Salės futbolo kaip atskiros sporto šakos šiais laikais neretai pristatyti nebereikia, tačiau nedaug kas žino, kas yra laikomas tokio salės futbolo, kaip mes jį žinome, išradėju ir pionieriumi.
Nedaug kam žinomas faktas, bet šiuolaikinio futsalo išradėju yra laikomas 1907-aisiais gimęs Juanas Carlosas Ceriani.
J. C. Ceriani pats buvo fizinio lavinimo mokytojas, dirbęs Montevidėjo jaunųjų katalikų organizacijoje (YMCA) ir ten skatinęs jaunimą užsiimti fizine veikla. Praėjusio amžiaus pirmoje pusėje Urugvajus buvo du kartus paeiliui tapęs olimpinio futbolo turnyro nugalėtoju, o 1930-aisiais pridėjo ir pasaulio čempionų titulą, tad futbolas tuometiniame Urugvajuje buvo ant bangos.
Visgi tada futbolas vis dar buvo žaidžiamas tik atvirose erdvėse, o uždarose patalpose spardomo kamuolio dar nebuvo. Tačiau, žinoma, buvo vaikų, kurie norėjo sportuoti viduje, tačiau norėjo tai daryti kojomis, o ne rankomis, kaip buvo krepšinyje.
Pats būsimasis futsalo išradėjas matydavo, jog vaikai krepšinio salėse spardydavo kamuolį, mat visos lauko aikštės jau būdavo užimtos.
J. C. Ceriani netrukus tai pastebėjo ir suprato, jog turint tokias galimybes gali būti sukurtas ir tam tikras naujas sportas, remiantis atskiromis detalėmis iš kitų disciplinų. Futsale galima matyti tam tikrų detalių iš krepšinio, rankinio, vandensvydžio ir, aišku, tikrojo futbolo.
Tad su vietinio profesoriaus Jose Esperono tėvo pagalba J. C. Ceriani išrado naują futbolo formą su tam specialiai pritaikytu, mažiau į orą šokančiu kamuoliu.
J. C. Ceriani, kaip futsalo išradėjas, bendruomenėje yra prisimenamas kiekvienų metų kovo 9-ąją – savo gimimo dieną. Tai, kad būtent J. C. Ceriani yra futsalo išradėjas, yra akivaizdu, nepaisant to, jog kai kur galima išvysti teiginių, esą futsalas gimė ne Urugvajuje, tačiau San Paulo mieste Brazilijoje.
Pirmieji dokumentiniai įrodymai įrodė šį faktą, kad J. C. Ceriani apie savo sukurtą sportą JAV pranešė 1930-aisiais, o Montevidėjas buvo pirmasis miestas, kuriame salės futbolas kaip atskiras sportas buvo žaidžiamas pirmą kartą.
Visgi netrukus šis sportas netruko išpopuliarėti ir visame pasaulyje – tą nulėmė J. C. Ceriani turėtas kūrybiškumas. Urugvajaus pedagogas susisiekė su amerikiečiais ir šie netrukus parodė savo susidomėjimą šiuo nauju sportu. Taip pat ir organizacijoje, kurioje jis dirbo, šį sportą priėmė atviromis rankomis ir pradėjo jį praktikuoti, netrukus sportas paplito ir likusioje Pietų Amerikoje.
Tačiau įdomu tai, kad J. C. Ceriani pasiūlytos žaidimo taisyklės nebuvo galutinės ir oficialios, mat žmonės būdavo linkę tas taisykles koreguoti pagal save. Tarkime, 1956-aisiais San Paule buvo priimta, kad futsalą žaisti gali ne tik vaikai, tačiau ir suaugę žmonės.
Žinoma, tokius taisyklių pokyčius paaiškinti nėra sunku – futsalas greitai tapo ne tik fizinio aktyvumo užsiėmimu per pamokas, tačiau ten atsirado vis didesnis konkurencingumas, juo turėjo užsiimti profesionalūs žaidėjai, reikėjo kurti atskiras asociacijas ir pradėti traukti žiniasklaidos dėmesį.
Pirmieji turnyrai Pietų Amerikoje vykti pradėjo dar septintajame dešimtmetyje, juose dalyvaudavo Urugvajaus, Paragvajaus, Peru, Argentinos ir Brazilijos komandos. Netrukus salės futbolo pradėjo vis labiau domėtis ir žiniasklaidos kanalai – pranešimai buvo radijo eteryje, laikraščiuose ir televizijoje. Tokie žingsniai į priekį paskatino prie judėjimo jungtis ir naujas šalis, kaip Boliviją ar Portugaliją.
Visgi tam tikros rinktines vienijančios organizacijos kurtis pradėjo tik dar po kelių dešimtmečių.
1965-aisiais Pietų Amerikoje buvo įkurta vietinė salės futbolo konferederacija, kuri vienijo Argentiną, Braziliją, Peru, Paragvajų ir Urugvajų, o jau 1971-aisiais atsirado FIFUSA (tarptautinė salės futbolo federacija), kurią tuo metu sudarė septynios rinktinės. Visgi visą ateinantį dešimtmetį FIFUSA nerado vieningo dialogo su FIFA kalbant apie futbolo vardo naudojimą.
Su laiku rinktinių pajėgumai tik augo, bet ganėtinai ryškiai išsiskyrė Brazilija. Viena to priežasčių – didelė didžiojo futbolo kultūrą bei didžiulis žaidėjų pasirinkimas, iš kurių buvo galima suburti galingą rinktinę.
Brazilai iki pat dabar išlieka viena pajėgiausių pasaulio rinktinių, laimėjusia 5 čempionatus, du sykius triumfavo Ispanijos komanda.
J. C. Ceriani indėlis į futsalo kūrimą ir plėtrą yra neabejotinas. Urugvajietis, pamatęs jo ilgai puoselėto sporto augimą ir tobulėjimą, anapilin iškeliavo 1996-ųjų birželį, sulaukęs solidaus 89 metų amžiaus, tačiau jo nuveiktas darbas pamirštas nebus niekada.
Pasaulio salės futbolo čempionato Lietuvoje startas – jau šį sekmadienį! Palaikykite Lietuvos rinktinę debiutinėse rungtynėse su Venesuelos rinktine rytoj 20 valandą Kauno arenoje.
Komentarų kol kas nėra...
Komentarų kol kas nėra...
Komentarų kol kas nėra...
Cituoti komentarą
Pranešti apie netinkamą komentarą