Europos čempionato reitingas (19-21 vietos)

2024-ųjų Europos futbolo čempionate Vokietijoje dėl trofėjaus susirungs 24 stipriausios senojo žemyno rinktinės.

Vienoms nacionalinėms komandoms dėl vietos turnyro finaliniame etape teko gerokai paprakaituoti, tuo tarpu kitoms tai padaryti sekėsi išties įspūdingai: Prancūzija atrodė kaip neįveikiama varžovė, Anglija įrodė, kad savo dispozicijoje turi pakankamai talento nutraukti nuo 1966 metų besitęsiantį trofėjų badą, tuo tarpu Roberto Martinezo treniruojama Portugalija demonstravo uraganiniu puolimu paremtą žaidimą.

Žinoma, negalima nurašyti ir tokių Europos futbolo gigantų, kaip Ispanija ir Belgija, o šeimininkė Vokietija, diriguojama Juliano Nagelsmanno, taip pat yra nusiteikusi apginti namų tvirtovę.

Lankomiausias Lietuvos futbolo naujienų portalas „Eurofootball.lt“ pristato 2024-ųjų Europos futbolo čempionato, startuosiančio birželio 14-ąją, reitingą.

24–21 reitingo vietos

21 vieta – Serbija

Nesuklystume sakydami, jog Serbijai šypsojosi sėkmė: burtai lėmė, kad jie pateko į EČ atrankos G grupę, kuri buvo laikoma viena silpniausių.

Serbai surinko vos 14 taškų iš 24 galimų, dukart pralaimėjo Vengrijai, visos atrankos metu praleido 9 įvarčius, tačiau to pakako finišuoti antriems bei iškovoti bilietą į čempionatą.

Serbijai tai - istorinis pasiekimas. Balkanų šalių atstovams tai bus pirmasis Europos čempionatas nuo tada, kai 2006 m. iširo Jugoslavija.

Fanai tiki, jog rinktinė, vedama Aleksandaro Mitrovičiaus, Dušano Vlahovičiaus ir Sergejaus Milinkovičiaus–Savičiaus turi visus šansus turnyro C grupėje finišuoti aukščiau nei Danija ir Slovėnija, pirmąją vietą rezervuojant Anglijai.

Visgi kovo mėnesį pralaimėtas kontrolinis mačas 0:4 rusijai verčia smarkiai suabejoti serbų galimybėmis čempionate nuveikti kažką daugiau nei garbingai sukovoti grupėje.

20 vieta – Škotija

Po skaudžios nesėkmės pasaulio čempionato atrankos atkrintamųjų lemiamose rungtynėse Ukrainai, Škotija reabilitavosi ir užtikrintai žengė į Senojo žemyno turnyrą.

Steve‘o Clarke‘o auklėtiniai įrodė esantys verti dalyvauti Europos čempionato finaliniame etape, atrankoje įveikę daugkartinę čempionę Ispaniją bei įspūdingai mačo pabaigoje išplėšę pergalę prieš Norvegiją.

Netikėtu puolimo lyderiu tapo „Manchester United“ atraminis saugas Scottas McTominay‘us, per aštuonis mačus pasižymėjęs septyniais įvarčiais ir taip pranokdamas konkurentų „Manchester City“ bei Norvegijos rinktinės superžvaigždę Erlingą Haalandą.

Visgi tenka pripažinti, jog škotų sudėtis Europos čempionato kontekste talento lygiu gerokai atsilieka nuo daugumos kitų dalyvių. Jiems ypač trūksta kokybės puolėjų grandyje, ką sufleruoja ir minėto McTominay‘aus rezultatyvumas, o vienintelė komandos pasaulinio lygio žvaigždė Andrew Robertsonas yra nuolatos traumuotas bei rungtyniauja gynėjo pozicijoje.

Užduotį patekti į atkrintamąsias pasunkina ir tai, jog konkurencingoje A grupėje Škotija susidurs su Vengrija, Šveicarija bei šeimininke Vokietija. Optimizmo nepridėjo ir kovo mėnesį sužaisti kontroliniai mačai su Nyderlandais bei Šiaurės Airija, atitinkamai pralaimėti 0:4 ir 0:1.

Penki pralaimėjimai pastarosiose septyneriose nelaimėtose rungtynėse sufleruoja ankstyvą škotų baigtį čempionate, tačiau galbūt demonstruodami savo klampų žaidimą jie dar kartą sugebės nustebinti visą futbolo pasaulį.

19 vieta – Rumunija

Treneris Edwardas Iordanescu išdarinėja stebuklus su komanda, kuriai nepavyko prasibrauti į pastaruosius tris didžiuosius futbolo turnyrus.

Rumunija EČ atrankoje nepralaimėjo nė sykio, iškovodama šešias pergales bei keturis sykius sužaisdama lygiosiomis, taip užsitikrindama pirmąją vietą I grupėje.

Rumunai negali pasigirti itin aukštos klasės futbolininkais, ką sąlyginai iliustruoja dvejos kontrolinės rungtynės: 2:3 pralaimėta Kolumbijai, o su Šiaurės Airija sužaista lygiosiomis 1:1.

Rumunijai, panašiai kaip ir škotams, ypač stinga aukštos klasės puolėjų – Denisas Alibecas ir Nicolae Stanciu rungtyniauja Artimųjų Rytų turtingose, tačiau silpnose lygose, o vieninteliu šviesuliu galima vadinti 24-erių Valentiną Mihailą, atstovaujantį „Parma“ klubui, besivaržančio Italijos Serie B pirmenybėse.

Nepaisant talento trūkumo, rumunai puikiai ginasi, ką sufleruoja tik penki praleisti įvarčiai per dešimt mačų atrankoje.

Rumunijai pasitarnavo tai, kad jie pateko į antrąjį burtų traukimo krepšelį, kas lėmė sąlyginai silpnesnius varžovus Slovakiją bei Ukrainą, su kuriais tikėtina, kad kovos dėl antrosios pozicijos E grupėje, nes pirmąją neabejotinai turėtų užimti Belgija.