LFF stadionas – atviras Naujininkų pabėgėlių stovyklos vaikams © JumpStory nuotr.

Nuo balandžio mėnesio Lietuvos futbolo federacijos stadiono mažojoje aikštėje reguliariai vyksta užsiėmimai, kuriuos lanko Pabėgėlių priėmimo centro Naujininkų stovykloje gyvenantys vaikai.

„Labai džiaugiamės, kad mūsų stadionas gali tapti futbolo namais ne tik vaikams iš Lietuvos. Smagu, jog vaikai žaisdami futbolą turi galimybę užmegzti draugystes, reguliariai sportuoti bei užsimiršti apie juos slegiančius rūpesčius. Futbolas yra universali kalba, kuria kalba visi mylintys šį žaidimą, kad ir kokiame pasaulio kampelyje būtų“, – teigė LFF generalinis sekretorius Edgaras Stankevičius. 

Naujininkų pabėgėlių stovyklos socialinė pedagogė Ada Klimienė papasakojo, jog vaikai, kurių dauguma yra kilę iš Afganistano, Irako ir Sirijos, labai džiaugiasi galėdami dalyvauti futbolo treniruotėse ir užsiėmimuose LFF stadione.

Kaip Pabėgėlių priėmimo centrui kilo iniciatyva suteikti jame gyvenantiems vaikams galimybę dalyvauti futbolo užsiėmimuose?

Naujininkų pabėgėlių stovyklos gyventojai yra prieglobsčio prašytojai, daugumai apribota judėjimo laisvė Lietuvoje. Stovykloje gyvena žmonės, nelegaliai kirtę Lietuvos Respublikos sieną, tad dėl šios priežasties gyventojams apribota judėjimo laisvė, jie negali judėti už stovyklos teritorijos ribų.

Mums buvo svarbu, kad vaikai pavasarį galėtų išeiti iš stovyklos teritorijos, jog pasportuotų ir turėtų aktyvią veiklą, tad ieškojome sprendimų susikooperavę su organizacijomis. Džiaugiamės gavę LFF kontaktą, kuri iš karto atsiliepė į mūsų prašymą ir suteikė aikštę futbolo užsiėmimams.

– Kas yra šios iniciatyvos partneriai Lietuvoje ir kaip vertinate su jais užsimezgusį bendradarbiavimą?

Formaliu vaikų ugdymu rūpinasi Vilniaus lietuvių namų mokytojai, kasdien vaikai joje mokosi lietuvių kalbos. Neformalaus ugdymo partneriai Lietuvoje yra „Vilniaus Social Club“, kurie vieni pirmųjų pradėjo futbolo užsiėmimus Naujininkų pabėgėlių stovykloje. Labai nudžiugome, jog  „Vilnius Football Academy“ treneriai panoro vykdyti savo veiklą ir du kartus per savaitę mokyti vaikus žaisti futbolą.

Nuo vasario mėnesio prie neformalių organizacijų komandos prisijungė ir gimnastikos centras „Judesys“. Treneriai stengiasi rasti bendrą kalbą su vaikais per judesį. Labai dėkojame už pagalbą „Vilnius Football Academy“ ir gimnastikos centro „Judesys“ koordinatorei Giedrei Padaigienei. Kūrybinėmis veiklomis vaikams rūpinasi organizacijos „Artscape“, „Raudonasis kryžius“, „Caritas“, „Gelbėkit vaikus“.

– Jūsų nuomone, kuo futbolas yra reikšmingas kaip vaikų integravimo priemonė bei kitais socialiniais aspektais?

Mūsų stovyklos misija – siekti užtikrinti vaikų gerovę. Norime suteikti galimybę kuo daugiau pažinti, pamatyti, pajusti, išmokti. Futbolas nėra tik žaidimas, tai bendrų rezultatų siekimas. Labai svarbus ir kokybiškas trenerio darbas, kuriame randame disciplinos, komandinio darbo, paskatinimo, palaikymo, bendravimo ir bendradarbiavimo su vaikais.

– Kokių esate sulaukę atsiliepimų iš prieglobstį Lietuvoje gavusių vaikų apie vykdomus užsiėmimus LFF stadione?

– Vaikai labai džiaugiasi galėdami dalyvauti užsiėmimuose, visada jų laukia, o emocijas po futbolo sunku perteikti... Paskutinė išgirsta frazė buvo: „Tai geriausia diena mano gyvenime!“. Ir visai nesvarbu, kad tu neturi madingos sportinės aprangos, gerų futbolo batų. Svarbiausia – vaikų nuotaikos veiklos metu bei skirtingų kultūrų susibūrimas siekiant bendro tikslo. Linkiu visiems kartu kurti pozityvią aplinką, kurioje sportas vienytų ir teiktų džiaugsmą.