Mažvydas Jastramskis - politologas, VU TSPMI docentas ir futbolo sirgalius. Lankomiausias futbolo naujienų portalas "EuroFootball.lt" kviečia susipažinti artimiau su pašnekovo palaikomomis komandomis, dėl futbolo pramiegotais egzaminais ir statistine analize renkantis "EURO 2016" nugalėtojus.
Kada ir kaip susidomėjote futbolu?
Kaip tikriausiai daugelis bent fragmentiškai pasidominčių futbolu žmonių, pirmą kartą futbolu susidomėjau per pasaulio čempionatą, būtent 1994 metų. Tada simpatijas atidaviau italams, nors du momentai, kurie labiausiai įstrigo iš to turnyro, nebuvo jiems sėkmingi – vartininko Gianluca Pagliuca paskutinės vilties pražanga grupės rungtynėse su Norvegija ir Roberto Baggio netikslus 11 metrų baudinys finale su Brazilija.
Tiesa, po to už italus visgi nepradėjau nuolat sirgti, nuo 1996 m. Europos čempionato palaikau Čekijos rinktinę. O 1998 m. pasaulio čempionate itin didelį įspūdį padarė Peterio Schmeichelio žaidimas – ir pats iki šiol mėgėjiškame futbole labai mėgstu pažaisti vartuose.
Kokią komandą palaikote "EURO 2016"?
Kaip ir visada Europos čempionatuose – Čekiją. Panašu, kad kalnų ji šį kartą nenuvers, tačiau bent jau pirmosiose rungtynėse su Ispanija tikrai buvo galima pagirti čekų gynybą. Taip pat kažkiek simpatizuoju anglams. Kitose rungtynėse esu daugiau linkęs palaikyti pokomunistinių, Vidurio ir Rytų Europos šalių komandas – galbūt tokiu būdu „kompensuoju“ liūdesį, kad Lietuva vis dar nežaidžia finaliniame etape.
Kokią komandą palaikote klubiniame futbole?
Klubiniame futbole palaikau Vilniaus „Žalgirį“. Vaikystėje palaikiau tarp pirmos ir antros lygos besiblaškiusią „Ukmergę“/“Vienybę Ukmergę“, į kurios varžybas kartais nusivesdavo tėtis. Tačiau dabar šis miestas rimtesnio klubo, deja, neturi.
Žinoma, kaip ir kiekvienas bent truputį futbolu besidomintis lietuvis, turiu ir „užsienietišką“ klubą, kuriam atiduodu savo simpatijas – tai Birminghamo „Aston Villa“, dabar išgyvenanti ne pačius geriausius laikus.
Esate politologas, taikote statistinius modelius prognozėms. Ką statistika žada šiame čempionate?
Austrijos mokslininkai į vadinamąjį bukmekerių konsensuso modelį sudėjo 19 skirtingų, internete skelbiamų bukmekerių prognozes (tikimybes). Pagal šį modelį, didžiausią (21,5 procentų) tikimybę laimėti turi Prancūzija, jai ant kulnų lipa Vokietija su 20,1 procento tikimybe. Tada rikiuojasi: Ispanija (13,7 proc.), Anglija (9,2 proc.) ir Belgija (7,7 proc.). Reikėtų pastebėti, kad šios prognozės yra pagrįstos 2010 m. moksliniame žurnale International Journal of Forecasting publikuota metodika, kuri jau teisingai atspėjo 2010 m. pasaulio ir 2012 m. Europos čempionatų laimėtojus.
Koks yra įdomiausias prisiminimas, susijęs su Europos futbolo čempionatu?
2004 m. čempionate stebėjau Portugalijos ir Anglijos rinktinių ketvirtfinalį, o kitą dieną turėjau laikyti egzaminą universitete. Pažiūrėjęs rungtynes nutariau kelias valandas pamiegoti, o tada anksti atsikelti ir dar pasimokyti. Nežinia ar dėl anglų pralaimėjimo, ar prasto žadintuvo, egzaminą pramiegojau. Gerai, kad jis vyko keliais kartais ir dėstytoja leido laikyti su kita grupe.
Komentarų kol kas nėra...
Komentarų kol kas nėra...
Komentarų kol kas nėra...
Cituoti komentarą
Pranešti apie netinkamą komentarą