Kiekvieno didesnio ir gražia praeitimi turtingesnio futbolo klubo istorijoje aukso raidėmis įrašytos šlovingiausios, sunkiausios, vertingiausios pergalės. Yra tokių ir FK „Žalgirio“ istorijoje. Futbolo metraštininkas Rimantas Mackevičius siūlo prisiminti įspūdingiausias „Žalgirio“ pergales per 70 klubo gyvavimo metų.
1. 1953 metų balandžio 19 diena, sekmadienis.
Vilniaus „Spartako“ stadionas.
Vilniaus „Spartakas“ – Maskvos „Torpedo“ 3:1.
Kai 1947 metų pavasarį Vilniuje susikūrė meistrų komanda, gavusi „Dinamo“ pavadinimą, po to, kai Lietuvos futbolo gerbėjai pamatė, kad geriausi mūsų krašto futbolininkai gali kaip lygūs su lygiais žaisti su Tarybų Sąjungos čempionato antrosios pakopos komandomis, gimė svajonė kada nors pamatyti Lietuvos reprezentantus stipriausių TSRS komandų grupėje. Šios svajonės įgyvendinimo teko laukti penkerius su puse metų – 1952-ųjų pabaigoje Vilniaus „Spartakas“ (toks pavadinimas mūsų komandai buvo suteiktas prieš 1948 metų sezoną) „B“ klasės pirmenybėse užėmė antrąją vietą ir kartu su nugalėtoju Charkovo „Lokomotiv“ gavo teisę žaisti Aukščiausioje lygoje, kuri tuo metu vadinosi „A“ klase.
Vėlyvą 1952-ųjų rudenį „Spartako“ žaidėjams ir treneriams už pergalingą sezoną pagerbti buvo surengtos šventinės draugiškos rungtynės. Į Vilnių atvyko ir lapkričio 16 dieną Valstybiniame stadione žaidė tų metų Tarybų Sąjungos čempionai – Maskvos „Spartako“ futbolininkai.
Anksti tą rudenį iškritęs ir stadioną padengęs sniegas neišgąsdino ištikimų Vilniaus komandos gerbėjų – susirinko beveik pilnas stadionas. Įdomios rungtynės baigėsi svečių pergale 3:2. Jos įamžintos filmo kadruose „Tarybų Lietuvos“ kino žurnalo 1952 metų 33 (lapkričio mėnesio) numeryje, kurį galima pažiūrėti internete http://www.e-kinas.lt/objektas/kinas/0266/tarybu-lietuva-nr-33 .
Debiutas TSRS „A“ klasėje buvo paskirtas balandžio 19 dienai, sekmadieniui, kai čempionatą pradėjo visos 12 (taip, tik dvylika) komandų. „Spartakui“ buvo skirta pradžioje savo stadione žaisti su praeito sezono TSRS taurės laimėtoju Maskvos „Torpedo“ klubu.
Visa Lietuva laukė šių rungtynių. Kaip pavyks startas stipriausiųjų grupėje? Į „Spartako“ stadioną oficialiais duomenimis susirinko 17 000 žiūrovų. Nenuostabu, kad stadionas pilnas – tuo metu televizijos Lietuvoje dar nebuvo, kas norėjo pamatyti rungtynes, turėjo ateiti į tribūnas. Oras buvo šiltas – 18 laipsnių.
Vilniečiai įbėgo į aikštę tokios sudėties: V.Tučkus, P.Liutkevičius, A.Kulikauskas, A.Mačiulis, J.Mačiulis, Z.Ganusauskas, R.Prikockis, S.Petraitis, V.Saunoris, M.Daukša, R.Liutkevičius.
Startas Vilniaus spartakiečiams susiklostė svaiginančiai sėkmingai: palaikomi aistringų gerbėjų, jie jau 14 minutę įmušė pirmąjį įvartį. Tai pavyko padaryti Steponui Petraičiui, stipriai ir taikliai spyrusiam 11 metrų baudinį.
Po šešių minučių į torpediečių vartus įlėkė antrasis kamuolys. Rezultatyviai smūgiavo Romas Liutkevičius, kuriam tikslų perdavimą atliko Zenonas Ganusauskas.
Praėjo dar 21 minutė, ir stadiono bokštuose atsirado skaičiai 3:0. Pasimetęs nuo Vilniaus futbolininkų greitų ir išradingų atakų, į savo vartus kamuolį, spirtą vilniečio R.Prikockio, nukreipė ispanų kilmės maskvietis A.Gomesas.
Po pirmojo kėlinio – 3:0 vilniečių naudai. Svajonės pildėsi kaip stebuklingoje pasakoje.
Antrame kėlinyje maskviečiai įmušė įvartį, bet to buvo per maža, kad išsigelbėtų. Kaip rašė pagrindinis tarybinis sporto dienraštis „Sovetskij sport“, rungtynių pabaigoje vilniečiai vėl aktyviai puolė „Torpedo“ vartus.
Svari pergalė 3:1 leido „Spartakui“ po pirmo turo dalintis pirmąja vieta su Maskvos „Dinamo“ ekipa. Deja, šaunus vilniečių debiutas nebuvo įamžintas kino kronikoje. Išliko tik trečiųjų rungtynių su Kuibyševo (Samaros) „Krylja Sovetov“ kadrai, įėję į „Tarybų Lietuvos“ kino žurnalo 14 (gegužės mėnesio) numerį.
Deja, šaunus startas tęsėsi tik 5 turus, per kuriuos vilniečiai nė karto nepralaimėjo. Po fantastiškos įžangos neįmušė nė vieno įvarčio, keturis kartus iš eilės sužaidė 0:0. Taip žaista su Maskvos „Lokomotiv“ ir „Krylja Sovetov“ Vilniuje, su „Dinamo“ Maskvoje, su Kijevo „Dinamo“ Lietuvos sostinėje. Po 5 turų „Spartakas“ buvo aukštoje 4 vietoje.
Vėliau įvyko lūžis. Po pirmojo pralaimėjimo 0:1 Leningrade (Sankt Peterburge) „Zenitui“ (didžiajame Kirovo vardo stadione rungtynes stebėjo 60 000 žiūrovų) sekė ilga nesėkmių serija, kuri galų gale neleido „Spartakui“ išlikti stipriausiųjų grupėje. Per 20 rungtynių pavyko surinkta tik 11 taškų, pelnyta 10 įvarčių (o praleisti 33 įvarčiai). Rezultatyviausiu žaidėju tapo 4 įvarčius pelnęs puolėjas Martynas Daukša. Galutinėje rikiuotėje buvo užimta paskutinė, 11 vieta (vieną komandą pašalino iš čempionato). Vis dėlto prisiminimai apie nuostabų startą išliko visiems laikams.
fkzalgiris.lt
Komentarų kol kas nėra...
Komentarų kol kas nėra...
Komentarų kol kas nėra...
Cituoti komentarą
Pranešti apie netinkamą komentarą