Prieš porą dienų futbolo pasaulį sudrebino „Barcelona“ sprendimas už 40 milijonų eurų įsigyti Kinijoje rungtyniavusį saugą Paulinho. Dauguma futbolo gerbėjų bei ekspertų jau dabar šį transferą vadina didžiule klaida, tačiau The Guardian Azijos futbolo ekspertas Johnas Duerdenas pateikia savo argumentus, kodėl šiam žaidėjui reikia suteikti šansą parodyti save katalonų ekipoje.
2017 metų balandis: Paulinho susimovė. 29-erių metų brazilas kartu su Japonijos porno žvaigžde pasirodė Kinijos lažybų portalo reklamoje. Tuometinis jo klubas – „Guangzhou Evergrande“, buvo itin nepatenkintas, kad toks prieštaringai vertinamas saugo veiksmas buvo nuo jų nuslėptas, o po to net atsirado kalbų, apie galimą žaidėjo deportaciją iš šalies. Bet tai tebuvo viena iš vos kelių pastebimų klaidų, kurias Paulinho padarė per savo laikotarpį Azijoje.
Net ir pats labiausiai atsidavęs lošėjas iš Kinijos ar šiaurės Londono, 2015 metų vasarą, kai Paulinho iš „Tottenham Hotspur“ persikėlė į Guangdžou, nebūtų išdrįsęs lažintis, jog po dviejų metų ir dviejų mėnesių, tas pats žaidėjas kelsis į „Barcelona“. Juk visgi šis žaidėjas Anglijoje, po dviejų nepakankamai gerų sezonų „Tottenham Hotspur“ klube 2013-2015 metais, buvo laikomas didžiuliu nusivylimu. Tas nusivylimas buvo toks didžiulis, kad vos po trijų rungtynių kitame sezone, jis buvo išsiųstas į Kiniją, pas buvusį Brazilijos rinktinės trenerį Luizą Felipe Scolarį. O prasta Kinijos „Super League“ reputacija Europoje tikriausiai niekam nėra jokia paslaptis - nepaisant daugybės garsių vardų atvykusių į šią šalį, jie nė kiek nepakeitė lygos reputacijos: visi čia atvykstantys, tą daro tik dėl pinigų.
Nepaisant visų šių prieš tai užfiksuotų dalykų, „Barcelona“ nusprendė išleisti 40 milijonų eurų, kad aktyvuotų kontrakte įrašytą futbolininko išpirkos galimybę. 40 milijonų eurų yra beveik tris kartus didesnė suma, nei ta, kurią gavo „Spurs“ ir daugiau nei du kartus pagerino iki tol buvusį Kinijos klubų gautos sumos už žaidėjų transferą rekordą. Vos paskelbus apie šį persikėlimą, daugelis apie tai sužinojusių žmonių neslėpė savo nuostabos ir stebėjosi tokiu „Barcos“ sprendimu. Dar prieš tai, kai transferas tapo oficialiu, BBC šį sprendimą pavadino „vienu iš sunkiausiai suvokiamų transferų per pastaruosius metus“, o taip pat kėlė klausimą, ar tai būtų geras žingsnis net ir tokioms komandoms kaip „West Ham United“ ar „Everton“.
Tačiau galima kelti ir kitokį klausimą: kiek žmonių matė buvusio „Corinthians“ saugo žaidimą nuo to laiko, kai jis paliko Angliją? Tokie klausimai kyla žinant, kad Paulinho Kinijos „Super League“ pirmenybėse buvo tiesiog nuostabus. Jis buvo geresnis už Alexą Teixeirą, geresnis už Ramiresą, geresnis už Ezequielį Lavezzi ir geresnis už Oscarą. Tiesa, po to, kai pastarasis buvo diskvalifikuotas 8 rungtynėms, už mačo metu atliktus smūgius iš kamuolio dviems varžovų žaidėjams, po kurių kilo masinis konfliktas, vargu ar šiuos brazilus vis dar galima sąžiningai lyginti tais pačiais kriterijais.
„Kartais treniruotėse mes tiesiog į jį žiūrėdavome. Jis būdavo sekunde greitesnis už visus kitus žaidėjus“, - prisipažino buvęs Paulinho komandos draugas Zhengas Zhi, kuris per savo karjerą yra atstovavęs „Celtic“ ir „Charlton Athletic“ ekipoms.
Galbūt būtent dėl to brazilas taip pat sugebėdavo rasti laiko bei duodavo patarimų jaunesniems kolegoms „Guangzhou Evergrande“ ekipoje. Zhengas taip pat pridėjo, kad Paulinho bus pasiilgtas ne tik komandos draugų, tačiau ir visos Kinijos futbolo gerbėjų, o skausmas paliekant šalį gali būti abipusis. Paulinho ne kartą pabrėžė, kaip jam patiko gyvenimas Kinijoje ir pasidalindavo džiaugsmu, kad tiek aikštėje, tiek už jos ribų jis galėjo dirbti su Scolari: žmogumi, kuris taip pat puikiai žino ką reiškia palikti Londoną su nusivylimu ir kirtus didžiulį smūgį savo reputacijai.
Paulinho gali ir nebūti tuo pasaulinio lygio talentu, kurio tikėjosi „Barcelona“ gerbėjai, po to, kai komandą paliko Neymaras ir klubo sąskaitoje atsidūrė didžiulė naujiems žaidėjams skirtų pinigų suma. Tačiau nereikia pamiršti, jog palikęs Europą šis žaidėjas rungtyniavo ne tik Azijoje, tačiau ir savo nacionalinėje ekipoje. Toje pačioje rinktinėje, kurioje jis jau žaidė 2014 metų Pasaulio čempionate ir į kurią po išvykos į Kiniją, visi galvojo, jog šis žaidėjas niekada taip ir nebesugrįš.
Taip, Kinijoje žaidusiam futbolininkui padėjo tai, jog Brazilijos rinktinės vyriausias treneris Tite jau žinojo šį žaidėją iš „Corinthians“ laikų, tačiau į rinktinę jis saugą kvietė tikrai ne dėl sentimentų. Po sunkaus starto atrankoje į Pasaulio pirmenybes, Paulinho sugrįžus į rinktinę brazilai iškovojo 8 pergales ir jau yra užsitikrinę vietą kitų metų planetos pirmenybėse. Negana to, žaidėjas savo šalies rinktinėje atliko tikrai ne patį menkiausią vaidmenį, o geriausio savo pasirodymo metu jis kovo mėnesį į Urugvajaus vartus pasiuntė net tris įvarčius ir padėjo iškovoti pergalę 4:1. Galbūt „Barcelona“, kaip ir „Bayern“ ekipa, kuri šiuo brazilu domėjosi dar balandį, nebemato šio saugo kaip nenusisekusio „Tottenham Hotspur“ žaidėjo, o į jį žiūri, kaip į kertinę Brazilijos rinktinės dalį, kuri tapo pirmąja sėkmingai kvalifikaciją įveikusia nacionaline ekipa.
Jei Paulinho pavyko atgaivinti savo karjerą Brazilijos rinktinėje, jis taip pat sėkmingai gali pagerinti savo reputaciją ir Europoje. Kinija ir kitos Azijos lygos panaikinti prieš tai įgautos „nevykusio pirkinio“ etiketės dar tikrai negali – tai pasikeistų tik tokiu atveju, jei daugiau žaidėjų iš šios šalies išvyktų į stipriausius Europos klubus. Tačiau „Barcelona“ yra viena iš labiausiai stebimų viso pasaulio futbolo ekipų ir sėkmingas žaidimas šioje komandoje gali panaikinti visus iki tol klijuotus apibūdinimus.
Žingsnis iš Kantono į Kataloniją, neabejotinai, yra didžiulis, tačiau nereikia atmesti ir tos galimybės, kad „Tottenham“ ekipos gerbėjai, dėl vienokių ar kitokių priežasčių, tiesiog taip ir nepamatė to, ką sugeba labai geras žaidėjas. Sėkmingas pasirodymas „Guangzhou Evergrande“ ekipoje dar tikrai nereikšia, kad jis yra pasaulinio lygio talentas, tačiau lygiai taip pat sunkus karjeros etapas „Spurs“ gretose tikrai negarantuoja, kad jis tokiu nėra. Paulinho nėra tiesiog atsitiktiniu būdu įsigytas žaidėjas – Paulinho galimybę sužibėti „Barcelona“ klube išsikovojo savo rodytu žaidimu, kuris leido jam pastaruosius 18 mėnesių būti geriausiu Kinijos pirmenybių žaidėju.