atšokusio kamuolio puikiai savo komandą gelbėjo Z.Malkowskis, tačiau 59 minutę tas pats P.Hartley pasinaudojo vartininko iš Lenkijos pozicine klaida ir apgavęs varžovą baudos smūgiu iš kairiojo krašto užsuko kamuolį į neginamą vartų artimąjį kampą.

"Hibernian" nepasidavė ir S.Whittakerio bandymą turėjo atremti Craigas Gordonas, o "Hearts" situaciją kėliniui įpusėjus kiek apsunkino dar vieno gynėjo netektis, nes susidūręs su savo vartininku sunkią traumą patyrė J.Goncalvesas. Tačiau tai didelės reikšmės nebeturėjo, ir kai aikštėje po keitimo pasirodęs S.Mikoliūnas puikiai atėmė kamuolį iš Ivano Sproule`o, pastarasis supykęs užlipo ant lietuvo nugaros ir buvo pašalintas iš aikštės.

Mačo pabaigoje dešimtyje likę "Hibernian" žaidėjai visai sutriko ir pasinaudojęs Z.Malkowskio klaida "Hearts" ekipai trečiąjį įvartį pelnė E.Jankauskas, kuris suklaidinęs vartininką ramiai pasiuntė kamuolį į tuščius vartus. Tai buvo septintasis lietuvio įvartis per paskutines šešerias žaistas rungtynes.

E.Jankauskas džiaugiasi įvarčiu
(BBC/SNS nuotr.)

88 minutę už paskutinės vilties pražangą prieš M.Pospišilą raudoną kortelę dar gavo Gary Smithas, ir 11 metrų baudiniu pergalę užtvirtino bei "hat-tricką" į savo sąskaitą įsirašė Paulas Hartley. "Hearts" šventė įspūdingą pergalę derbyje prieš miesto kaimynus ir žengė į Škotijos taurės finalą.

Finale gegužės 13-ąją "Hearts" susikaus su trečiojo diviziono nugalėtoja "Gretna" ekipa, kuri pratęsusi savo puikų sezoną pusfinalyje sutriuškino antros lygos "Dundee". Pirmą įvartį prieš pat mačo pertrauką smūgiu iš aštraus kampo įmušė Kenny Deucharas, antrąjį 58 minutę smūgiu nuo 11 metrų žymos pridėjo Ryanas McGuffie, o intrigą galutinai užbaigė Barry Smitho įvartis likus aštuonioms minutėms iki pabaigos.

Savaitgalį taip pat vyko rungtynės ir Škotijos "Premier" lygoje, kurioje vyko kovos dėl šeštosios vietos ir pozicijų turnyrinės lentelės apačioje. Pirmajame šešete atsidūrė svarbią pergalę iškovojęs "Aberdeen", kuris išvykoje minimalia persvara įveikė tiesioginį varžovą "Inverness".

Atsilikimą nuo "Hearts" iki trijų taškų sumažino trečioje vietoje esantis Glazgo "Rangers" - čempionų titulą prarasianti ekipa išvykoje įtikinama persvara įveikė "Dundee Utd" ekipą. Tris įvarčius nugalėtojų komandoje įmušė rezultatyviausias čempionato žaidėjas Krisas Boydas.

Tuo tarpu absoliutus autsaideris "Livingston" paskutinę minutę praleido įvartį svečiuose prieš "Motherwell" ir patyręs nesėkmę dar labiau atitolo nuo nuo iškritimo išsigelbėjančių "Dunfermline" ir "Falkirk" ekipų, kurių tarpusavio susitikimas baigėsi lygiosiomis.

Škotijos taurės pusfinalio rezultatai

"Gretna" 3 - 0 "Dundee"
45` [1 - 0] Kenny Deuchar
58` [2 - 0] Ryan McGuffie (11m.)
82` [3 - 0] Barry Smith (į savo vartus)

"%c00192" 0 - 4 "%c00219"
28` [0 - 1] Paul Hartley
59` [0 - 2] Paul Hartley
81` [0 - 3] Edgaras Jankauskas
88` [0 - 4] Paul Hartley (11m.)

Škotijos čempionato 32 turo rezultatai

"%c00151" 1 - 1 "%c00259"
21` [0 - 1] Jack Ross
50` [1 - 1] Mark Burchill

"%c00227" 0 - 1 "%c00224"
83` [0 - 1] Steve Lovell

"%c00230" 2 - 1 "%c00229"
40` [1 - 0] Jim Hamilton
76` [1 - 1] Noel Whelan
90` [2 - 1] Brian McLean

"%c00226" 1 - 4 "%c00121"
30` [0 - 1] Dado Prso
31` [0 - 2] Kris Boyd
54` [0 - 3] Kris Boyd
68` [1 - 3] Collin Samuel
83` [1 - 4] Kris Boyd