Legendinis Pele: 10 dolerių alga, dievo statusas Afrikoje ir pravardės reikšmė © AFP nuotr.

Legendinis Brazilijos puolėjas Pele ilgą laiką buvo laikomas geriausiu visų laikų pasaulio žaidėju. Tiesa, vėliau jo galybės pamatus pradėjo klibinti Diego Maradona, o galiausiai – ir du šio amžiaus futbolo brangakmeniai Lionelis Messi bei Cristiano Ronaldo.

Vis dėlto nereikėtų abejoti – Pele karjera buvo itin spalvinga, o brazilų rinktinė tuomet buvo tapusi tikru košmaru varžovams.

Portalas „EuroFootball.lt“ nutarė pažvelgti į įdomiausius 2022 metų pabaigoje Anapilin iškeliavusios garsenybės karjeros faktus.

Brazilijai pralaimėjus 1950 metų pasaulio čempionato finalą Urugvajui, 9 ar 10 metų Edsonas Arantesas do Nascimento, dabar geriau žinomas kaip Pele, tėškė pažadą savo nusivylusiam tėvui.

„Prisimenu, kaip juokais jam pasakiau: „Neverk, tėti – aš laimėsiu tau pasaulio taurę“, – 2014 metais prisiminė Pele.

Jau po aštuonerių metų, 1958 m., jo vadinamas pokštas tapo realybe, kai brazilas iškovojo pirmąjį iš trijų pasaulio taurės titulų.

Taip prasidėjo legendinė Pele karjera, o 1977 metais, kai jis sužaidė paskutines profesionalias rungtynes, Brazilijos „Santos“ ir Niujorko „Cosmos“ ekipose buvo įmušęs daugiau nei 1 280 karjeros įvarčių.

Talentas buvo pavadintas Thomaso Edisono vardu

Kaip 2014 metais Pele aiškino socialiniame tinkle, jo tėvas Joao Ramosas (irgi futbolininkas), dar taip pat žinomas kaip Dondinho, ir motina Dona Celeste pavadino jį Edsonu išradėjo Thomaso Edisono garbei.

„Kai gimiau, mano gimtajame mieste Brazilijoje buvo įvesta elektra“, – rašė garsenybė.

Iš pradžių turėjęs prilipusį Dico šaukinį, Pele vėliau paaiškino, kad pravardė, kuria žaidėjas buvo žinomas visame pasaulyje, iš pradžių jį labai nervino.

„Aš tikrai didžiavausi, kad buvau pavadintas T. Edisono vardu ir norėjau vadintis Edsonu.

Maniau, kad Pele skamba siaubingai. Tai buvo kvaila pravardė. Edsonas skambėjo daug rimčiau ir reikšmingiau“.

Sporto žvaigždė pridūrė, kad nors „niekada negali būti 100 procentų tikras dėl kilmės“, labiausiai tikėtinas paaiškinimas yra tas, kad pravardę jam suteikė klasės draugai, nes jis neteisingai ištarė vieno savo tėčio komandos draugų vardą.

Tai buvo vartininkas Vasco de Sao Lourenco, geriau žinomas kaip „Bile“.

„Taigi, kai kas nors pasakydavo: „Ei, Pele“, aš šaukdavau ir supykdavau. Vieną kartą dėl to smogiau bendramoksliui ir užsidirbau dviejų dienų suspendavimą. Dabar man patinka šis vardas, bet anuomet jis mane žeidė.“

Brazilas neoficialiai yra pelnęs 1283 karjeros įvarčius

Bendras Pele įvarčių kraitis iki šiol yra prieštaringa tema.

„Prolific Scoreers Data“ teigia, kad jis pelnė tik 778 įvarčius, o šį skaičių kol kas pralenkė tik Lionelis Messi ir Cristiano Ronaldo. Vis dėlto Pele priklauso Gineso pasaulio rekordas – 1279 įvarčiai.

Metraštininkų ginčas kilo dėl daugybės draugiškų rungtynių, kurias Pele žaidė keliaudamas su „Santos“ ekipa. Šie susitikimai buvo patekę į „pilkąją zoną“.

Pats Pele'as įsitraukė į ginčą 2015 metais, paskelbdamas, kad tikroji suma buvo 1 283 įvarčiai.

Pele padovanojo Brazilijai pirmąją pasaulio čempionato taurę

1958 metais Pele per keturias pirmenybių rungtynes pelnė šešis įvarčius ir nulėmė brazilų triumfą pasaulio čempionate. Būdamas 17 metų jis taip pat tapo jauniausiu FIFA Jaunojo žaidėjo apdovanojimo laureatu.

Pele iki šiol yra vienintelis futbolininkas, tris kartus (1958, 1962 ir 1970 m.) laimėjęs pasaulio taurę. Įdomu tai, kad brazilas po pasaulio čempionato turėjo pristabdyti savo karjerą ir šešis mėnesius tarnauti kariuomenėje.

Įsimintini pasiekimai

Per savo karjerą jis yra pelnęs 92 „hat–trickus“, 31 kartą – „pokerį“, 6 kartus –  penkis įvarčius ir sykį – aštuonis įvarčius. Tai nutiko 1964 m. lapkričio 21 dieną, kai 11:0 laimėtame susitikime prieš „Botafo“ snaiperis net aštuonis kartus įveikė varžovų gynybos spąstus.

Pele citatos

„Jei esi pirmas, tuomet esi pirmas. Jei likai antras, tuomet tu – niekas.“

„Sėkmė nėra atsitiktinumas. Tai – sunkus darbas, atkaklumas, mokymasis, studijos, pasiaukojimas ir, svarbiausia, meilė tam, ką darai ar mokaisi daryti.“

„11 m baudinys – bailus būdas pelnyti įvartį.“

Brazilas užaugo skurde

Būdamas 6 metų Pele blizgino batus ir šalia kino teatrų pardavinėjo skrudintus žemės riešutus.

Jis tobulino savo driblingo techniką ir kamuolio valdymą su kojine, prikimšta skudurų, nes jo šeima negalėjo sau įsigyti futbolo kamuolio.

Pele žaidė basas ir subūrė komandą „Basakojai“. Manoma, kad „pelada“ žaidimai basomis kojomis Brazilijoje yra pavadinti jo garbei.

Pirmoji brazilo profesionali sutartis žaidėjui garantavo tik po 10 JAV dolerių per mėnesį

Kai 1956 metais Pele pasirašė savo pirmąją profesionalią sutartį su „Santos“, jis, būdamas 15 metų, gaudavo vos 10 JAV dolerių per mėnesį. Gauti pinigai buvo skirti įsigyti dujinei viryklei, kurios jo šeima dar neturėjo.

Po devyniolikos metų brazilas pasirašė rekordinį trejų metų 7 milijonų JAV dolerių vertės kontraktą su amerikiečių ekipa „New York Cosmos“ ir tuo metu buvo geriausiai apmokamas komandinio sporto atstovas visame pasaulyje.

Tiesa, iš šios sumos Pele dar turėjo suploti apie 2 milijonus JAV dolerių mokesčių amerikiečiams.

Marškinėlių fabrikas

Kai Pele žaidė Niujorko „Cosmos“, klubas dėl didžiulės paklausos turėdavo paruošti marškinėlius kiekvienam varžovų komandos žaidėjui.

Gordonas Bradley, vienas iš tuometinių „Cosmos“ trenerių, sakė: „Pagrindinė atrakcija būdavo Pele. Kartais į rungtynes turėdavome pasiimti 25 ar 30 marškinėlių – kitaip nebūtume ištrūkę gyvi iš stadiono.“

Brazilas niekados nelaimėjo „Auksinio kamuolio“

Nepaisant didžiulių laimėjimų, Pele niekados negavo „Auksinio kamuolio“, nes iki 1995 metų apdovanojimas buvo skirtas tik Europos žaidėjams.

2014 m. FIFA jam įteikė garbingą „Auksinio kamuolio“ apdovanojimą.

Lapkričio 19 d. Brazilijoje minima Pele diena

Po to, kai 1969 m. lapkričio 19 d. jis iš 11 m baudinio įmušė savo 1000-ąjį karjeros įvartį prieš „Vasco da Gama“ „Maracana“ stadionas tiesiog pašėlo.

Rungtynės buvo sustabdytos pusvalandžiui, nes sirgaliai išbėgo į aikštę pamėtyti savo herojaus į viršų.

Lapkričio 19-oji Brazilijoje dabar švenčiama kaip Pele diena.

Pele pasirodymas lėmė paliaubas pilietiniame kare 1967 metais

Žaidėjas sulaukė tokio tarptautinio pripažinimo, kad 1967 m. sportininkas laikinai sustabdė pilietinį karą Nigerijoje.

Tuomet Afrikos valstybėje buvo paskelbtos 48 valandų paliaubos, kad federalinės ir sukilėlių pajėgos galėtų stebėti žvaigždės pasirodymą. Į Nigeriją atvykusi „Santos“ komanda žaidė draugiškas rungtynes prieš vietos rinktinę, o Pele, lygiosiomis pasibaigusiame mače, pelnė du įvarčius.

Futbolininkas buvo sutiktas itin pagarbiai, stadione jam aidėjo ovacijos, o be smurto tribūnose praėjusias rungtynes stebėjo ir abiejų konfliktuojančių pusių atstovai.

Kadaise Pele ėjo Brazilijos sporto ministro pareigas

1995 metais Brazilijos prezidentas Fernando Henrique Cardoso paskyrė Pele sporto ministru. Per trejus metus poste Pele įgyvendino „Pele įstatymą“, kuris modernizavo šalies sportą.

Įstatymo projektas įpareigojo visus profesionalius sporto klubus sumokėti mokesčius per dvejus metus, o paauglius sportininkus išlaisvino nuo kone dar vaikystėje su komandomis pasirašytų sutarčių.

Pele atidavė duoklę visuomenei

1994 m. jis buvo paskirtas Jungtinių Tautų geros valios ambasadoriumi ir padėjo apsaugoti aplinką bei kovoti su korupcija Brazilijoje.

Daugiau unikalių straipsnių galite rasti čia

 • Romss
  Pffff

  Kad tas pele net europos granduose jokiuose nezaides, manau jis stipriai ispustas burbulas

  Tie trys laimeti world cup'ai turbut nieko verti. lol.

  • 15
 • G.O.A.T.

  Pele yra Pele daugiau tokio nebus

  • 14
 • rokelis

  Aciu uz straipsni. Matyt po 30 metu taip vaikai ieskos su info apie messi ir ronaldo

  • 14
 • tikras kamuolys

  keista kad dabartiniai vaikai kurie turi viska sportavimui taip nevertina tokios galimybes.

  • 9
 • Edson Pele
  Pffff

  Kad tas pele net europos granduose jokiuose nezaides, manau jis stipriai ispustas burbulas

  Tas tavo išpūstas burbulas su Santos bausdavo Realus ir kitus Europos grandus, tiek Wc jokios Europos komandos neprilygdavo jam ir Brazilijos rinktinei. Apie patį jį: Nematęs žaidėjo kuris galėtų mušt įvairių tipų golus, turiu galvoj ne po vieną, o daug. Senis galėjo žaist abiem kojom, tiek galva, tiek yra įkalęs neviena bycicle. Tiek 70 freekickų ir 125 header goalai

  • 6
 • red_devil
  Pffff

  Kad tas pele net europos granduose jokiuose nezaides, manau jis stipriai ispustas burbulas

  Prieš rašydamas nors kiek pasidomėk istorija, jis žaidė prieš Europos klubu tarpkontinentinėje taurėje, kuri tuo metu buvo labai prestižinė,1962 metais 3:2 (Pele 2 įvarčiai), 5:2 (Pele 3 įvarčiai) prieš tuo metu geriausia Europos komandą Benfica, 1963 metais prieš tuo metu Europos geriausia komandą Milaną 2:4 (Pele 2 įvarčiai), 4:2 antrose ir 1:0 trečiose, tad kalbėti, kad jis neduominuoti Europoje yra visiška nesamone, jis laimėto tris Pasaulio čempionatus, prieš geriausius žaidėjus iš Europos, jis kaip tik labiausiai neįvertintas, jeigu jau nori mėtytis tokiomis frazėmis...

  • 0
 • Nieko nesuprantu
  tarp kitko

  "11 m baudinius musa tik bailiai" - o pats 1000aji ivarti taip imuse 😀DD

  Apie ka tu cia? 🤔

  • 0
 • Nuuuu
  Boobie

  Tuo metu europos klubų čempionai važiuodavo sužaist su Pele Santos ir būdavo triuškinami Peles. Nieks neprilygo Santosui ir Pele. Net Italų klubai ,kurie garsėdavo geležine gynyba, būdavo draskomi Peles lengvai. Įsivaizduokit dabar Santos klube koks brazilas daužytų Man CIty ar Madrido Real ar dar kokį europos grandą.

  Na gal dar nebuvotokios prarajos tarp europos grandu ir likusio pasaulio klubu, siandienai tai neimanoma.

  • 2
 • Boobie

  Tuo metu europos klubų čempionai važiuodavo sužaist su Pele Santos ir būdavo triuškinami Peles. Nieks neprilygo Santosui ir Pele. Net Italų klubai ,kurie garsėdavo geležine gynyba, būdavo draskomi Peles lengvai. Įsivaizduokit dabar Santos klube koks brazilas daužytų Man CIty ar Madrido Real ar dar kokį europos grandą.

  • 3
 • Cr7 free kick
  nichuja sibia

  manau kur kas daugiau, pasizek kokius jis knuckle ballus budavo atkales man ute laikais, kosmosas ten is 40 metru piysdavo kas antra savaite tolka pesne, tu nemates vaikeli tikriausiai visos cr7 karjeros, o ji buvo labai ilga, tik del priziuretos isvaizdos tau tik atrodo kad jis dar labai jaunas, o va pries 20 metu jis isties buvo jaunas :)

  Kad jis 61

  • 2
 • rokelis

  Aciu uz straipsni. Matyt po 30 metu taip vaikai ieskos su info apie messi ir ronaldo

  • 14
 • tikras kamuolys

  keista kad dabartiniai vaikai kurie turi viska sportavimui taip nevertina tokios galimybes.

  • 9
 • tarp kitko

  "11 m baudinius musa tik bailiai" - o pats 1000aji ivarti taip imuse 😀DD

  • -6
 • G.O.A.T.

  Pele yra Pele daugiau tokio nebus

  • 14
 • Pffff
  G.O.A.T.

  Pele yra Pele daugiau tokio nebus

  Kad tas pele net europos granduose jokiuose nezaides, manau jis stipriai ispustas burbulas

  • -7

Komentuoti

Prisijungti su FB