Kas turėtų būti pagrindiniu Lietuvos rinktinės vartininku? (statistika, apklausa)

Praėjusį penktadienį paaiškėjo, jog Giedrius Arlauskis pasiprašė būti nekviečiamas į Lietuvos rinktinę ir jei niekas nepasikeis, mūsų šalies rinktinė be „Espanyol“ vartininko versis visą ateinantį atrankos ciklą. „Eurofootball.lt“ nusprendė panagrinėti geriausių Lietuvos vartininkų statistiką ir pažiūrėti kokius statistinius rodiklius jie užfiksavo šiame sezone.


Lietuvių statistika Rumunijoje: Giedrius Arlauskis pernai ar Vytautas Černiauskas šiemet?

Pernai puikus Giedriaus Arlauskio sezonas Bukarešto „Steaua“ klube padėjo jam pasirašyti sutartį su Anglijos „Premier“ lygos „Watford“ klubu. Šį sezoną būtent į Bukareštą persikėlė ir kitas rinktinės vartininkas - Vytautas Černiauskas, tačiau jis pasirinko principinių „Steaua“ varžovų gretas ir dabar gina „Dinamo“ garbę.

Šiame sezone Černiauskas jau sužaidė 30 rungtynių Rumunijos lygos ir taurės varžybose - tai dvejomis daugiau nei Arlauskis šios šalies turnyruose sužaidė pernai. Tiesa, viename Černiausko sužaistame mače išsami statistika pateikta nebuvo, o Arlauskis viename mače buvo pakeistas dar pirmąjame kėlinyje, tad šių mačų rezultatai nepateko į bendrus statistikos duomenis.

Praleisti įvarčiai. Žiūrint į praleistų įvarčių statistiką, šiek tiek pranašesnis buvo Arlauskis, kuris trylikoje rungtynių išlaikė savo vartus „sausus“, o įvartį praleisdavo kas 137 minutes (18 praleistų įvarčių). Černiausko statistika panaši - dvylika „sausų“ rungtynių ir įvartis kas 122 minutes (21 praleistas įvartis).

Atremti smūgiai. Černiauskui dažniau teko imtis darbo, o varžovai į jo vartus atlikdavo beveik trečdaliu daugiau smūgių per rungtynes. Dėl šios priežasties jo atlaikytų smūgių statistika yra šiek tiek geresnė už „Espanyol“ atstovo demonstruotą rezultatą -  86% prieš 84%. Černiauskas taip pat geriau laikė vienuolikos metrų baudinius - atremdamas vieną iš dviejų varžovų smūgių, kai Arlaukis atrėmė vieną smūgį per keturioliką mėginimų(lietuvis du kartus sudalyvavo 11 metrų baudinių serijoje ir abu kartus po jų aikštę paliko nuleista galva).

Kokiose situacijose krito įvarčiai. Giedrius Arlauskis dažniau įvarčius praleisdavo tada, kai jo komanda turėdavo didesnę nei vieno įvarčio persvarą (5 prieš 3), o Černiauskas daug dažniau kamuolį iš savo vartų traukdavo varžovams išlyginus rezultatą (7 prieš 2). Tuo tarpu rezultatui esant lygiam (po 8) ir atsiliekant (po 3) abu lietuviai praleido po tiek pat varžovų įvarčių.

Vartininko svarba komandai. Jei kiekvienose rungtynėse į savo vartus abu vartininkai būtų praleidę vienu įvarčiu daugiau - Arlauskio ekipai tai būtų kainavę 12 taškų, kai tuo tarpu Černiausko atstovaujamam klubui tai būtų atėmę net 26 taškus. Atsarginis „Steaua“ vertininkas per mačą vidutiniškai praleisdavo po 0,87 įvarčio (0,22 daugiau nei Arlauskis), o Černiausko dubleris į aikštę žengė vos kartą ir į savo vartus praleido net 5 įvarčius.

Europinės varžybos. Skirtingai nuo Černiausko, Arlauskis pernai taip pat žaidė ir Europinėse varžybose. Jo statistika ten – 4 „sausos“ rungtynės, kas 85 minutes mušamas įvartis į jo vartus (13 praleistų įvarčių) ir 78% atlaikytų smūgių.

Lietuvių statistika Turkijoje:

Turkijos aukščiausioje lygoje šį sezoną rungtyniauja du lietuviai – Žydrūnas Karčemarskas jau septintą sezoną gina „Gaziantepspor“ garbę, o Ernestas Šetkus prieš šį sezoną persikėlė į „Sivasspor“ ekipą. Abu lietuviai tvirtai užima pagrindinio vartininko poziciją, o į aikštę neišeina tik tada, kai būna traumuoti. Būtent dėl traumos Karčemarskas praleido du susitikimus, o Šetkus vieną – praėjusio savaitgalio metu.

Praleisti įvarčiai. Karčemarskas šį sezoną dažniau išlaikė vartus „sausus“ (8 prieš 6) ir rečiau į savo vartus praleisdavo įvarčius. Tikslūs smūgiai į „Gaziantepspor“ atstovo vartus krito kas 73 minutes (29 praleisti įvarčiai), o į jo kolegos „Sivasspor“ ekipoje vartus įvartis buvo pelnomas kas 61 minutę (36 praleisti įvarčiai).

Atremti smūgiai. Įdomu tai, kad tiek į vieno, tiek į kito Turkijoje žaidžiančio lietuvio vartų plotą buvo smūgiuota vienodai kartų - po 121. Akivaizdu, kad mažiau įvarčių praleidęs Karčemarskas turėjo geresnę atremtų smūgių statistiką – 76% prieš 70%. Abu lietuviai nė karto neatrėmė varžovų 11 metrų baudinių – Karčemarskui nepasisekė per du bandymus, Šetkui per keturis.

Kokiose situacijose krito įvarčiai. Dažniausiai lietuviai įvartį praleisdavo esant lygiam rezultatui (Karčemarskas 14, Šetkus 12) bei komandai jau atsiliekant (Karčemarskas 8, Šetkus 12). Po šešis kartus abu vartininkai praleido išlyginamąjį įvartį, o komandai pirmaujant daugiau nei vienu įvarčiu abu lietuviai praleido mažiausiai tikslių smūgių (Karčemarskas 1, Šetkus 2).

Vartininko svarba komandai. Abu lietuviai beveik kiekvienose rungtynėse negalėjo atsipalaiduoti, o kiekviena klaida galėjo kainuoti komandai svarbius taškus. Jei abu lietuviai kiekviename susitikime būtų praleidę vienu įvarčiu daugiau, Karčemarsko ekipa būtų netekusi 20 iš 32, o Šetkaus 15 iš 21 iškovoto taško. Karčemarsko dubleris per dvi rungtynes praleido 7 įvarčius, o Šetkaus kolega per 135 minutes į savo vartus praleido vieną įvartį.

Lietuvių statistika Lenkijoje:

Šio metu Lenkijoje žaidžia du vartininkai iš Lietuvos – Emilijus Zubas bei Džiugas Bartkus. Jei Zubas prie „Podbeskidzie“ komandos prisijungė prieš pat sezono pradžią ir sužaidė 25 susitikimus „Ekstraklasa“ pirmenybėse, tai Bartkus „Gornik Leczna“ papildė šių metų sausį ir per šį laikotarpį sužaidė 7 mačus.

Praleisti įvarčiai. Zubui sužaidus daugiau rungtynių, akivaizdu, jog jis turi daugiau „sausų“ rungtynių (6 prieš 1). Tačiau abu vartininkai įvarčius į savo vartus praleidžia identišku tempu – kas 63 minutes (Zubas praleido 35 įvarčius, Bartkus 10).

Atremti smūgiai. Jei abu vartininkai Lenkijoje įvarčius praleidžia kas tiek pat laiko, tai darbas, kurį tenka jiems atlikti, skiriasi gan stipriai. Iš viso į Zubo vartų plotą skriejo 169 smūgiai (daugiausiai iš visų Lietuvos vartininkų), o Bartkaus tik 23. Stipriai skiriasi ir atremtų smūgių statistika, kur Zubas atrėmė 79% smūgių, o Bartkus 57% varžovų smūgių į vartų plotą. „Podbeskidzie“ vartininkas taip pat atrėmė 2 iš 5 varžovų bandymų mušant vienuolikos metrų baudinius, o Bartkui išbandyti savo jėgų šiame procese Lenkijoje dar neteko.

Kokiose situacijose krito įvarčiai. 14 įvarčių Zubas praleido rezultatui esant lygiam, 11 kartų praleisti įvarčiai rezultatą išlygino, o dar 10 tikslių smūgių varžovai įmušė jau pirmaudami. Bartkus 6 įvarčius praleido esant lygiam rezultatui, o likusius 4 kai varžovai jau pirmavo. Jam dar nė karto neteko praleisti išlyginamojo varžovų įvarčio. Taip pat abu vartininkai nė karto neatsidūrė situacijoje, kurioje varžovai įvartį pelnytų jų klubams pirmaujant daugiau nei vienu įvarčiu.

Vartininko svarba komandai. Jei Bartkus kiekviename mače būtų praleidęs vienu įvarčiu daugiau, jo komanda būtų netekusi 4 iš 5 per tas rungtynes iškovotų taškų. Tuo tarpu jei įvarčiu daugiau būtų praleidęs Zubas, jo atstovaujamas klubas būtų netekęs 16 taškų. „Podbeskidzie“ antrasis vartininkas per rungtynes šį sezoną praleidžia net po 3,67 įvarčio (2,24 daugiau nei Zubas), o du kartus aikštę paliko praleidęs penkis įvarčius. Prieš „Gornik Leczna“ įsigyjant Bartkų, kiti komandos vartininkai praleisdavo po 1,24 įvarčio per susitikimą (0,19 mažiau už lietuvį).

G. Arlauskio statistika šį sezoną:

Per savo trumpus pasirodymus šį sezoną, Arlauskis tikrai nesublizgėjo. Žaisdamas „Watford“ ekipoje lietuvis „Premier“ lygoje į aikštę žengė tik kartą, o joje praleido vos 23 minutes. Nepaisant to, jog jo ekipa nugalėjo „Aston Villa“ klubą, pats Arlauskis per šias rungtynes praleido vienintelį į vartų plotą skriejusį kamuolį. Kartą vartininkas gavo progą ir Anglijos lygos taurėje, o ten per rungtynes jam sekėsi šiek tiek geriau – vienas atremtas smūgis iš dviejų. Iš viso Arlauskis per pusę metų Anglijoje sužaidė du susitikimus, atrėmė 33% smūgių (1 iš 3), o įvartį vidutiniškai praleisdavo kas 56,5 minutės.

Po sausio persikėlęs į „Espanyol“ lietuvis iš karto buvo mestas į ugnį ir jau pirmosiose rungtynėse prieš Madrido „Real“ jis praleido šešis įvarčius. Visgi, daugumą šių įvarčių jis praleido, kai jo ekipos gynėjai jį tiesiog palikdavo sušaudymui. Kitame susitikime prieš „Real Sociedad“ jis du įvarčius praleido dar iki ilgosios pertraukos (abu nesėkmingai palikęs savo vartus ir varžovams perkėlus per jį kamuolį), o jos metu dėl traumos Arlauskis buvo pakeistas. Nuo tos akimirkos net ir pasveikęs, vartininkas nebegrįžo į „Espanyol“ startinę sudėtį.

Per 135 žaidimo minutes lietuvis atrėmė vos 11% smūgių į jo vartų plotą (1 iš 9), o įvarčiai į jo vartus krito beveik kas 17 minučių. Pagal pirmąjį rodiklį, iš visų žaidėjų, kurie yra sužaidę daugiau nei vienerias rungtynias šį sezoną „Primera“ pirmenybėse, Arlauskis dalijasi paskutinę vietą su Iago Herrerinu, o pagal antrąjį jis užima paskutinę vietą.

Jauni vartininkai:

„Roma“ klubui priklausantis Tomas Švedkauskas šį sezoną yra paskolintas „Serie B“ rungtyniaujančiai „Ascoli“ ekipai. Šį sezoną jis aikštėje pasirodė devyniose rungtynėse ir tris kartus išlaikė savo vartus „sausus“. Jis taip pat iš viso praleido 16 įvarčių (po vieną kas 51 minutę) ir atrėmė 58% varžovų smūgių į vartus. Tiesa, trys iš praleistų įvarčių buvo pelnyti iš vienuolikos metrų baudinių.

„Stade Rennais“ klubui priklausantis Edvinas Gertmonas šį sezoną oficialiose rungtynėse nesužaidė nė vieno mačo. Keletą progų lietuvis gavo draugiškose rungtynėse, tačiau iš jų detalesnė statistika nėra pateikiama.

Vartininkų iš Lietuvos statistika šį sezoną:

Giedrius Arlauskis (28 metai) „Espanyol“ („La Liga) ir „Watford“ („Premier“ lyga) – 4 rungtynės, praleista vidutiniškai po 3,64 įvarčio per rungtynes*, 17% atremtų smūgių;

Žydrūnas Karčemarskas (32 metai) „Gaziantepspor“ („Super Lig“) – 24 rungtynės, 8 „sausi“ susitikimai, praleista vidutiniškai po 1,23 įvarčio per rungtynes*, 76% atremtų smūgių;

Ernestas Šetkus (30 metų) „Sivasspor“ („Super Lig“)  – 25 rungtynės, 6 „sausi“ susitikimai, praleista vidutiniškai po 1,47 įvarčio per rungtynes*, 70% atremtų smūgių;

Vytautas Černiauskas (27 metai) „Dinamo Bukarest“ („Liga 1“) – 30 rungtynių, 12 „sausų“ susitikimų, praleista vidutiniškai po 0,73 įvarčio per rungtynes, 86% atremtų smūgių;

Emilijus Zubas (25 metai) „Podbeskidzie“ („Ekstraklasa“) – 25 rungtynės, 6 „sausi“ susitikimai, praleista vidutiniškai po 1,42 įvarčio per rungtynes*, 79% atremtų smūgių;

Džiugas Bartkus (26 metai) „Gornik Leczna“ („Ekstraklasa“) – 7 rungtynės, 1 „sausas“ susitikimas, praleista vidutiniškai po 1,43 įvarčio per rungtynes, 57% atremtų smūgių;

Tomas Švedkauskas (21 metai) „Ascoli“ („Serie B“) – 9 rungtynės, 3 „sausi“ susitikimai, praleista vidutiniškai po 1,78 įvarčio per rungtynes, 58% atremtų smūgių;

Edvinas Gertmonas (19 metų) „Stade Rennais“ („Ligue 1“) – nė vienerių oficialių rungtynių.

*skaičiuojami vidutiniškai praleisti įvarčiai per 90 žaidimo minučių.

Tautvydas Sakalauskas

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...