Masinio futbolo projektuose per kelis metus – 100 tūkstančių dalyvių © lff.lt nuotr.

Masinio futbolo renginiuose nuo 2016 iki 2020 metų pradžios dalyvavo ugdymo įstaigos iš beveik visų Lietuvos savivaldybių. Didžiausi vaikams skirti projektai sutraukė beveik 50 tūkst. registruotų dalyvių, o taip pat panašų skaičių tūkstančius skirtingo amžiaus ir socialinių grupių žmonių. Tai parodė atlikta dalyvavimo masiniame futbole analizė.

Lietuvos futbolo federacijos (LFF) narė Masinio futbolo asociacija organizuoja įvairius projektus, kuriais skatina įsitraukimą į futbolo veiklą.

Didžiausi projektai skirti jaunajai kartai. Bendrojo ugdymo įstaigoms - moksleivių žaidynės „Golas“ (mažasis futbolas) „MrGolas“ (Futsal, vaikinams) ir „Ladygolas“ (Futsal, merginoms), o ikimokyklinio ugdymo įstaigos dalyvauja projekte „Futboliukas“ (mini futbolas su edukacijos elementais).

Mokyklų dalyvavimas

Išanalizavus dalyvavimą šiuose projektuose nustatyta, jog per pastaruosius ketverius metus į mokykloms skirtus projektus įsitraukė beveik 37 tūkst. dalyvių iš 575 arba daugiau nei pusė (51%) Lietuvoje esančių bendrojo ugdymo įstaigų.

Amžiaus grupėse nuo U12 (iki 12 metų) iki U17 (iki 17 metų) per 10 projektų sezonų sudalyvavo beveik 37 tūkst. moksleivių. Iš jų beveik lygiai pusę sudarė mergaitės ir merginos.

Atsižvelgus į dalyvaujančių ir bendrą mokyklų skaičių, santykinai aktyviausios buvo Alytaus apskrities mokyklos. 89% jų bent kartą pastaraisiais metais dalyvavo masinio futbolo projektuose. Vilniaus apskrityje užfiksuotas didžiausias kiekis (93) dalyvaujančių mokyklų, tačiau santykinai – mažiausias (31% nuo visų mokyklų).

Masinio futbolo projektuose dalyvavo visos Alytaus rajono, Marijampolės, Neringos, Rietavo, Visagino savivaldybių mokyklos. Panevėžio miesto savivaldybėje dalyvaujančių mokyklų skaičius siekė 80%.

Pagal dalyvių kiekį daugiausiai – daugiau nei 5,1 tūkst. – dalyvių sutraukė Šiaulių apskrities mokyklos. Arti penkių tūkstančių dalyvių buvo Alytaus ir Vilniaus apskrityse, tačiau pagal santykinį dalyvių ir gyventojų skaičiaus rodiklį Alytaus apskritis yra priekyje, o Vilniaus – paskutinė.
 
Ikimokyklinių įstaigų dalyvavimas

Nuo 2018 metų rudens praplėtus „Futboliuko“ dalyvių skaičių (nuo maždaug 20–25 per sezoną iki 50) ženkliai pagausėjo į šį projektą įsitraukusių ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Per ketverius metus „Futboliuke“ dalyvavo kas penktas darželis.

Alytaus apskrityje (67%) ir Kauno miesto savivaldybėje (30%) aktyvumas didžiausias. Mažiausiai dalyvavo ikimokyklinio ugdymo įstaigų iš Kauno rajono, Panevėžio miesto, Mažeikių ir Kaišiadorių rajonų.

Šilalės, Utenos ir Kalvarijos rajonuose masinio futbolo projektuose dalyvavo beveik visos mokyklos ir ikimokyklinio ugdymo įstaigos. Mažiausias aktyvumas – Kaišiadorių (3 iš 21), ir Skuodo rajone, kur nė viena įstaiga nedalyvavo masinio futbolo projektuose.

Per penkis sezonus „Futboliukas“ įtraukė 12,8 tūkst. vaikų. Kaip ir mokyklų projektuose, taip ir darželiuose futbolo veikla įtraukė beveik vienodą skaičių pagal lytis. Įspūdingą aktyvumą pademonstravo Kauno apskrities įstaigos – jos sukvietė netgi daugiau nei 4,5 tūkst. dalyvių. Mažiausias dalyvių skaičius užfiksuotas Panevėžio apskrityje.

Dalyvavimo masinio futbolo projektuose analizė

Tarptautinis įvertinimas

Apie 12 tūkstančių dalyvių kasmet (48 tūkst. nuo 2016 iki 2020 m. pradžios) sutelkė kiti Masinio futbolo asociacijos ir partnerių renginiai – nuo įvairių futbolo festivalių mažiesiems, iki varžybų ar turnyrų suaugusiems, senjorams.

Futbolas padeda integruotis ir socialinėms grupėms – nuo globojamų iki spec. poreikius turinčių vaikų ir suaugusiųjų, socialinės rizikos asmenų. Taip pat vykdoma edukacija moksleiviams, pedagogams, treneriams ir tėvams, skiriama parama įvairioms iniciatyvoms.

Masinio futbolo veikla Lietuvoje buvo įvertinta Europos futbolo asociacijų sąjungos (UEFA). UEFA kasmet vertina federacijų atitikimą pagal „Grassroots“ chartijos reikalavimus. Pagal paskutinį įvertinimą 3 iš 4 kategorijų suteiktas aukščiausiasis (Gold) įvertinimas, o vienoje - sidabrinis (Silver).

„UEFA įvertinimas džiugina, tačiau visuomet naudinga ir patiems pasižiūrėti kiek nuėjome, kur esame. Tuo labiau įdiegus elektroninę registracijos sistemą galime matyti tikslesnį savo dalyvių paveikslą, - teigė Masinio futbolo asociacijos direktorius Ignas Marcinkevičius.- Atlikta dalyvių analizė pagal regionus padės mums geriau įsivertinti esamą situaciją, tobulintinas sritis, sudaryti strategiją tolimesniems darbams.“

Įprasti ir dar nematyti iššūkiai

Pasak jo, gauti rezultatai suteikė dvejopą įspūdį: „Viena vertus, džiaugiamės, kad turime gausų dalyvių skaičių, plečiame savo projektų apimtis, kai kurie regionai išlaiko didelį aktyvumą, o į futbolo užsiėmimus pavyksta įtraukti ir daug mergaičių bei merginų. Už tai labiausiai galime dėkoti savo darbui atsidavusiems entuziastams - pedagogams, koordinatoriams, treneriams. Kita vertus, yra rajonų, kurių mokyklos ir darželiai dėl vienų ar kitų priežasčių mažiau dalyvauja mūsų projektuose. Pvz. pastebime, kad ne visiems dalyviams pavyksta priprasti prie elektroninės registracijos sistemos.“

Naujų iššūkių šiems metams suteikė pandemija ir paskelbtas karantinas. Dėl to neįvyko vienas „LadyGolas“ žaidynių superfinalas, teko atšaukti „Vokiečių kalbos naudai“ finalinį etapą ir iškilo didelė grėsmė masiškiausioms žaidynėms „Golas“.

„Atsižvelgiant į viešą informaciją, specialistų įspėjimus, atrodo, kad ir pasibaigus karantinui kurį laiką greičiausiai teks apsieiti be masinių renginių, - pripažino I. Marcinkevičius. Apmaudu, tačiau svarstome kaip prisitaikyti prie situacijos, ieškome naujų būdų kaip fizinę veiklą skatinti nuotoliniu būdu. Suprantame, kad padėtis neeilinė ir šiuo metu sudėtinga visiems - tiek mokytojams ar treneriams, tiek ir sportininkams bei organizatoriams.“

Masinio futbolo socialinių tinklų paskyrose Facebook ir Instagram šį mėnesį startavo konkursas „Mano Golas“. Jos tikslas – paskatinti fizinį aktyvumą bei kūrybiškumą ir parodyti, kad futbolą galima žaisti ir namų sąlygomis.

Visi norintys kviečiami parodyti savo originalius futbolo pratimus, žaidimo būdus, priemones, vietas ir atsiųsti video įrašą. Originaliausių ir aktyviausių laukia prizai – futbolo kamuoliai.