Futbolo komentatorius ir apžvalgininkas Nerijus Kesminas socialiniame tinkle analizavo pasaulio čempionato B grupę.
„Vėl apie Katarą, aišku, apie futbolą ir pasaulio čempionatą. Šįkart - apie B grupę. Vienintelę, kurioje žais tik FIFA reitingo pirmojo dvidešimtuko komandos“, – rašė žurnalistas.
Anglija. FIFA reitingas - 5.
Privalumas. Popieriuje jų žaidėjai neabejotinai geresni ir talentingesni už kitų šios grupės dalyvių. Bet komandiniame sporte vienas plius vienas - ne visada du. Kitaip tariant, žaidžiant futbolą, vienuolika žmonių aikštėje - nebūtinai komanda. Kodėl mes apie tai? Žiūrėkite skirsnį „trūkumai“.
Trūkumai. Tautų lygos turnyre Anglijai stigo kelių dalykų.
Pirmiausia - taškų: su trimis, surinktais per šešerias rungtynes, jie sklandžiai nuslydo į antrąjį divizioną. Vengrijai, beje, buvo pralaimėta dukart, o namie - net 0:4.
Antra - futbolo idėjos, kurią būtų įmanoma suvokti: ketveriose paskutinėse Tautų lygos rungtynėse treneris Garethas Southgate'as kaskart keitė taktinę schemą, ir nė velnio tai negelbėjo. Trečia - žmogaus, kuris bent sugebėtų išbarbenti signalą S.O.S.
Kai po 3:3 sužaistų rungtynių su vokiečiais G.Southgate'as lemeno, kad komanda žaidė gerai, įspūdis buvo toks - kreatyvinis forsmažoras ir bandymas įtikinti visus bei galbūt save, jog idėjų krizė - tik regimybė.
Neįtikino. Panašu, kad Akela nepataikė, gaujai reikia naujo vado. Bet S.O.S signalas į eterį neištransliuotas. Logiška - tą daryti reikėjo anksčiau, o dabar permainas lieka palikti ateičiai.
Eksperimentų metas tarsi ir baigėsi. Čempionatas Katare - prieš pat nosį. Tačiau anglams selekcinės alchemijos, panašu, išvengti nepavyks ir toliau. Krašto gynėjų pozicijas teks kaišyti dėl to, kad čempionatą dėl traumų praleis Reece'as Jamesas ir Benas Chilwellas, o Kyle'as Walkeris irgi vis dar gydosi. Taip pat, kaip ir svarbus vidurio saugas Kalvinas Phillipsas.
Numanomas lyderis. Declanas Rice'as. Bene vienintelis tikrai stabilus „Trijų liūtų“ žaidėjas. Masonas Mountas ar Philas Fodenas - galbūt dėl jaunystės - banguoja, puolėjas Harry Kane'as yra pernelyg priklausomas nuo tų saviškių, kurių operatyvinė erdvė - už jo nugaros. Todėl D.Rice'o svarba aikštės viduryje - neįkainojama. Ypač jei greta jo nebus K. Phillipso.
Iranas. FIFA reitingas - 20.
Pranašumas. Teoriškai galėtume sakyti, kad karštoje rinktinės trenerio kėdėje jie turi naują, vos du mėnesius su komanda dirbantį žmogų. Bet iš tikrųjų yra kitaip - portugalas Carlosas Queirozas Irano rinktinę treniravo aštuonerius metus iki 2019-ųjų ir puikiai žino, kur persiškoje futbolo virtuvėje laikomi granatai, kurioje lentynoje padėtas šafranas ir kuriame puode verda ašas.
Senas naujas treneris gali valdyti situaciją - tai įrodo ir dvejos kontrolinės rungtynės rugsėjį, kuriose C.Queirozo vadovaujamas Iranas įveikė Urugvajų ir sužaidė lygiosiomis su Senegalu. Guru grįžo, žaidėjams tiesiog lieka jį išgirsti.
Trūkumas. Jų gynyba - patyrusi ir pusėtinai subalansuota. Priekyje Iranas gali sudėlioti efektyvų sprogstamąjį užtaisą. Ten - Mehdi Taremi, Sardaras Azmounas, Karimas Ansarifardas, Samanas Ghoddosas, Alireza Jakhanbakshas.
Bet puolimui ir gynybai reikia jungiamosios grandies, o jų tiltai aikštės viduryje - labiau pontoniniai nei stacionarūs. Tikėtina, kad varžovai tuo ir bandys naudotis.
Numanomas lyderis. M.Taremi. Per du praėjusius sezonus Portugalijos čempionate šis „Porto“ puolėjas įmušė 36 įvarčius. Dabar vykstančiose „Primeira“ pirmenybėse - šešis per 12 rungtynių. Už mane pakalbėjo skaičiai, hau.
JAV. FIFA reitingas - 16.
Pranašumai. Ieškant jų, tenka pasitelkti vaizduotę. Gerai, treneris Greggas Berhalteris sukūrė ganėtinai veiksmingą futbolo modelį - per ketverius jo darbo metus USMNT laimėjo 36 ir pralaimėjo tik 10 iš 56 rungtynių.
Sistema yra. Klausimas, kiek ji bus veiksminga Katare.
Trūkumai. Minusas gožia pliusą. Keli žaidėjai, kai kurie jų - vartininkas Mattas Turneris, saugas Westonas McKennie - svarbūs, traumas gydysis iki pat čempionato, o gal ir jo pradžioje. Iš apkabos iškritus Milesui Robinsonui ir Chrisui Richardsui, vidurio gynėjų grandis tapo galvosopiu G.Berhalteriui, nors pats treneris viešai stengiasi to nepripažinti.
„Milan“ krašto gynėjas Serginho Destas šiemet Italijoje - epizodinis personažas. Net amerikiečių kapitonas Christianas Pulisicius toli gražu nėra pagrindinis žaidėjas Londono „Chelsea“ komandoje. Sudėliojus visa tai, nebe labai stebina faktas, kad rugsėjo kontrolinėse rungtynėse JAV neįmušė nei Japonijai, nei Saudo Arabijai.
Numanomas lyderis. Ch.Pulisicius. Jie turi W.McKennie, Giovanni Reyną, S.Destą, bet viršutiniame aikštės trečdalyje aštriausiai nugaląstas ginklas, be abejo, yra „Chelsea“ futbolininkas.
Velsas. FIFA reitingas - 19.
Pranašumai. Kaip visada: futbolo juvelyrikos šedevrų nebus, bus atletizmas, kovingumas ir noras. Šie argumentai gali būti veiksmingi - užtenka prisiminti faktą, kad Velsas buvo 2016-ųjų „Euro“ pusfinalyje. Robo Page'o paskyrimas nuolatiniu komandos treneriu iš esmės nieko nekeičia - realiai jis vadovauja „drakonams“ dvejus metus, nuo tada, kai Ryanas Giggsas įsivėlė į kriminalines kolizijas ir buvo suspenduotas.
Trūkumai. Stipriausi arkliai, ne vienerius metus tempę velsietišką futbolo plūgą į priekį, sensta. Garethas Bale'as ne visada rungtynes pradeda aikštėje, o Aaronas Ramsey ne kaskart ir nuo suolo pakyla.
Yra ir gerų naujienų: paaugo jaunimas - Neco Williamsas, Danielis Jamesas, Joe Rodonas, Ethanas Ampadu.
Todėl galima tik svarstyti, kuri sudėtis geriau subalansuota - dabartinė, ar ta, kurią prieš šešerius metus turėjo Chrisas Colemanas.
Numanoma žvaigždė. Nėra čia ko numanyti - G.Bale'as. Velsas, golfas, „Real“. Taip pašaipiai Velso rinktinės kapitono prioritetus dėliojo „Real“ sirgaliai, kai šis žaidė Madride. Dabar 33-ejų G.Bale'as rungtyniauja Los Andžele, tačiau jo požiūris į gimtąjį kraštą nepasikeitė - aikštėje jis atiduos viską, ką gali.
Verdiktas. Grupė slidi ir sunkiai nuspėjama, bet kažkaip išsisukti reikia. Todėl... Pirma vieta - Anglija. Vis dėlto ji - būsimų varžovų argumentai mažiau įtikinami nei tie, kuriuos turėjo vokiečiai ir italai, skandinę anglus Tautų lygoje.
Antra pozicija - Iranas. Vadovaujantis per dešimtmečius susiformavusiu stereotipu, Azijos šalių rinktinės iš inercijos nuvertinamos. Nebūtina aklai tikėti mitais. Prieš ketverius metus Iranas - beje, tuomet į priekį vedamas C.Queirozo - tik per plauką nepateko į pasaulio čempionato aštuntfinalį. O šįkart jie dar ir žais ganėtinai įprastomis sau sąlygomis, netoli namų. Pagaliau - sąmokslo teorija, nepagrįsta jokiais nepaneigiamais faktais: Anglija, Velsas, JAV. Trejos rungtynės, visos - su ideologiniu priešu. Kas galėtų garantuoti, kad vienam kitam žaidėjui tai netaps papildoma motyvacija?
Trečias - Velsas. Jiems raudonas skuduras - Anglija. „Trys liūtai“ prieš valus ne visada laimi net ir didžiuosiuose turnyruose, todėl nežinia, kaip britų derbio dalyviai tuos taškus tarpusavyje išsidalys. Kiti varžovai Velsui įkandami. Kaip ir amerikiečiams, bet būtent jų starto pozicijos kelia daugiausia dvejonių - ketvirta vieta.