"EURO 2016" TOP 200 žaidėjų reitingas: Vartininkai (II dalis, 1-10 pozicijos)

Artėjant 2016 metų Europos čempionatui, Bleacher Report apžvelgs ir reitinguos 200 geriausių šių pirmenybių žaidėjų, pagal šių futbolininkų pozicijas. Pirmojoje apžvalgoje – vartininko pozicija, kuri neabejotinai yra viena iš svarbiausių futbole, o šiame čempionate joje netrūks pirmojo ryškumo žvaigždžių.

Reitingas sudarytas iš dviejų kategorijų: viena sudaryta iš žaidimo skaitymo (pozicijos užsiėmimo, vadovavimo gynėjams, kamuolio gaudymo ir pasitikėjimo savimi), o kita iš smūgių atrėmimo (reakcijos, šuolio, refleksų ir klaidų išvengimo). Kiekvienoje iš šių kategorijų žaidėjas maksimaliai gali gauti 50 taškų, o sudėjus taškus gautus abejose kategorijose buvo sudėliotas Europos čempionato vartininkų reitingas.

Antroje šios apžvalgos dalyje jums pateikiami pirmas dešimt pozicijų užėmę vartininkai. Apie 11-20 vietoje likusius vartininkus, galite paskaityti paspaudę šią nuorodą.


 

10. Berndas Leno – Vokietija

Žaidimo skaitymas: 39/50

Karjerą pradėjęs „Stuttgart“ rezervinėje ekipoje, 2011 metais Leno persikėlė į „Bayer“. Dar 19 metų tapęs startinės sudėties vartininku, jis per savo penkerių metų karjerą jau spėjo sužaisti beveik tris šimtus rungtynių.

Neskaičiuojant vieno iš blogiausio praleisto šio sezono TOP lygų įvarčio, Leno įprastai gerai žaidžia kojomis. Jis yra stebėtinai ramus ir susikoncentravęs, lyginant su kitais tokio amžiaus vartininkais. Statistika sako, jog jam sunkiai sekasi atlikti ilgus perdavimus, tačiau skirtingai nuo jo tautiečio Kevino Trappo, jis puolime ieško ne Zlatano Ibrahimovičiaus, o kiek prasčiau ore žaidžiančio Javiero Hernandezo.

Smūgių atrėmimas: 42/50

Turėdamas, turbūt, idealų vartininko ūgį, Leno ne tik yra pakankamai aukštas, kad uždengtų į vartų kampus skriejančius kamuolius, tačiau ir itin staigus, o spurtuodamas dažnai nutraukia varžovų kontraatakas. Jo greitis matomas ne tik bėgime ar demonstruojant refleksus, bet ir spendimų priėmime. Dauguma jaunų vartininkų priima nereikalingų rizikingų sprendimų, bet Leno beveik visada išlieka šaltakraujišku ir retai klysta.

„Bayer“ turėjo trečią pagal gerumą gynybą „Bundesliga“ pirmenybėse, o jų jaunasis vartininkas yra viena iš kertinių tokio pasiekimo priežasčių.

Bendras reitingas: 81/100

Leno, kaip ir kiti jaunieji Vokietijos talentai, taip pat laukia Neuerio pasitraukimo iš pirmojo vartininko pozicijos. Kai „Bayern“ vartininkas nuspręs trauktis ar bus pralenktas jaunesnių žaidėjų, į šią poziciją pretenduos bent penki kiti puikūs vartų sargai. Šis Europos čempionatas nė vienam iš jų progos sužibėti, tikriausiai, nesuteiks, bet žiūrint į ateitį, Leno yra vienas iš rimčiausių kandidatų tapti pagrindiniu rinktinės vartininku.

9. Steve`as Mandanda – Prancūzija

Žaidimo skaitymas: 38/50

„Marseille“ turėjo tragišką 2015-2016 metų sezoną. Sezoną jie baigė vos trylikti, o komandos kapitonas Mandanda turėtų prisiimti kažkiek atsakomybės ir ant savo pečių.

Visgi, 31-erių metų žaidėjas buvo pripažintas „Ligue 1“ metų vartininku, o 50 rungtynių šį sezoną sužaidęs vartininkas, tikrai nebuvo prasčiausias žaidėjas savo ekipoje.

Smūgių atrėmimas: 45/50

Nors Mandanda neturėjo geriausio sezono vadovaujant gynybai, jis yra natūraliai geras smūgių atrėmime. Savo geriausiais karjeros metais Mandanda buvo vienas iš geriausių pasaulio vartininkų vertinant pagal reakciją ir refleksus.

Devyni „sausi“ vartai per 36 mačus galbūt ir neatrodo taip įspūdingai, tačiau per visą savo karjerą jis įvarčio nepraleido net 110 iš 334 „Ligue 1“ rungtynių.

Bendras reitingas: 83/100

Mandanda yra patyręs vartininkas, kuris visos savo karjeros metu buvo Hugo Lloriso šešėlyje. Tačiau jei žiūrėtume tik į atsarginius vartininkus, prancūzas būtų jei ir ne geriausiu, tai bent vienu iš geriausiųjų.

8. Ikeras Casillasas – Ispanija

Žaidimo skaitymas: 41/50

Ikeras Casillasas per savo karjerą jau tapo vienu iš daugiausiai pasiekusių vartininkų per visą futbolo istoriją. Šį sezoną, po 16 metų „Real“ klube, ispanas nusprendė prisijungti prie kaimyninės Portugalijos „Porto“ ekipos.

Prie patekimo į kitų metų Čempionų lygą Casillasas prisidėjo tryliką kartų į savo vartus nepraleidęs nė vieno įvarčio. 35-erių metų veteranas, nors ir nebėras tas žaidėjas, koks jis buvo prieš penkis metus, dar kartą įrodė, kad vis dar gali būti pagrindiniu vartininku.

Smūgių atrėmimas: 42/50

Nuo pat savo įsiveržimo į „Real“ ekipą, Casillasas pasižymėjo savo neįtikėtinais refleksais ir nuojauta. Kuo ilgiau tęsiasi jo karjera, tuo šie įgūdžiai mažiau matomi, tačiau tai nieko naujo ir stebėtino – tokie pokyčiai matomi visada, žaidėjui perkopus per trisdešimtmetį. Ispanas jau vis dažniau padaro ir klaidų, tačiau per savo karjerą jis jau užsitarnavo tokį vardą, kad jos paprasčiausiai būna pavadintos gero puolimo nuopelnu.

Bendras reitingas: 83/100

Žiūrint į Europos čempionatą, darosi įdomu, ar praeities nuopelnai vis dar padės Casillasui rasti vietą Vicente Del Bosque ekipos startinėje sudėtyje. Ar du kartus iš eilės čempionatą laimėjusios komandos treneris ryšis pasodinti veteraną ant suolo ir vietoje jo į aikštę leisti Davidą De Gea? Ispanijos rinktinei naudingesnis būtų De Gea, tačiau šis sprendimas gali ir nebūti toks paprastas, kaip atrodo daugumai futbolo gerbėjų.

7. Joe Hartas – Anglija

Žaidimo skaitymas: 43/50

Prieš du sezonus Joe Harto karjera „Manchester City“ klube buvo pakibusi ant plauko. Praleidęs vėlyvą Fernando Torreso įvartį, jis vėliau net mėnesį praleido ant atsarginių žaidėjų suolelio. Vėliau Hartas buvo sugrąžintas į startinę sudėtį, o jo pagerėjusi forma padėjo „miestiečiams“ laimėti 2013-2014 metų „Premier“ lygos čempionų titulą.

Būtent nuo tos akimirkos 29-erių metų žaidėjas tapo tikrai solidžiu vartininku. Hartas nesivaržo išsakydamas savo nuomonę ir pastabas gynėjams , taip surikiuodamas besiginančius komandos draugus, o dėl aukštų kamuolių kovoja be jokio baimės jausmo.

Smūgių atrėmimas: 43/50

Labiausiai neįvertintas Harto žaidimo komponentas yra jo refleksai. Šis futbolininkas, kuris nėra pagarsėjęs, kaip atletiškas žaidėjas, yra tikrai greitesnis nei dauguma įsivaizduoja. Jo ūgis taip pat jam padeda – kai jis puola link kamuolio, kamuoliai dažniausiai tiesiog pataiko į jį.

Jei kada ir suklysta, Hartas dažniausiai tai daro prie artimojo virpsto. Anglas taip pat puikiai įvertina situaciją ir tinkamai nusprendžia, kada kamuolį gaudyti, kada iškumščiuoti, o kada tiesiog palikti jį skrieti šalia vartų. Tokia jo savybė komandai padeda išvengti nereikalingų kampinių, o gynėjams papildomų nemalonumų ginantis.

Bendras reitingas: 86/100

Jei kada ir buvo dvejonių dėl to, kas bus pirmasis Anglijos rinktinės vartininkas, po Jacko Butlando traumos jų visiškai neliko. Anglija į turnyrą pasiėmė kiek atjaunintą sudėtį, kurioje bus nemažai tokiame čempionate debiutuojančių žaidėjų, tad patyrusio „Manchester City“ žaidėjo stabilus žaidimas vartuose bus dar reikalingesnis.

6. Hugo Llorisas – Prancūzija

Žaidimo skaitymas: 43/50

Prieš atvykdamas į Angliją, Llorisas sėkmingai gynė vartus „Lyon“ ekipoje. Tačiau geriausią šansą laimėti titulą, jis veikiausiai turėjo būtent šiemet, kai su „Tottenham Hotspur“ rimtai kovojo dėl „Premier“ lygos aukso.

Žaisdamas kamuolius išvalančiu vartininku, Llorisas puikiai puikiai užsiimti tinkamas pozicijas. Jo greitas judėjimas nuo vartų linijos ir itin geras kamuolio skriejimo krypties nuspėjimas buvo vienas iš kertinių komandos ginklų gynyboje.

Vienintelis jo trūkumas yra žaidimas atsitraukus. Kartais savo neapgalvotais veiksmais jis pastato komandą į nemalonią situaciją, tačiau puikus kontraatakų nutraukimas užglaisto visus jo trūkumus pradedant kurti atakas.

Smūgių atrėmimas: 46/50

Llorisas yra vienas iš vikriausių vartininkų pasaulyje, turintis neįtikėtinus refleksus. Jo nuolatiniai stebinantys smūgių atrėmimai ne kartą pakeičia rungtynių eigą jo komandos naudai.

Prancūzijos rinktinės narys galėtų patobulėti priimdamas sprendimą tarp kamuolio gaudymo ir iškumščiavimo, tačiau palyginus jį su kitais vartininkais, Europoje tikrai nėra daug už jį geresnių šios pozicijos žaidėjų.

Bendras reitingas: 89/100

Llorisas bus tas vartininkas, kuriam šį čempionatą reikės susitvarkyti su, ko gero, didžiausiu spaudimu. Visgi, puikus jo sezonas „Tottenham“ klube turėtų suteikti pasitikėjimo ir atsispindėti jo žaidime.

Šeimininkai yra vieni iš čempionato favoritų, o prie to nemenkai prisideda ir patikimas Lloriso žaidimas jų vartuose.

5. Petras Čechas – Čekija

Žaidimo skaitymas: 45/50

Per visus dešimt sezonų „Chelsea“ pagrindinio vartininko rolėje, niekas negalėjo pagalvoti, kad Čechas dabar rungtyniaus principinių varžovų – „Arsenal“ gretose. Tačiau futbolas kartais būna nenuspėjamas. Čekijos rinktinės narys pridėjo kokybės „kanonierių“ vartininko pozicijoje, tačiau jis buvo vienintelis toks pirkinys, o 2015-2016 metų sezone to tam, kad laimėtų titulą, jiems nepakako.

Nors Čechas vis dar yra vienas iš geriausių „Premier“ lygos vartininkų, tvirta „Chelsea“ gynyba nemažai prisidėjo prie jo sėkmės šioje ekipoje. Tačiau su laiku, jo lyderio savybės ir žaidimo skaitymas turėtų padėti pagerinti ir „Arsenal“ gynybą.

Kartais Čechas būna apgautas skersuotų kamuolių, o jo žaidimas ore yra visiškai neprognozuojamas. Kartais jis priima tiesiog siaubingus sprendimus, o kartais visi jo sprendimai būna tobuli.

Smūgių atrėmimas: 45/50

Smūgių atrėmimas yra ta kategorija, kurioje Čechas daugybę metų buvo nepralenkiamas. Visgi, per pastaruosius sezonus galima pastebėti, jog jis šioje kategorijoje šiek tiek regresavo. To puikus pavyzdys – šio sezono rungtynės prieš „Manchester City“ ir „West Ham United“. Juose smūgiai, kurie turėjo būti atremti, surado kelią į „Arsenal“ vartų tinklą.

Ar tai reiškia, kad Čechas krenta iš pasaulinio lygio vartininkų tarpo, ar „Arsenal“ gynėjai prasčiau atlieka tas funkcijas, kurias atliko šios pozicijos žaidėjai „Chelsea“ klube? Turbūt prie to prisidėjo ir tai, ir tai. Nepaisant to, jei jūs norite vartininko, kuris gali atremti vienuolikos metrų baudinį – jūs norite rinktis „Arsenal“ vartų sargą.

Bendras reitingas: 90/100

Per visą savo karjerą, Čechas su savo šalies rinktine kalnų nenuvertė ir vos vieną kartą pasiekė pusfinalio etapą. Nors jis vis dar galėtų žaisti kitame Pasaulio čempionate ar net kitose Europos pirmenybėse, šalmuotam vartininkui baigiasi laikas, per kurį jis gali kažką laimėti ir su rinktine.

4. Thibaut Courtois – Belgija

Žaidimo skaitymas: 44/50

Courtois 2015-2016 metų sezonas tikrai nebuvo geras. „Chelsea“ Anglijos čempionate demonstravo itin skylėtą gynybą, o vienas iš to kaltininkų buvo ir komandos vartininkas. Per sezoną gavęs dvi raudonas korteles ir dešimt savaičių nežaidęs dėl traumos, savo sezoną belgas geriausiu atveju galėtų pavadinti nekokiu.

Nors jis ir nebuvo vienintelė „Chelsea“ blogo žaidimo priežastis, Courtois tikrai nebuvo savimi. Tiek „Gent“, tiek „Atletico“, tiek metus prieš tai „Chelsea“ gretose, 24-erių metų žaidėjas tvirtai kontroliavo baudos aikštelę, gaudydavo visus aukštus kamuolius ir vedė į priekį visą komandos gynybą. Bet šitame chaoso pilname sezone tokį jo žaidimą galėjome regėti tik žiūrėdami prieš tai buvusių sezonų vaizdus.

Smūgių atrėmimas: 47/50

Dvimetrinis vartininkas, nepaisant savo ūgio, yra stebėtinai atletiškas. Jis geba pasiekti kamuolius skriejančius į visus keturis vartų kampus ir atrodo, jog kai jis mato smūgį, jis visada jį atremia. Jo ūgio, refleksų ir geros nuojautos derinys padaro jį beveik neįveikiamu vartininku. Arba bent turėtų padaryti jį tokiu.

Šį sezoną mes matėme jo sunkumus šuolių metu. Galbūt jo trauma buvo labiau problematiška nei visiems atrodė? Edinsono Cavani įvartis Čempionų lygoje galėtų būti pasitelktas kaip puikus pavyzdys, kad tai gali būti tiesa.

Bendras reitingas: 91/100

Keli prasti mėnesiai negali atimti iš žaidėjo keturių neįtikėtinai gerų sezonų. Galų gale jo pasirodymas 2014-2015 metų sezone buvo toks, kad „Chelsea“ įtikino parduoti Petrą Čechą.

Belgijos rinktinė turi daug talento ir mažai patirties. Jų rinktinė nuo šiol nebėra visus nustebinti galinti rinktinė – ji viena iš pretendenčių į titulą. Tam, kad jie galėtų pasvajoti apie titulą, ar bent finalą, jie turės tikėtis, jog Courtois grįš į tą formą, kurią demonstravo keturis metus iki šio nesėkmingo sezono.

3. Gianluigi Buffonas – Italija

Žaidimo skaitymas: 49/50

„Juventus“ šį sezoną iškovojo penktą „Serie A“ čempionų titulą iš eilės. Tokio pasiekimo jie nebuvo pasiekę nuo 1930-ųjų. Nuo 2011-2012 metų sezono klube įvyko daug pokyčių, tačiau vienas dalykas šioje komandoje buvo stabilus – vartus patikimai laikė Gianluigi Buffonas.

Beveik tūkstantį rungtynių klubuose ir rinktinėje sužaidęs vartininkas, tikrai patenka tarp geriausių visų laikų vartininkų, o tokiu jis išlieka ir šiuo metu, sulaukęs 38-erių. Buffonas yra bene tobulas lyderis, kuris visada komunikuoja ir vadovauja gynybos linijai. Pasaulio čempiono titulas ir septyni „Serie A“ čempionų titulai tik patvirtina jo meistriškumą.

Smūgių atrėmimas: 44/50

Ankstesniais metais šis Buffono rodiklis būtų labai arti 50, tačiau laiko nugalėti nepavyko ir jam . Vis dar turintis neblogus refleksus, italas jau nebeturi tokios reakcijos, kuri prieš 15 metų jį padarė brangiausiu pasaulio vartininku.

Tiesa, net ir suprastėjus kai kuriems jo gebėjimams, tai neatėmė iš jo gebėjimo atremti smūgius. Buffonas žiniomis ir patirtimi lenkia bet kurį kitą pasaulio vartininką, o tai jam padeda užsiimti tokią poziciją, kuri panaikiną bet kokį atletiškumo praradimą.

Bendras reitingas: 93/100

Ar gali „Juventus“ legenda rinktinėje sužaisti dar du metus ir nuvykti į šeštą Pasaulio čempionatą, kuris, beje, būtų rekordinis šiame turnyre? Tai įmanoma. Jis galėtų paprašyti jį įtraukti į šį čempionatą, net ir praradęs startinio vartininko vietą, o to jis tikrai būtų nusipelnęs. Visgi, gali būti, jog būtent šis Europos čempionatas yra paskutinis Buffono turnyras su Italijos rinktine.

Jei klubiniame futbole demonstruotą formą Buffonas išlaikys ir Europos čempionate, Italijos rinktinės vartai bus patikimuose rankose.

2. Davidas De Gea – Ispanija

Žaidimo skaitymas: 45/50

Žmonės dažnai kalba apie „Atletico“ gebėjimą surasti puikius puolėjus ir padėti jiems atsiskleisti, tačiau nereikia ignoruoti ir jų darbo su vartininkais. Janas Oblakas ir Thibaut Courtois buvo paskutiniai šios pozicijos žaidėjai atsiskleidę klube, bet prieš juos žibėjo Davidas De Gea.

Išvykęs į „Manchester United“ pirmąjame savo sezone ispanas neatrodė taip gerai, tačiau Seras Alexas Fergusonas tikėjo jaunojo vartininko gebėjimais. Po sunkaus pirmojo sezono, De Gea prisitaikė prie „Premier“ lygos futbolo ir stipriai pagerino savo pozicijų užsiėmimą bei žaidimą ore.

Smūgių atrėmimas: 50/50

Nėra net jokių diskusijų – De Gea yra geriausias pasaulyje kalbant apie smūgių atrėmimą. Jo akrobatiniams smūgių atrėmimams ir refleksams negali prilygti joks kitas vartininkas.

Kai kurie sako, jog varžovai tiesiog muša į „United“ vartininką. Tai turėtų būti įžeidžiantis pasakymas, tačiau tai iš tiesų yra tiesa, o tai įvyksta dėl neįtikėtino De Gea talento nujausti būsimus varžovų veiksmus, kuriuo jam prilygti, taip pat vargu ar kas gali.

Bendras reitingas: 95/100

Jei žiūrėtume vien į sugebėjimus – De Gea turėtų būti pagrindinis Ispanijos rinktinės vartininkas ir niekam dėl to net nekiltų diskusijų. Galima netgi teigti, jog jis yra geriausias vartininkas pasaulyje, tačiau Vicente del Bosque vis dar pasitiki Casillasu.

Prieš šias pirmenybes De Gea sužaidė vos tris atrankos į Europos čempionatą rungtynes. Ar tai tęsis ir Europos čempionate? Casillasas vis dar lieka kapitonu, tačiau jis jau tikrai nebėra geriausias vartininkas Ispanijoje. Ar tai bus svarbu rinktinės treneriui pamatysime tik prasidėjus Europos pirmenybėms.

1. Manuelis Neueris – Vokietija

Žaidimo skaitymas: 49/50

Manuelis Neueris iškilo „Schalke“ ekipoje, tačiau kaip geriausias planetos vartininkas jis įsitvirtino jau „Bayern“ klube. Penkis pastaruosius sezonus, jis buvo viena iš pagrindinių bavarų sėkmės priežasčių tiek vietinėse pirmenybėse, tiek Europiniuose turnyruose.

Ištobulinęs kamuolius išvalančio vartininko rolę, Neueris pastaraisiais sezonais, komandą treniruojant Pepui Guardiolai, tapo dar svarbesniu žaidėju šioje ekipoje. Per savo karjerą jis jau yra pripažintas dėl savo gebėjimo vadovauti gynybai,o be to, jis visada demonstruoja pavyzdinę koncentraciją.

Puikios rankos ir pasitikėjimas savimi vartininkui yra labai svarbu, o abu šiuos dalykus 30-metis tikrai turi.

Smūgių atrėmimas: 48/50

Prie puikaus jo komandos gynybos valdymo, prie pagrindinių žaidėjų pliusų galima pridėti ir gebėjimą nujausti artėjančius pavojus. Kai jam nepavyksta išnaudoti savo greičio savybių ir išmušti į greitą kontraataką skriejantį kamuolį, Neueris pasitelkia savo refleksus, kurie taip pat puikūs.

Nors visose jo atstovaujamose komandose būtent jos būna tos, kurios dažniau išbando varžovų vartininkus, Vokietijos rinktinės narys kartais susikuria tokią aurą, kad varžovai tiesiog nebetiki, jog gali pralaužti jo gynybą.

Bendras reitingas: 97/100

Yra nemažai vartininkų, kurie kai kuriuos dalykus atlieka geriau nei Neueris, arba turi daugiau įgimto talento. Tačiau nėra nė vieno visame pasaulyje, kuris turėtų viską, ką turi vokietis.

Tiek Vokietija, tiek „Bayern“ naudojasi agresyviu vartininko žaidimo stiliumi, o to naudą geriausiai atspindi jų laimėti trofėjai.

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...