EuroFootball.lt tęsia Europos futbolo lygų apžvalgas. Šį kartą bus apžvelgtos Škotijos „Premiership“ pirmenybės, kuriose jau buvo sužaistos 24 turo rungtynės. Ketvertą metų trunkantis „Celtic“ dominavimas, iššūkį bandantys mesti varžovai ir „Hearts“ atgimimas – visa tai šioje apžvalgoje.
Lyderiai: „Celtic“
Keturis Škotijos čempionų titulus iš eilės iškovoję „Celtic“ futbolininkai yra neabejotini favoritai iškovoti ir penktąjį trofėjų. Visgi, šio sezono metu jiems taškus sekasi rinkti sunkiau nei pastaraisiais metais. Kol kas, šį sezoną per mačą jie iškovoja po 2,39 taškus, kai praėjusiose pirmenybėse jie rinko po 2,42, o prieš du metus net po 2,6 taškus per susitikimą. Tačiau tai tikrai nėra dėl sustiprėjusių varžovų ar pačių pirmenybių lygio, o tą puikiai iliustruoja Škotijos klubų pasirymai Europoje. Likę trys klubai, kurie žaidė Europinių turnyrų atrankoje, kartu iškovojo vos dvi pergales ir liko toli nuo grupių etapo. Nekaip Europoje sekėsi ir pačiam „Celtic“ klubui – Čempionų lygos atrankoje jie iškrito pralaimėję „Malmo“ ekipai, o ne pačioje stipriausioje Europos lygos varžybų grupėje jie liko be pergalių ir į kitą etapą nepateko. Akivaizdu, jog „Celtic“ susilpnėjo, tačiau net ir dabar sunku įsivaizduoti, jog kas nors galėtų iš jų perimti „Premiership“ pirmenybių nugalėtojų karūną.
Konkurentai: „Aberdeen“
„Aberbeen“ šį sezoną pradėjo taip nuostabiai, jog buvo atsiradusios viltys, jog jie galės rimtai mesti iššūkį ir „Celtic“ ekipai. Visgi, po aštuonių iš eilės pergalių, iš kurių viena buvo iškovota prieš tituluotus varžovus iš Glazgo, sekė penkių rungtynių serija, per kurią jie iškovojo vos vieną tašką. Ir nors dabar jie sugrįžo į pergalių kelią, šešių taškų atsilikimas nuo pirmaujančių „Celtic“ futbolininkų jau dabar leidžia visiems suprasti, jog veikiausiai naujų čempionų Škotijoje dar teks palaukti.
Sugrįžę į lyderių gretas: „Hearts“
Buvęs Vladimiro Romanovo valdomas klubas neįtikėtinai greitai sugrįžo tarp stipriausių Škotijos ekipų. 2013-2014 metų sezone, dėl finansinių problemų, kurias sukėlė buvęs savininkas, jei užėmė paskutinę vietą Škotijos pirmenybėse ir kėlėsi į antrą pagal pajėgumą divizioną. Ten jų dominavimas buvo labiau nei akivaizdus – komanda jį laimėjo su 21 taško atsarga ir vos po metų grįžo į „Premiership“ pirmenybes. Čia jiems, kol kas, irgi sekasi puikiai – jie užima trečiąją poziciją, o ketvirtą vietą užimančius „Ross County“ futbolininkus lenkia jau aštuoniais taškais, turėdami rungtynes atsargoje. Kaip jiems tai pavyko? Klubas įsigijo daugybę legionierių iš užsienio, už kuriuos nemokėjo nė cento bei ekipos sudėtį papildė keletu komandos akademijoje išugdytų žaidėjų. Visa tai atnešė pergales ir greitą rezultatą.
Rezultatyviausias: Leighas Griffinas
Taip ir nesužibėjęs trečiajame pagal stiprumą Anglijos divizione žaidžiančiame „Wolverhampton Wanderers“ klube (per sezoną jis pelnė dvyliką įvarčių), škotas grįžo į gimtinę ir prisijungė prie šalies čempionų ekipos. Tai, kad „League One“ nebuvęs pačiu ryškiausiu puolėju, jis gimtinėje pelnė jau 20 įvarčių, dar kartą įrodo susilpnėjusį pirmenybių lygių. Tą tik patvirtina ir tas faktas, jog rezultatyviausias šalies pirmenybių žaidėjas Škotijos rinktinėje per du pastaruosius metus į aikštę žengė vos du kartus, o abu jie buvo po keitimo.
Panaši situacija ir su antrą vietą rezultatyviausių žaidėjų sąraše užimančiu Adamu Rooney. Airis į „Premiership“ pirmenybes taip pat kėlėsi iš „League One“ pirmenybių, o ten jam sekėse dar prasčiau nei Griffinui – per daugiau nei pusę sezono puolėjas pelnė vos keturis įvarčius. Visgi, tai nesutrukdė jam iš karto tapti vienu iš pavojingiausių Škotijos pirmenybių žaidėju, o šiemet savo sąskaitoje Rooney jau turi 16 tikslių smūgių.
Škotijos pirmenybių turnyrinė lentelė:
Tautvydas Sakalauskas