„Manchester United“ ir Madrido „Real“ klubai turėtų jausti didžiulę neapykantą vienas kitam: socialistai, kurie buvo gerbiami „Stretford End“ tribūnos, sulaukusios paramos iš Ispanijos diktatoriaus Franco, nuniokojo „raudonųjų velnių“ klubo akademiją.
Kas gali pamiršti ir ilgamečio „Manchester United“ trenerio Sero Alexo Fergusono pasakytus žodžius, kai Madrido „Real“ iš jų įsigijo vieną ryškiausių planetos futbolininkų Cristiano Ronaldo: „pinigų organizacija“ ir „virusas“.
Šių komandų santykiai pagerėjo po to, kai Jose Mourinho praverė Madrido „Real“ klubo duris. Tačiau svarbiausią šių klubų draugystės istoriją sudaro du žmonės – pirmasis „Real“ prezidentas Santiago Bernabeu, kurio vardu buvo pavadintas stadionas, kuriame įvyko pirmosios rungtynės su „Man Utd“, ir pastarųjų komandos vairininkas Siras Mattas Busby.
Šių dviejų vyrų istorija atskleista Johno Luddeno knygoje „A Tale of Two Cities: Manchester and Madrid 1957-1968“. Minėtos knygos autorius atskleidė, kad liko šokiruotas šių dviejų klubų priešprieša dabartiniame futbole.
Jis sakė: „Žinote, kai Jūs pažiūrite atgal į istoriją ir sužinote, ką Madrido „Real“ padarė dėl „Man United“ po Miuncheno tragedijos yra tiesiog neįtikėtina.“
Draugystė tarp Bernabeu ir Busby užsimezgė 1957 metais, kai „United“ dar buvo ne pats garsiausias Europos klubas. Viskas prasidėjo nuo Europos taurės pusfinalio, kuriame „Real“ triumfavo bendru rezultatu 5-3, tačiau puikus „Man Utd“ ekipos pasirodymas atsakomojoje dvikovoje, kuri pasibaigė lygiosiomis 2-2, užsitarnavo Santiago Bernabeu pagarbą.
Madrido „Real“ prezidentas po šių rungtynių liko toks sužavėtas jaunos „United“ komandos dvasia ir kokybe, kad net po jų pasiūlė trenerio darbą Busby, tačiau šis buvo toks atsidavęs Mančesterio ekipai, kad sėkmę norėjo pasiekti tik su „United“, todėl pasiūlymui ištarė „ne“.
Prabėgus 10 mėnesių „Man United“ komandą ištiko didžiulė tragedija – lygiai prieš 60 metų būtent šią dieną iš Miuncheno oro uosto bandęs pakilti lėktuvas, kuriame buvo ir visa Mančesterio komanda, patyrė avariją, kurioje žuvo aštuoni futbolininkai, trys trenerių štabo darbuotojai ir 10 kitų asmenų. Ši komanda buvo ką tik laimėjusi Europos taurės ketvirtfinalį, todėl didžioji Busby svajonė tą sezoną užkariauti Europą taip ir liko neįgyvendinta
Po trijų mėnesių „Man United“ komanda stojo ir pirmąją kovą, tačiau pusfinalyje nusileido „Milan“ komandai, kuri turnyro finale po rezultatyvios kovos 3-2 krito prieš Madrido „Real“. Santiago Bernabeu šią pergalę finale skyrė savo gero draugo klubui, o norėdamas pagerbti visus žuvusiuosius net pasiūlė priimti trofėjų, tačiau „United“ šios galimybės atsisakė.
Jeigu šis Madrido „Real“ komandos pasiūlymas buvo labiau simbolinis, tai 1958-59 metų sezone pateiktas pasiūlymas šokiravo visą futbolo bendruomenę – „Real“ sezono trukmės nuomai siūlė tų metų didžiausią futbolo žvaigždę Alfredo Di Stefano „United“ komandai.
Anksčiau minėtos knygos autorius J. Luddenas sakė, kad Bernabeu apie tai jau buvo pradėjęs kalbėti su pačiu futbolininku, o „United“ klubui sakė, kad nuomos metu abu klubai mokėtų po pusę sumos žaidėjo atlyginimui. Tačiau šiam sandoriui nebuvo lemta įvykti – FA blokavo šį perėjimą su motyvu, kad toks sandoris gali atimti vietą iš potencialiai joje galinčiu rungtyniauti britu.
Neįvykdžius ir šio rėmimo būdo, Santiago Bernabeu ties tuo nesistojo. Jis ieškojo įvairios kitos pagalbos ir ją rado – jis susikūrė memuarinę vėliavėlę su visų žuvusiųjų Miunchene vardais, ją pavadino „Garbės čempionais“ ir Ispanijoje paskelbė jos pardavimą siekiant surinkti piniginę paramą „United“ klubui. Be to, daugelis katastrofoje sužeistų ir po reabilitacijos atsigaunančių sulaukė pasiūlymo apsigyventi prabangiuose Madrido apartamentuose visiškai už dyką.
Nemažai pinigų šios dvi komandos surinko iš savo draugiškų tarpusavio rungtynių. „Man United“ po šios tragedijos teko išleisti daugybę pinigų, todėl finansiškai tai paveikė visą šio klubo organizaciją. Surengti tokias draugiškas rungtynes vidutiniškai „Real“ klubui kainuodavo 12 tūkst. svarų sterlingų, tačiau Bernabeu iškart nurodė, kad „Man Utd“ prie to prisidėti gali tiek, kiek jie yra pajėgūs.
Tačiau visos šios draugiškos rungtynės nebuvo tik dėl to, kad „Man United“ turėtų galimybę atsigauti finansiškai. Kaip savo knygoje rašo J. Luddenas, „United“ net negalėjo pasvajoti apie žaidimą Europoje, jiems buvo svarbiausia išlikti pirmajame Anglijos futbolo divizione:
„Busby idėja buvo žaidėjams ir sirgaliams išlaikyti viltį, jog jie dar žais Europos taurėje. Galimybė rungtyniauti prieš tokius žaidėjus kaip Di Stefano ir Farencą Puskasą „Man United“ žaidėjams turėjo suteikti patirties, jog jie galėtų sugrįžti į šį turnyrą.“
Pirmoji draugiška dvikova tarp „Man Utd“ ir „Real“ „Old Trafford“ stadione baigėsi svečių iš Madrido pergale rezultatu 6-1. 63 tūkstančiai žiūrovų turėjo progą pamatyti aukščiausio lygio futbolą iš Di Stefano, Puskaso ir Gento.
Jau kitą mėnesį 80 tūkstančių žiūrovų išvydo dar įspūdingesnę dvikovą tarp šių dviejų komandų – susitikimas baigėsi rezultatu 6-5 „baltųjų“ naudai. Tą vakarą Madride buvo surengta labdara, kurios metu visi sunešti pinigai buvo išdalinti lėktuve žuvusiųjų artimiesiems. Akcijoje dalyvavo ir pats Santiago Bernabeu, kuris pasakė, kad Busby yra ne tik „drąsiausias, bet ir nuostabiausias žmogus, kurį jis tik kada yra sutikęs futbole“.
Kitose draugiškose rungtynėse, kurios įvyko 1960 metų spalį, buvo daug abejonių dėl Puskaso ir Di Stefano pasirodymo aikštėje. Bernabeu iškart savo bičiuliui Busby pasakė, kad jie gali atšaukti rungtynes, tačiau pastarasis šios galimybės atsisakė sakydamas, kad „Madridas jam tapo kaip šeima“. Puskas ir Di Stefano tada visgi išbėgo į aikštę ir sužaidė tokias puikias rungtynes, kuriose rezultatu 3-2 vėl triumfavo „Real“.
„Man United“ žingsnis po žingsnio artėjo prie geresnių rezultatų ir 1961 metų lapkritį „Real“ pirmą kartą krito prieš „raudonuosius“ velnius“ – pergalė rezultatu 3-1. Po mėnesio „United“ sąskaitą papildė dar viena pergalė – „Santiago Bernabeu“ stadione varžovai buvo įveikti rezultatu 2-0.
Tų metų sezone Mančesteris grįžo į savo prarastas vietas – jie triumfavo FA taurėje, kuri buvo pirmas iškovotas trofėjus po Miuncheno tragedijos. 1968 metais galiausiai įvyko ir tai, ko Busby laukė visą gyvenimą – prabėgus daugiau nei 10 metų po atkurtos komandos „United“ triumfavo Europos taurėje pusfinalyje įveikdama tą patį „Real“.
„Jeigu ten ir kažkas turėjo būti, labai didžiuojuosi, kad tai buvo jie“, - maloningai pasakė Santiago Bernabeu, kuris tapo viena iš „Manchester United“ prisikėlimo priežasčių.
Straipsnis parašytas remiantis 2013-ųjų „The Independent“ publikacija
Komentarų kol kas nėra...
Komentarų kol kas nėra...
Komentarų kol kas nėra...
Cituoti komentarą
Pranešti apie netinkamą komentarą