Gyvoji Italijos futbolo legenda © Eurofootball.lt
Tikriausiai niekas net nesiginčija - Dino Zoffas yra vienas geriausių visų laikų Italijos futbolininkų. O šį faktą kuo puikiausiai iliustruoja neseniai tinklapio Uefa.com surengta Europos masto apklausa, skirta išrinkti geriausius pastarųjų 50 metų Europos futbolininkus.

Gyva Italijos futbolo legenda šiuose rinkimuose nusileido tik tokiems grandams, kaip Zinedine Zidanas (%p00200), Franzas Beckenbaueris, Johanas Cruyffas (%p01339), bei Marco van Bastenas. Dino Zoffas sugebejo aplenkti tokius futbolininkus, kaip Alfredo Di Stéfano, Eusébio, Michelis Platini, %p01110, Ferencas Puskás, Bobby Charltonas, George Bestas, Lothar Matthaüsas bei Bobby Moore. Ir tai iš tiesų įdomus dalykas - kaip vartininkui tai itin aukštas įvertinimas.

Kokia buvo šio Italijos grando karjera?

Dabar 62 metų sulaukęs Zoffas - ne tik gyva Italijos futbolo legenda, tačiau ir šios šalies futbolo ambasadorius pasaulyje bei įvairiausių rekordų savininkas. Per savo 22 karjeros metus (1961-1983) Zoffas net 570 kartų rungtyniavo "Serie A" pirmenybese - už "%c00063", "Mantova Calcio", "SSC Napoli" bei Turino "%c00038". Rungtyniaudamas pastarajame klube Dino Zoffas pasiekė keletą įspūdingų rekordų - be pertraukų, t.y. nepraleidžiant nė vienerių rungtynių stovėjo Turino ekipos vartuose 332 kartus, arba daugiau nei 11 metų! Be to, Dino Zoffas pasiekė ir kitą rekordą - per 903 minutes nepraleido nė vieno įvarčio.

Tarptautinė arena

Ne ką blogiau Zoffui sekėsi ir tarptautinėje arenoje - žaidejas iš viso 112 kartų atstovavo savo šalies rinktinei, 59 kartus buvo jos kapitonas. Nuo 1970 iki 1982 žaidėjas nepraleido nei vieno FIFA Pasaulio čempionato finalinio etapo. O Dino Zoffo pasiektas rekordas - 1143 minutės už rinktinę nepraleidžiant įvarčio nepagerintas dar ir dabar.

Netalentingas ir netechniškas

"Jei nebūčiau vartininkas, savo rankas, man duotas paties Dievo, naudočiau fermerio ar mechaniko veikloje", - teigia iš Mariano del Friuli, esancio netoli Udine miesto kilęs Dino Zoffas. Žaidejas nebuvo nei itin talentingas, nei labai techniškas. Tačiau jis nepaprastai daug dirbo su visais savo žaidimo aspektais ir pademonstravo, jog pasaulinės klasės futbolininkai gali ne tik gimti, tačiau ir "būti padaryti tokiais". Dino Zoffas treniravosi nepaliaujamai, net ir kai sulaukė 40-ies. Tuomet Dino Zoffas tikriausiai buvo savo karjeros viršunėje - būdamas Italijos kapitonas, jis nuvedė savo ekipą iki pat Pasaulio Čempionato viršaus. "Mano karjera buvo tokia ilga todėl, kad gyvenime niekuomet nenustoji mokytis, ir visuomet yra galimybė tobulėti, tereikia tik noro", - teigia Zoffas.

Karjera prasidėjo Neapolyje

Tikroji Zoffo karjera prasidėjo 1967 metais, kai, budamas 25, žaidėjas prisijungė prie "Napoli" ekipos. Gyvenimas neramiame bei audringame Neapolyje tik padėjo sutvirtinti jo ramų, šaltakraujišką charakterį. "Neapolis ir aš buvome du kraštutinumai, kurie "kartu suėjo. Mes tuojau pat vienas kitą įsimylėjome." Jau būdamas 30-ies, žaidėjas išvyko į Turiną, kuriame visą dešimtmetį buvo Giovannio Trapattoni ekipos pagrindinė figūra. Čia Dino Zoffas visiškai sublizgėjo. Sublizgėjo tarp tokių žvaigždžių, kaip Claudio Gentile, Antonio Cabrini, Gaetano Scirea, Marco Tardelli, Franco Causio, Paolo Rossi bei Roberto Bettega. Visi jie - Italijos rinktinės žaidėjai, visi jie kartu padėjo klubui 1977 metais laimėti UEFA Taurę. Praleidęs Turine 11 sezonų, Dino Zoffas iškovojo 6 "Serie A" čempionų titulus, 2 kartus laimėjo Italijos taurę. Deja, teko patirti ir nesėkmių - 1973 bei 1983 ekipai pavyko patekti į UEFA Taurės finalą, tačiau abu kartus buvo pralaimėta, atitinkamai Amsterdamo "%c00138" bei "Hamburg".

Kaip vienus iš geriausių bei šilčiausių santykių Dino Zoffas prisimena su ekipos bei Italijos rinktinės gynėju Gaetano Scirea, kuris 1986 metais tragiškai žuvo autoavarijoje. "Labai pasiilgstu Gaetano. Mane labai nervina tai, kad tik po jo tragiškos mirties jis buvo įvertintas, jo, kaip žaidėjo vertė, tik tuomet jis buvo įvertintas kaip žmogus. Tačiau atrodo taip, kad jei esi geras, garbingas žmogus šiame pasaulyje, niekam tai neįdomu", - teigia Zoffas.

Laimėtas Pasaulio čempionatas

Scirea buvo Dino Zoffo komandos draugas, kai Italijos rinktinė, vadovaujama trenerio Enzo Bearzot, 1982 metais laimėjo Pasaulio čempionatą. Šie metai - tikriausiai Dino Zoffo karjeros viršūnė. Šis ketvirtas kartas Dino Zoffui nemelavo, mat prieš tai 3 kartus italams nepavyko. 1970 metais Dino Zoffas netgi nebuvo pagrindinis vartininkas, 1974 buvo patirtas visiškas fiasko, o 1978 metais komanda buvo ketvirta, iš viso tame čempionate praleidusi vos 4 įvarčius.

Italijos futbolo simbolis

Žinomas Italijos menininkas Renato Guttuso vėliau memiorialiniame pašto ženkle įamžino Zoffo rankas, Santiago Bernabéu stadione keliančias į viršų laimėtą Pasaulio taurę. Šis atvaizdas tapo Italijos futbolo istorijos simboliu. Kaip ir pats žaidėjas.

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...