Įsimintiniausios Lietuvos rinktinės rungtynės (IV dalis) © Eurofootball.lt
"Tribūnos" skyrelyje baigiasi straipsnių serija apie įsimintinausias Lietuvos rinktinės rungtynes. Ketvirtojoje, paskutinėje straipsnių ciklo dalyje – pasakojimas apie neseniai vykusias ir mums daug džiaugsmo bei vilčių suteikusias rungtynes - "Niurnbergo procesu" pramintą mačą Vokietijoje, kontraversišką pergalę namuose prieš Škotiją bei kovingas lygiąsias Vilniuje su Ispanija. Tos rungtynės leido mums pasvajoti, kad kada nors galbūt turėsime ir savo rinktinę pasaulio ar Europos futbolo čempionate.

Primename, kad savo straipsnius galite siųsti adresu [email protected]


2003, kovo 29 d. Atranka į 2004 m. Europos futbolo čempionatą.
5 atrankos grupė.
Niurnbergas, „Franken“ stadionas, 40 754 žiūrovai.
Teisėjas – Victor Jose Esquinas (Ispanija).

Vokietija 1 – 1 Lietuva (1 – 0)
8‘ [1 – 0] Carsten Ramelow
73‘ [1 – 1] Tomas Ražanauskas


Vokietija: Oliver KAHN [Bayern], Arne FRIEDRICH [Hertha], Tobias RAU [VfL Wolfsburg] (81' Paul FREIER [VfL Bochum]), Christian WORNS [Borussia Dortmund], Carsten RAMELOW [Bayer Leverkusen], Dietmar HAMANN [FC Liv erpool], Torsten FRINGS [Borussia Dortmund], Jorg BOHME [Schalke 04] (46' Marko REHMER [Hertha]), Fredi BOBIC [SV Hannover] (72' Kevin KURANYI [VfB Stuttgart]), Bernd SCHNEIDER [Bayer Leverkusen], Miroslav KLOSE [1.FC Kaiserslautern].

Lietuva: Gintaras STAUČĖ [Fostiras (GRE)], Deivydas ŠEMBERAS [CSKA Maskva], Ignas DEDURA [Skonro], Nerijus BARASA [Lada Toljatis], Vadimas PETRENKA [FBK Kaunas] (85' Rolandas DŽIAUKŠTAS [Saturn]), Tomas ŽVIRGŽDAUSKAS [Halmstad SK (SWE)], Igoris MORINAS [1.FSV Mainz], Saulius MIKALAJŪNAS [be klubo], Edgaras JANKAUSKAS [FC Porto] (90' Artūras FOMENKA [Rostov]), Tomas RAŽANAUSKAS [Akratitos (GRE)], Arūnas PUKELEVIČIUS [Šviesa] (46' Darius MACIULEVIČIUS [Šviesa].

Įspėti – Tobias Rau, Jorg Bohme, Vadimas Petrenka, Igoris Morinas, Darius Maciulevičius.

Situacija.

Situacija buvo tokia, kad daugiausiai, ko tauta tikėjosi iš mūsų futbolininkų – garbingai pralaimėti. Benjamino Zelkevičiaus vedama rinktinė ne itin sėkmingai pradėjo šį atrankos turnyrą (jame dar žaidė Škotija, Islandija ir Farerų salos), per 3 rungtynes surinkusi 3 taškus. Maža to, likus mėnesiui iki rungtynių Vokietijoje, B. Zelkevičius pasitraukė iš rinktinės vyr. trenerio posto, pasirinkęs darbą Liepojos „Metalurgs“ klube.

Į atsilaisvinusią laisvą rinktinės trenerio vietą po aštuonių metų pertraukos grįžo Algimantas Liubinskas.

Per labai trumpą laiką šis treneris sukūrė mažą stebuklą.
Mūsų rinktinė iš pasaulio futbolo lyderių retkarčiais atima taškų. Įmuša – retai, ypač išvykoje. Todėl šis rezultatas – dvigubai malonus. Tada Niurnberge 106 vietą FIFA reitinge užimanti Lietuva varė į neviltį pasaulio vicečempionus.
„Tai – didžiausias įvykis Lietuvos futbolo istorijoje,“ – nesikuklino LFF prezidentas Liutauras Varanavičius.

Rungtynės.
Abi rinktinės turėjo netekčių – vokiečių gretose dėl traumos negalėjo žaisti Michaelis Ballackas o lietuvių – Andrius Skerla, Raimondas Žutautas, Robertas Poškus ir Aurelijus Skarbalius.

A. Liubinskas kiek netikėtai į aikštę įleido senai rinktinėjė nežaidusius Tomą Žvirgždauską, Arūną Pukelevičių, Darių Maciulevičių ir debiutantą Vadimą Petrenką.
Pirmąsias 20 minučių pasaulio vicečempionai tiesiog šturmavo mūsų vartus. Jau 8 min. Carstenas Ramelow gražiai ir techniškai kulnu nukreipė kamuolį i Gintaro Staučės vartus – 1:0. Po to pasižymėti galėjo Fredi Bobičius, Berndas Schneideris, Torstenas Fringsas.

Tačiau atsigavę po šalto dušo, lietuviai susitvarkė su jauduliu ir ėmė ilgiau kontroliuoti kamuolį bei regzti atakas. Vienos iš jų metu Igorio Morino smūgį iš vartų atmušė gynėjas.

„Gerai pradėjome rungtynes, bet vėliau praradome ritmą,“- pripažino šeimininkų treneris Rudi Volleris.

Po pertraukos kurį laiką vyko ramus žaidimas, o pagrindiniai įvykiai prasidėjo rungtynių pabaigoje.

71 min. Teisėjas neįskaitė Miroslavo Klose įvarčio, nes prieš tai kamuolį už galinės linijos išleido F. Bobicius.

Na, o 73 min įvyko tai, ką mes dabar su malonumu prisimename. Tomas Ražanauskas besiverždamas su kamuoliu į baudos aikštelę stabtelėjo, imituodamas, kad perduos kamuolį į kairę Edgarui Jankauskui, o tada per sutrikusį gynėją Tobiasą Rau persimetė kamuolį dešiniau ir iš kelių metrų stipriu smūgiu nuginklavo garsųjį Oliverį Kahną – 1:1!

Per likusį laiką lietuviai visą dėmesį skyrė gynybai ir išsaugojo garbingą rezultatą, nors teisėjas pridėjo 5 su puse minutės o vokiečiai jau nesilaikė garbingo žaidimo principo. Mačo pabaigoje G. Staučę iš kelių metrų „sušaudyti“ bandė M. Klose ir T. Fringsas, bet lietuvis įvarčio nepraleido. „Šokau kojomis į priekį. Laimės dalykas – arba atmuši kamuolį, arba ne.“- vėliau prisiminė Gintaras.

Įdomybės.
Šiose rungtynėse A. Liubinsko asistento pareigose debiutavo Kelne trenerių mokyklą baigęs buvęs rinktinės puolėjas Valdas Ivanauskas. Jis, 1993–1997 m. žaidęs „Hamburger“ klube, susilaukė didžiulio vokiečių žiniasklaidos ir sirgalių dėmesio.

Po rungtynių Vokietijos futbolo sąjungos prezidentas nė nemastė apie pagarbą varžovams ir buvo labai piktas dėl saviškių pasirodymo: „Neturiu paaiškinimo. Po pirmojo įvarčio reikia įmušti antrą ir baigti rungtynes. Lietuva – ne tokia komanda, kurios reikia bijoti.“

Kas buvo po to.
Po keturių dienų lietuvių laukė labai svarbus mačas su Škotija Kaune. Tų rungtynių svarbą puikiai nusakė A. Liubinsko žodžiai: „Šis puslapis užverstas. Pradedame ruoštis rungtynėms su škotais. Jei trečiadienį nelaimėsime, viskas, ką padarėme šiandien (rungtynės Vokietijoje vyko šeštadienį) – bus nieko neverta.“

2003, balandžio 2 d. Atranka į 2004 m. Europos futbolo čempionatą.
5 atrankos grupė.
Kaunas, S. Dariaus ir S. Girėno stadionas, 8 000 žiūrovų.
Teisėjas – Fritz Stuchlik (Austrija).

Lietuva 1 – 0 Škotija (0 – 0)
75‘ [1 – 0] T. Ražanauskas (iš 11m.).


Lietuva: Gintaras STAUČĖ [Fostiras (GRE)], Deividas ŠEMBERAS [CSKA Maskva], Ignas DEDURA [Skonto], Dainius GLEVECKAS [Šakhtar], Nerijus BARASA [Lada Toljatis], Vadimas PETRENKA [FBK Kaunas] (70' Darius MACIULEVIČIUS [Šviesa]), Tomas ŽVIRGŽDAUSKAS [Halmstad SK (SWE)], Igoris MORINAS [1.FSV Mainz], Saulius MIKALAJŪNAS [be klubo] (89' Orestas BUITKUS [Skonto]), Tomas RAŽANAUSKAS [Akratitos (GRE)]. Edgaras JANKAUSKAS [FC Porto] (63' Artūras FOMENKA [Rostov]).

Škotija: Paul GALLACHER [Dundee United], Graham ALEXANDER [Preston Noth End (ENG)], Lee WILKIE [FC Dundee], Christian DAILLY [West Ham United], Steven PRESSLEY [Hearts], Jackie McNAMARA [Celtic] (78' Andy GRAY [Bradford City (ENG)]), Stephen CRAWFORD [Dunfermline Athletic] (56' Paul DEVLIN [Birmingham City]), Paul LAMBERT [Celtic], Kenny MILLER [Wolverhampton (ENG)], Don HUTCHISON [West Ham United] (84' Colin CAMERON [Wolverhampton (ENG)]), Gary NAYSMITH [Everton].

Įspėti – Dainius Gleveckas, Artūras Fomenka, Donas Hutchisonas.

Situacija.

Toks bumas ir ažiotažas, kuris tomis dienomis buvo kilęs dėl futbolo, prilygsta nebent pagrindinėms krepšininkų kovoms Europos čempionatuose ar Olimpinėse žaidynėse. Visa Lietuva gyveno futbolo ritmu, rungtynės buvo labai laukiamos, padidėjo nacionalinės rinktinės marškinėlių paklausa, futbolininkai gyveno atokiame Vilniaus viešbutyje ir į treniruotis važinėjo į Kauną.

Nepabūgę šlapdribos ir lietaus, į stadioną susirinko 8 tūkstančiai žiūrovų. Rinktinei buvo iškeltas tikslas nugalėti tuomet Europos futbolo elite dar buvusią Škotiją, kitaip šis atrankos ciklas jau butų palaidotas.

Rungtynės.

Žaidimas buvo nuobodokas. Lietuviai, žaidę vienu puolėju, pasirinko atsargią taktiką ir laukė varžovų klaidos. Škotai dažniau kontroliavo kamuolį, tačiau nieko pavojingesnio, kaip ir lietuviai, nesukūrė. Įsiminė tik Edgaro Jankausko smūgis po kampinio ir jo kritimas baudos aikštelėje I kėlinyje, tačiau teisėjo švilpukas tada tylėjo.
Antrasis kėlinys, pavojingų progų atžvilgiu, klostėsi taip pat ramiai – lietuviai patikimai gynėsi ir rezgė kontrišpuolius.

„Lietuviai niekada nežais atakuojančio futbolo. Mes visada kontratakuosime – stilių turime taikyti prie savo galimybių,“- dėl to neišgyveno E. Jankauskas.

Kai jau atrodė, kad viskas krypsta link lygiųjų, Algimantas Liubinskas nusprendė Vadimą Petrenką pakeisti Dariumi Maciulevičiumi.

Sužaidęs vos 5 minutes, Darius įsiveržė į baudos aikštelę ir jį pargriovė Jackie McNamara. Reikia pripažinti, kad šis baudinys buvo truputį abejotinas ir škotai dėl jo reiškė didelį nepasitenkinimą. Pats „Macola“, po rungtynių paklaustas apie šią pražangą prieš jį, nusistebėjo: „Šimtaprocentinis baudinys. Argi nebuvo matyti?“
Baudinį, pagal išankstinį sumanymą, turėjo mušti E. Jankauskas, tačiau jis dėl peties sumušimo jau buvo palikęs aikštę. D. Maciulevičius ir T. Ražanauskas buvo atsarginiai variantai. Kadangi Maciulevičius laikosi prietaro nemušti baudinių kai prasižengiama prieš jį, prieš vartininką akis į akį stojo rungtynių Vokietijoje didvyris.

Tomo Ražanausko smūgis nuo 11 m žymos nebuvo labai tikslus, tačiau labai stiprus, ir nors Paulas Gallacheris atspėjo kamuolio skriejimo kryptį, šis praslydęs jam po pažastimi, suspurdėjo tinkle – 1:0!

Nervingoje rungtynių pabaigoje lietuviai sugebėjo atmušti padrikas škotų atakas ir iškovojo labai svarbią pergalę.
Greitai pripažinimo sulaukęs lietuvių treneris A. Liubinskas švytėjo iš džiaugsmo ir vis drąsiau ėmė kalbėti apie galimybę patekti į Europos pirmenybes.

Įdomybės.
Škotų treneris Berti Vogtsas, po mačo net nepriėjęs pasveikinti mūsiškių trenerių, atkakliai tvirtino, kad lietuviams labai pasisekė ir bandė įžvelgti sąmokslo teoriją. Neva – rungtynių teisėjas iš Austrijos galėjo būti suinteresuotas padėti kaimyninei Vokietijai, t. y. pasistengti, kad pagrindiniai jų konkurentai škotai Kaune prarastų taškų... jei Vogtsas būtų šitaip išanalizavęs ir lietuvių žaidimą, gal ir būtų nepraradęs taškų.

Tomas Ražanauskas tapo mūsų futbolo sirgalių numylėtiniu. Du svarbiausius karjeros įvarčius per 4 dienas įmušęs saugas UEFA tinklapio lankytojų buvo išrinktas ir mėnesio žaidėju. Beje, sklandė gandai, kad lietuviu po šių rungtynių buvo susidomėjęs Leverkuzeno „Bayer“.

Kas buvo po to.
Kaip bebūtų gaila, Lietuvos futbolo atgimimas greitai baigėsi. Po dviejų mėnesių gavusi skaudų antausį Kaune nuo Islandijos 0:3, mūsų rinktinė grįžo į futbolo užkampį.
Galutinėje 5 komandų grupės rikiuotėje mūsiškiai užėmė 4 vietą (10 taškų).

2004, spalio 13 d. Atranka į 2006 m pasaulio futbolo čempionatą.
Europos zonos 7 atrankos grupė.
Vilnius, „Žalgirio“ stadionas, 7 000 žiūrovų.
Teisėjas – Ericas Poulat (Prancūzija).

Lietuva 0 – 0 Ispanija


Lietuva: Žydrūnas KARČEMARSKAS [Dinamo Maskva], Marius STANKEVIČIUS [Brescia], Rolandas DŽIAUKŠTAS [FK Moskva], Nerijus BARASA [Alania Vladikaukazas], Andrius SKERLA [Dunfermline Athletic], Donatas VENCEVIČIUS [FK Vilnius], Aurelijus SKARBALIUS [Brondby IF], Edgaras ČESNAUSKIS [Dinamo Kijevas], Andrius GEDGAUDAS [FBK Kaunas] (75' Saulius MIKOLIŪNAS [FBK Kaunas]), Tomas DANILEVIČIUS [Livorno] (81' Tomas RADZINEVIČIUS [Sūduva]), Edgaras JANKAUSKAS [Nice].

Ispanija: Ilker CASILLAS [Real Madrid], Michel SALGADO [Real Madrid], Joan CAPDEVILLA [Deportivo La Coruna] (79' Fernando TORRES [Atletico]), Carlos MARCHENA [CF Valencia], Carles PUYOL [FC Barcelona], David ALBELDA [FC Barcelona], RAUL [Real Madrid], Ruben BARAJA [CF Valencia] (65' Jose Antonio REYES [Arsenal]), VICTOR Sanchez {Deportivo La Coruna] (53' Raul TAMUDO [Espanyol]), Alberto LUQUE [Deportivo La Coruna], XAVI [FC Barcelona].

Situacija.

Pradėję atrankos turnyrą lygiosiomis su Belgija ir pergale prieš San Mariną, lietuviai buvo rimtai nusiteikę atimti taškų iš ne pačius geriausius laikus išgyvenusios Ispanijos rinktinės.

Šios rungtynės įsiminė ir tuo, kad lietuviai vėl apsigėdino prieš visą futbolo pasaulį su savo apgailėtinos būklės stadionais. Pirmiausiai ispanai pakraupo kai juos treniruotis nuvežė į „Žalgirio“ treniruočių bazę. Tik vėliau svečiai pratyboms gavo geros būklės „Vėtros“ stadioną. Nebuvo pietiečiai patenkinti ir „Žalgirio“ stadiono aikšte, kur po ilgokos pertraukos turėjo vykti nacionalinės rinktinės varžybos.

Mūsų rinktinės gretose negalėjo žaisti traumuotas Deividas Šemberas ir Robertas Poškus, pakeliui į treniruotę patyręs autoavariją ir atsidūręs ligoninėje.

Rungtynės.
Ispanai nustebino tuo, kad vietoj tradicinės 4-4-2 taktikos pasirinko gana atsargią 4-5-1. To pasekoje, mūsiškiai sėkmingai atremdavo varžovų atakas ir drąsiai spaudė juos, kartais net po visą aikštę.

Pirmajame kėlinyje svečiai turėjo vos vieną itin pavojingą progą, bet Raulio ataką nutraukė gynėjai. Tuo tarpu šeimininkai pakuteno padus tituluotiems varžovams.

30 min. Edgaras Česnauskis po puikaus Mariaus Stankevičiaus perdavimo apėjo vartininką Ikerą Casillasą, tačiau jo smūgį iš 16 metrų nuo vartų linijos atmušė Carlesas Puyolis.
42 min. po kampinio labai pavojingai iš 7 metrų M. Stankevičiaus spirtą kamuolį sugavo I. Casillas.

Antro kėlinio pradžioje ispanai šturmavo lietuvių vartus, tačiau mūsiškiai atsilaikė ir išlygino žaidimą.

Realiausią progą įmušti svečiai turėjo paskutinę minutę, kai maždaug 20 m atstumu nuo mūsiškių vartų buvo skirtas baudos smūgis. Bet tądien patikimai žaidęs lietuvių vartų sargas Žydrūnas Karčemarskas įspūdingu šuoliu atrėmė Xavi smūgį, o netrukus – ir labai pavojingą Raulio pakartotinį bandymą.

Ispanijos rinktinės treneris dėl lygiųjų kaltino lietuvių gynėjus, vartininką, prastą aikštę, šaltą orą ir t.t... Tuo tarpu Algimantas Liubinskas buvo patenkintas rezultatu, tačiau pabrėžė, kad mūsiškiai buvo verti ir pergalės.

Įdomybės.

Ispanijos futbolininkai nustebino lietuvius savo pomėgiu alui. Viešnagės Vilniuje metu jie nuolatos aplankydavo restoraną „Fortas“. Jame dažniausiai užsisakydavo ispaniško maisto ir lietuviško alaus. Barmenų teigimu, svečiai nevengdavo šio gėrimo net prieš treniruotes, o kai kurie išgerdavo net po 3–4 bokalus. Aktyviausi šiame restorane buvo Ikeras Casillasas, Michelis Salgado ir Santiago Canizaresas.

Tuo tarpu Lietuvos rinktinės stovykloje irgi būta intriguojančių dalykų, kurie paaiškėjo tik šiemet. Pasak trenerio A.Liubinsko, mačo išvakarėse slapta prisigėrė Mantas Samusiovas, dėl ko jis kitą dieną nebuvo pasiruošęs išbėgti į aikštę, nors treneris jam buvo numatęs skirti keliolika minučių rungtynių pabaigoje...

Kas buvo po to.

Po pakilimo vėl sekė duobė. Nors lietuviai po mėnesio išvargo pergalę San Marine (1:0), o pavasarį sužaidė lygiosiomis Sarajeve su bosniais, po to sekė 4 iš eilės pralaimėjimai bei įvarčių badas, sužlugdęs viltis kovoti dėl antros vietos grupėje.

Prieš akis – naujas Europos čempionato atrankos ciklas. Tikėsimės, kad jis suteiks mums daug malonių emocijų, o rinktinė blykstels ne tik retkarčiais...

Straipsnių ciklo pirma dalis:
Įsimintiniausios Lietuvos rinktinės rungtynės (I dalis)

Straipsnių ciklo antra dalis:
Įsimintiniausios Lietuvos rinktinės rungtynės (II dalis)

Straipsnių ciklo trečia dalis:
Įsimintiniausios Lietuvos rinktinės rungtynės (III dalis)