Birželio pradžioje Lietuvos futbolo mėgėjų akys kryps ne tik į sostinę, kur žais vyrų rinktinė - pirmą kartą Telšiuose vyks oficialios tarptautinės futbolo rinktinių rungtynės. Šio įvykio laukia ir iš Telšių kilęs garsios atlikėjų grupės "ŽAS" narys Gidonas Šapiro.
Birželio 8-ąją Lietuvos jaunimo (U-21) futbolo rinktinė Telšių stadione pradės Europos čempionato atranką ir žais su Farerų salų atstovais.
Telšiuose užaugęs žinomas kulinarinių laidų vedėjas, atlikėjas ir didelis futbolo aistruolis Gidonas Šapiro, labiau žinomas Bilo pravarde, su nekantrumu laukia futbolo šventės savo futbolo mieste. Jo nuomone, Žemaitijos sostinėje rungtynės turėtų sulaukti tokio pat didelio dėmesio, kaip ir praėjusiais metais čia vykęs LFF taurės finalas.
Savo meilę futbolui aptarė ir mintis apie šventę Telšiuose ir ateinančias rinktinių rungtynes G. Šapiro-Bilas papasakojo pokalbyje su LFF.lt svetaine.
- Futbolo srityje esate žinomas kaip aistruolis, kuris dalyvaujate ir „Prelegentų“ komandos veikloje. Kada ir kaip prasidėjo jūsų ryšys su futbolu?
- Mano ryšys su futbolu yra artimas ir tai, ko gero, tęsiasi jau apie 38 metus. Viskas prasidėjo vaikystėje, kai tėvas nusivedė mane į tuo metu žaidusios vietinės komandos „Impulso“ rungtynes Telšiuose. Man tai labai patiko ir greitai įsitraukiau į futbolo veiklą. Dabar stengiuosi pats važiuoti į užsienį stebėti futbolo rungtynių, Lietuvoje pasistengiu nepraleisti futbolo rungtynių Vilniuje ir einu į stadioną, o jei tokių galimybių neturiu, žiūriu per televiziją. Vaikystėje taip pat spardžiau kamuolį, tačiau, kadangi buvau storas ir man visada sunkiai sekėsi bėgioti, likau fanu šalia aikštelės (juokiasi).
- Kas futbolas yra jums pačiam? Žaidimas, o galbūt kažkas daugiau?
- Futbolas skiepija bendruomeniškumo jausmą. Tai nėra tik atėjimas į rungtynes ir iš karto ėjimas namo. Vėliau vyksta aptarimas, gyvos diskusijos ir galima jausti, kad tai vienijantis dalykas, nors su draugais sergi už skirtingas komandas. Tai tikrai yra socialinis reiškinys, kuris apima daug sferų ir jis gali būti raktas pasiekti atitinkamus tikslus visuomenėje.
- Galbūt turite įsimintiniausias matytas rungtynes?
- Ko gero, vienos įsimintiniausių rungtynių buvo Vilniaus „Žalgiriui“ žaidžiant UEFA taurėje 1989-90 metų sezone. Tai buvo vienos pirmųjų gyvai matytų tokio lygio rungtynių, kai „Žalgiris“ namuose 0:1 pralaimėjo tuometinės Jugoslavijos žvaigždžių kratiniui Belgrado „Crvena Zvezda“. Visgi atmosfera buvo tiesiog įspūdinga ir tokių jausmų sėdėdamas prie televizoriaus patirti negali. Esu aplankęs daug rungtynių Lietuvoje ir užsienyje, sudalyvavęs Europos čempionato finaluose, tad galiu pasakyti, jog emocinis užtaisas, kurį gauni apsilankęs tokiose rungtynėse yra nepakartojamas.
- Dabar jūsų gimtąjį miestą reprezentuoja Pirmoje lygoje žaidžianti „Džiugo“ komanda. Galbūt teko lankytis komandos rungtynėse ir atnaujintame Telšių centriniame stadione?
- Esu dažnas svečias Telšiuose, nes mano antroji pusė taip pat yra iš šio miesto. Esu žiūrėjęs „Džiugo“ rungtynes ir dirbtinės dangos stadione, taip pat lankiausi praeitais metais mieste vykusiame LFF taurės finale. Tai buvo didelė ir graži šventė miestui, kuris dabar turi modernų ir tvarkingą stadioną patogioje miesto vietoje. Į jį galima ateiti pėsčiomis ir nereikia sukti galvos, kur pastatyti automobilį.
- Telšiuose pirmą kartą vyks tarptautinės futbolo rungtynės – Lietuvos U-21 rinktinė Europos čempionato atrankoje susitiks su Farerų salų komanda. Kaip vertinate tai, jog čia bus organizuojamos tokio lygio rungtynės ir kokia yra reikšmė miestui?
- Miestui tai yra didžiulis įvykis. Pasižiūrėkite, kas būna, kai į Lietuvą atvažiuoja anglai, škotai, kas sukelia didesnį fanų antplūdį ir ažiotažą. Tai yra visapusiška nauda miestui ir bendruomenei, kurie atsigauna ir gatvės tampa aktyvesnės. Šis įvykis bus šventė miestui, galima sakyti, Kalėdos vidury savaitės. Jeigu žmonės susirinks, gerai sirgs už komandą, manau, kad tai bus ne paskutinės rungtynės.
Taip pat rungtynės gali tapti akstinu futbolo vystymuisi mieste. Žmonėms tai gali būti įkvėpimas vėliau atvykti stebėti „Džiugo“ rungtynių. Tradicijos iš niekur neatsiranda, jas reikia ugdyti. Rungtynės turėtų tapti vienijančiu dalyku miesto gyventojams. Todėl ir norėčiau visus paraginti atsivesti į stadioną draugą, nes patį futbolą smagiau žiūrėti, kai yra daug žiūrovų. Tuo pačiu ir futbolininkai norės labiau išsikrauti ir atiduoti visas jėgas.
- Praėjusių metų LFF taurės finale Telšių stadione „Žalgirio“ ir „Trakų“ rungtynių susirinko stebėti daugiau nei 3 tūkst. žiūrovų. Ar kažko panašaus galėtume laukti ir ateinančioje Lietuvos U-21 rinktinės dvikovoje?
- Aš manau, kad ši dvikova gali sulaukti tokio pačio ar net didesnio susidomėjimo. Atvažiuoti turėtų ir aplinkinių miestų – Plungės, Mažeikių – gyventojai, kuriems iki Telšių yra apie pusvalandis kelio. Todėl, neabejoju, kad tarptautinės rungtynės turėtų pritraukti dėmesį.
- Į Lietuvos U-21 rinktinės trenerio postą šiais metais paskirtas danas Caritas Falchas, kuris tapo pirmuoju užsieniečiu, vadovaujančiu šalies jaunimo rinktinei. Koks jūsų požiūris į stratego paskyrimą ir kokią naudą tai suteiks komandai?
- Manau, kad tai yra postūmis į priekį. Kalbėjausi su profesionaliais futbolininkais, kurie sakė, kad tokio amžiaus žaidėjams tai yra svarbus tranzicijos etapas į didįjį futbolą. Jei tokiu metu tu užsikabini, tu gali siekti aukštumų toliau. Todėl labai gerai, kad tokius tikslus pasiekti padeda patirties turintis specialistas iš Danijos. Danų futbolas niekada nebuvo šešėlyje, o dabar nemažai jų žaidėjų rungtyniauja stipriausiose pasaulio lygose. Caritas Falchas ateina iš skandinaviškos mokyklos, kuri skiriasi nuo vokiečių ar ispanų futbolo, bet ji yra arčiau mūsų mentaliteto, todėl, manau, kad jis gali suprasti, kaip reikėtų ugdyti mūsų vaikinus.
- Lietuvos vyrų rinktinė taip pat stos į kovą su Slovakijos rinktine birželio 10 dieną LFF stadione. Ko tikitės iš šio susitikimo?
- Manau, kad dabar mes galime pasiekti teigiamą rezultatą. Tai jau parodė rungtynės su škotais ir slovėnais – mes galime duoti kovą varžovams. Per visą Edgaro Jankausko treniravimo laikotarpį pakilo pasitikėjimas savimi ir noras žaisti. Mano nuomone, kad tokią rinktinę, kaip Slovakiją, galime įveikti namuose. Lygiosios mus mažai tenkintų, nes norime pergalių. Žinoma, jie turi aukšto lygio žaidėjų, bet tai neturėtų sutrukdyti siekti pergalės.
- Kaip manote, koks požiūris į žaidimą galėtų padėti mūsų šaliai pasiekti aukštesnių rezultatų?
- Aš pirmiausia teikčiau prioritetą rezultatui, o ne gražiam žaidimui. Gražus žaidimas ateis vėliau, tačiau, kai visa komanda susitelkia vienam tikslui ir atiduoda visas jėgas, išgaunamas rezultatas. Tuomet vėliau ateina pasitikėjimas ir atsiriša kojos žaisti patrauklų futbolą. Mūsų vyrų rinktinei ir palinkėčiau to, kad pirmiausia iškovotume rezultatus. Pasižiūrėkime, beveik visi Europos ar pasaulio čempionai triumfuodavo turnyruose dėl pragmatiškos filosofijos. Na, neįskaitant ispanų, kurie pasiekė savo čempionų titulus žaisdami ir patrauklų akiai futbolą.