Kaip technologijos keičia sportininkų treniruotes © pexels

Šiuolaikinės technologijos kiekvienam iš mūsų atveria kur kas didesnes galimybes. Galime kur kas paprasčiau atlikti kasdienius ruošos darbus, arčiau savęs turėti platų pramogų pasirinkimą, kurios pasiekiamos tokiose svetainėse kaip GGBet LT. Akivaizdu, kad šiuolaikinės technologijos keičia verslo pasaulį, o sportas yra dar viena sritis, kur technologijos leidžia pasiekti geresnius rezultatus. Pasižiūrėkime iš arčiau, kaip technologijos keičia sportininkų treniruotes.

Širdies ir kitų duomenų sekimo įrenginiai

Šiais laikais būtų sunku įsivaizduoti profesionalių atletų treniruotes be širdies ir kitų duomenų sekimo įrenginių. Net ir neprofesionalūs sportininkai dažniausiai turi bent jau išmanųjį laikrodį, kuris seka ir kaupia tiek širdies duomenis, tiek nubėgtus kilometrus ar sudegintas kalorijas. „Apple Watch“, „Samsung Galaxy Watch“, „Fitbit“, „Garmin“ yra populiariausi pasirinkimai tarp mėgėjų. Paminėti galima ir „Ultrahuman Ring“ išmanųjį žiedą, kuris seka miego kokybę, rodo kūno atsistatymą.

Profesionalios sporto komandos per treniruotes duoda žaidėjams specialius įrenginius, kurie leidžia realiu laiku stebėti sportininkų būseną. Galima matyti, kuris iš jų neatiduoda visų jėgų ir dar gali pasitempti, kuris maksimaliai išnaudoja energiją. Taip galima sekti ne tik sportinę formą, bet ir nustatyti treniruočių krūvius.

Žaidėjų fizinė būklė yra stebima ne tik treniruočių metu. Vis dažniau galima pastebėti futbolininkų, kurie po savo marškinėliais vilki dar papildomą liemenėlę su GPS sekimo funkcija. Visa tai yra tam, kad būtų galima gauti kuo tikslesnę informaciją. Analizuojant duomenis, vėliau galima dar geriau pasiruošti treniruotėms bei reikiamu metu pasiekti optimalią formą.

Akivaizdu, kad profesionalus sportas yra sunkiai įsivaizduojamas be šiuolaikinių technologijų ir duomenų sekimo įrenginių. Kiekvienas sportininkas, siekiantis savo srityje būti geriausiu, nori žinoti, kaip gali dar geriau pasiruošti svarbiausioms kovoms, rungtynėms ar varžyboms. Šiuolaikinių trenerių darbas neapsieina tik su sportininkų treniravimu – reikia išmanyti ir technologijas, mokėti skaityti rodmenis, juos įvertinti bei sudėlioti optimaliausią planą ateities treniruotėms.

Vaizdo įrašų analizės

Vaizdo įrašų analizės yra jau daugelį metų neatsiejama profesionalaus sporto dalis. Tiek komandinėse, tiek individualiose sporto šakose yra skiriamas pakankamai didelis dėmesys analizuojant būsimus varžovus. Jeigu anksčiau analizės apimdavo tiesiog įprastų rungtynių peržiūrą, tai šiais laikais vaizdo analizės yra kur kas aukštesniame lygyje.

NBA lygoje rungtyniaujančios komandos savo arenose turi įdiegusios specialią įrangą, kuri stebi kiekvieno žaidėjo veiksmus. Tai reiškia, kad pateikus užklausą, galima gauti ne tik statistinius rezultatus, bet tuo pačiu ir pasižiūrėti vaizdo medžiagą. Galima greitai susirasti tam tikras rungtynių situacijas, kurioms treneriai nori skirti daugiau dėmesio. Lygiai taip pat, galima su kiekvienu krepšininku analizuoti jo epizodus, visą dėmesį skiriant laikui, kai jis žaidžia su ar be kamuolio.

Įdomu tai, kad ir Lietuvos krepšinio lygoje yra naudojamos papildomos statistikos sekimo įrangos, kas leidžia turėti kur kas daugiau išsamesnės informacijos apie žaidėjus. Galima matyti, kokiu procentu yra pataikomi metimai iš tam tikros vietos. Visi šie duomenys yra surenkami būtent vaizdo įrašų pagalba, kadangi krepšininkai yra nuolat filmuojami.

Grįžtant prie klasikinių vaizdo peržiūrų, galima pridėti, jog šiais laikais rungtynės nebėra filmuojamos viena kamera, kas reiškia, jog tam tikrus epizodus galima stebėti iš skirtingų kampų. Analitika yra stipriai pažengusi į priekį, o inovatyvios technologijos leidžia skaičiams ir statistikos rodmenims užimti dar svarbesnę dalį kuriant ne tik treniruočių planą, bet ir žaidimo stilių.

Šiais laikais sportininkų tempas dažniausiai yra labai didelis, ypač kalbant apie komandinį sportą. Per savaitę tenka sužaisti bent po 1 – 2 rungtynes, jeigu ne daugiau. Laiko vaizdo peržiūroms yra vis mažiau ir čia į pagalbą ateina dirbtinis intelektas, kuris gali treneriams padėti kur kas greičiau surinkti reikiamą informaciją ir paskirstyti ją žaidėjams.

Dirbtinio intelekto treniruotės

Kalbant apie šiuolaikines technologijas, negalima nepaminėti dirbtinio intelekto. Tai unikali technologija, kuri stipriai keičia ne tik sporto, bet ir kitas industrijas. Kai kurie žmonės jau dabar sunkiai įsivaizduotų savo dieną be DI pagalbos kasdienėje veikloje. Niekam nėra naujiena, kad dirbtinis intelektas gali sugeneruoti norimą paveikslėlį ar net sukurti vaizdo klipą.

Jeigu anksčiau individualių treniruočių planavimui reikėdavo ieškoti specialisto, tai dabar pagal kiekvieno poreikius, treniruotes gali sudaryti dirbtinis intelektas. Pateikus pakankamai informacijos apie save, nurodžius silpnąsias ir stipriąsias vietas, praeities traumas bei šiuo metu jaučiamus skausmus, dirbtinis intelektas gali ypač greitai sukurti individualiai jums skirtą sporto programą.

Be to, kad DI pagalba galima susikurti individualų treniruočių planą, tuo pačiu galima pasižiūrėti, kaip taisyklinga atliekami tam tikri pratimai. Šiuo atveju gyvo trenerio pagalba būtų efektyvesnė, bet jeigu jau turite patirties su skirtingais pratimais, priminimas, kaip atlikti pratimus, gali būti naudinga funkcija. Didžiausi dirbtinio intelekto pliusai individualių treniruočių sudarymui:

  • Vos per kelias minutes sudarytas išsamus treniruočių planas;
  • Pratimai pritaikyti individualiai pagal kiekvieno žmogaus lūkesčius ir galimybes;
  • Treniruočių įvairovė – sportas namuose, treniruoklių salėje, lauke ir kita;
  • Pagal išsikeltus tikslus sudarytas maisto planas.

Be treniruočių sudarymo, dirbtinis intelektas taip pat gali pagerinti jų kokybę. Pavyzdžiui, NBA treniruočių salėse yra naudojamas išmanus parketas, o su DI pagalba galima tai išnaudoti specialiems pratimams bei tam tikrų scenarijų sukūrimui. Kitas pavyzdys, kaip DI pagalba galima gerinti treniruotes yra šią technologiją sujungiant su virtualia realybe – taip yra treniruojama sportininkų reakcija bei susikaupimas.

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...