Įdomūs faktai apie Europos futbolo čempionatą © scanpix.lt nuotr.

Šią vasarą įvyks jau septynioliktasis Europos futbolo čempionatas ir dėl Henrio Delaunay trofėjaus susigrums 24 stipriausios senojo žemyno komandos. Nuo 1960 m. organizuojamas bei jau tradicija tapęs didžiausias Europos futbolo renginys įdomus ne tik dėl aukščiausio lygio kamuolio virtuozų meistriškumo, bet ir dėl savo istorijos.

Futbolo naujienų portalas Eurofootball.lt pristato įdomius faktus apie Europos futbolo čempionatą, kurių galbūt dar nežinojote.

Dvi šalys, žaidusios pirmojo čempionato finale jau nebeegzistuoja

Pirmasis Europos futbolo čempionatas 1960 m. buvo vadinamas Tautų taure ir jame dalyvavo tik keturios komandos, iš kurių dvi žaidusios finale - nebeegzistuoja.

Sovietų sąjunga rezultatu 2:1 įveikė Jugoslaviją ir tapo pirmąja turnyro nugalėtoja. Kaip žinoma, Sovietų sąjunga skilo 1991 m., tuo tarpu Jugoslavija - 2003 metais.

Portugalijai 2004 m. čempionatas prasidėjo ir pasibaigė pralaimėjimu tam pačiam varžovui

2004-ųjų Europos čempionato šeimininkai portugalai turėjo idealią galimybę pirmą kartą istorijoje tapti turnyro nugalėtojais, bet jiems kelią užkirto netikėtas varžovas.

Graikai atidarymo rungtynėse 2:1 įveikė Portugaliją, vėliau 1:1 sužaidė su Ispanija, o grupės etapą užbaigė pralaimėjimu 1:2 rusijai. Į kitą etapą Graikija pateko tik dėl didesnio įmuštų įvarčių kiekio.

Ketvirtfinalyje jie 1:0 įveikė Prancūziją, pusfinalyje po pratęsimo 1:0 palaužė Čekiją bei galiausiai tokiu pačiu rezultatu finale nugalėjo ir šeimininkus bei kėlė į viršų trofėjų. Graikijos triumfas turnyre vadinamas didžiausia sensacija Europos čempionatų istorijoje.

1996-ųjų ir 2000-ųjų finalus nulėmė „auksinis įvartis“

1993 m. UEFA pristatė „auksinio įvarčio“ taisyklę, kurios esmė - pratęsimo metu, kuris paprastai trunka du kėlinius po 15 minučių, pirma komanda įmušusi įvartį, iškart laimi rungtynes.

Šis taisyklių pakeitimas nulėmė 1996-ųjų bei 2000-ųjų finalus, kuriuos atitinkamai laimėjo Vokietija, įveikusi Čekiją, ir Prancūzija, palaužusi Italiją. Vokiečiams įvartį pelnė Oliveris Bierhoffas, tuo tarpu prancūzams - Davidas Trezeguet.

Iki 2020-ųjų turnyro Anglija nebuvo laimėjusi pirmųjų čempionato rungtynių

Anglijos nacionalinė komanda savo sudėtyje visuomet turėjo daugybę aukščiausio lygio futbolininkų, bet tai negarantavo sėkmės.

Anglams ne tik dar nepavyko triumfuoti Europos čempionate, bet jie ir iki 2020-ųjų turnyro nesugebėjo laimėti atidarymo rungtynių. Iki minėtojo turnyro „Trijų liūtų“ ekipos žaidėjai 5 kartus sužaidė lygiosiomis bei patyrė 4 pralaimėjimus, tačiau šią seriją nutraukė po Raheemo Sterlingo pelnyto įvarčio 1:0 įveikdami kroatus.

Tik du kartus Europos čempionato nugalėtojas buvo nuspręstas po baudinių serijos

1976-ųjų finalas tarp Čekoslovakijos ir Vokietijos po pagrindinio sužaisto laiko baigėsi 2:2.

Pratęsimo metu ekipoms taip pat nepavyko nuspręsti nugalėtojo, todėl pirmą kartą senojo žemyno čempionato finalų istorijoje buvo mušami 11 metrų baudiniai.

Po legendiniu tapusio Antonino Panenkos baudinio triumfavo čekoslovakai.

Tai ilgą laiką buvo vienintelis toks atvejis, tačiau istorija pasikartojo 2020 m. finale, kai po pagrindinio rungtynių laiko ir pratęsimo rezultatui esant 1:1, Anglija ir Italija stojo mušti baudinių, po kurių triumfavo pastarieji.