Euro-2004 apžvalga © Eurofootball.lt
Europoje pasibaigus stipriausiems nacionaliniams čempionatams, išsiaiškinus prestižiškiausio klubinio turnyro - Čempionų lygos nugalėtojus, visų akys krypsta į Portugaliją: šioje šalyje startavo visų futbolo gerbėjų ilgai laukta futbolo šventė - šešiolika nacionalinių rinktinių kovoja dėl Europos aukso.

Daugelio ekspertų nuomone, nors Europos čempionatas ir nesutraukia tiek dėmesio, kaip Pasaulio, tačiau būtent jis yra aukščiausio lygio, nes čia visada susirenka geriausios Senojo žemyno rinktinės, o silpnų varžovų praktiškai nebūna. Šiemet konkurencija ypač didelė - turnyrą pajėgios laimėti beveik pusė iš dalyvaujančių komandų. Eurofootball.lt pabandys apžvelgti visas keturias grupes.

Spėkite rungtynių rezultatus totalizatoriuje!

A grupė

Portugalija
Turnyro šeimininkė Portugalija aikštėje turės dvyliktą žaidėją - namų sienas ir tūkstančius gerbėjų palaikančių komandą. Toks faktorius tikrai turėtų padėti, tačiau kita vertus, kiekvienas žaidėjas patirs didelį spaudimą - visa šalis laukia pergalių. Daugeliui Portugalijos "auksinės" kartos žaidėjų tai paskutinė galimybė ko nors pasiekti tarptautiniame turnyre: karjeros į pabaigą jau eina tokioms žvaigždėms kaip Luisas Figo, Fernando Couto, Rui Costa, Pauleta. Šiems savo 30-metį peržengusiems žaidėjams talkins šiemet Čempionų lygą su "Porto" laimėję jaunesni žaidėjai - Paulo Ferreira, Deco, Costinha, Maniche'as. Tiesa vartuose stovės ne "Porto" kapitonas ir ilgametis rinktinės vartų sargas Vitoras Baia, o kiek jaunesnis Ricardo. Toks sprendimas buvo ganėtinai kritikuojamas, ir šis trenerio Luiso Felipes Scolario pasirinkimas nesekmės atveju tikrai nebus pamirštas.

Ispanija
Ispanijos rinktinė, kaip ir jos kaimynė Portugalija, tarp favoritų priskiriama ne tik šioje grupėje, bet ir visame turnyre. Tai jau įprasta per daugelį pastarųjų turnyrų. Bet ispanams, kurie atrankos varžybose būdavo tikri lyderiai, atėjus lemiamam etapui dažnai nepavykdavo. Per paskutinius du turnyrus nesekmės priežastimi ketvirtfinaliuose buvo 11 metrų baudiniai - prieš du metus po baudinių serijos Ispanija nusileido Pietų Korėjai, o 2000 metų Pasaulio čempionate svarbaus baudinio paskutinę minutę neįmušė komandos lyderis Raulis. Šį kartą ant pastarojo pečių - vėl didelė atsakomybė. Po nesėkmingo sezono su "Real", Raulis, rezultatyviausias visų laikų rinktinės žaidėjas, turės atgauti formą ir vesti komandą į pergales. Jam atakos grandyje talkins ilgametis komandos draugas Fernando Morientesas, kuris turėjo puikų sezoną "Monaco" klube.

Graikija
Graikija bus viena iš komandų apie kurią daugelis žino nedaug, taigi ji gali pateikti nemažai siurprizų. Savo galią graikai įrodė atrankos varžybose - jie, vieną kartą įveikę ispanus, laimėjo savo grupę ir automatiškai pateko į čempionato finalinį turnyrą. Tiesa Graikijai koją gali pakišti patirtis, nes iki šiol šalis dideliuose turnyruose dalyvavo tik du kartus 1980 m. Europos ir 1994 m. Pasaulio čempionatuose.

Rusija
Rusijos ekipa šį kartą atrodo turėtų būti priskiriama prie autsaiderių. Prieš pat turnyrą netekusi pagrindinių gynėjų - kapitono Viktoro Onopko bei Sergejaus Ignaševičiaus, komanda tikrai neatrodo galingai. Nors puolimo grandyje netrūksta talentų, šiemet Rusija nelaimėjo nė vienų draugiškų rungtynių, taigi vargu ar pavyks pasipriešinti tokioms galingoms komandoms kaip Ispanija ir Portugalija. Norint patekti į sekantį etapą rusams reikės didelės sekmės.


B grupė

Prancūzija
Nepaisant to, kad jos sudėtis iš pirmo žvilgsnio tikrai stipriausia, Prancūzijai šį kartą tikrai nebus lengva. Visi turbūt prisimena 2002-ųjų metų Pasaulio čempionato katastrofą, kai prancūzai neįmušę nė vieno įvarčio turėjo važiuoti namo po grupės varžybų. Dabar jiems reikės atsitiesti ir apginti savo titulą, iškovotą prieš ketverius metus. Svarbiausias žmogus komandoje be abejo bus Thierry Henry. Šiemet jis savo fantastišku žaidimu išsikovojo vieno geriausių pasaulio puolėjų reputaciją. Taigi dabar visi tikisi, kad Henry bus komandos lyderiu ir savo įvarčiais ves Prancūziją į pergales. Komandoje be jo netrūksta žvaigždžių - yra Zinedinas Zidanas, Patrickas Vieira, Robertas Piresas, Lilianas Thuramas, Davidas Trezeguet. Jeigu treneriui pavyks visus juos sutelkti komandiniam žaidimui, prancūzai turėtų tikrai nukeliauti bent iki pusfinalio.

Anglija
Švedo Sveno Gorano Erikssono treniruojama Anglijos rinktinė bandys pirmą kartą patekti į Europos čempionato finalą. Šį kartą anglai nepriskiriami tarp pagrindinių favoritų, bet susiklosčius palankioms aplinkybėms jie tikrai gali pretenduoti į nugalėtojų titulą. Atrodo, viskas komandai sekasi gerai - atrankos varžybose
nepralaimėta nė karto, draugiškos apšilimo rungtynėse taip pat pasiekta neblogų rezultatų, praktiškai nėra problemų dėl traumų. Vienintelė netektis - dėl atsisakymo atlikti dopingo testą suspenduotas Rio Ferdinandas, bet jį gynyboje turėtų pakeisti puikiai šį sezoną žaidęs Johnas Terry. Anglų didžiausias trūkumas turbūt yra puolėjų grandyje - nėra galingo žaidėjo galinčio išnaudoti aukštus perdavimus iš kraštų.

Kroatija
Prieš šešis metus Pasaulio čempionato bronzą iškovojusi Kroatijos komanda išgyvena kartų kaitą. Nemažai rinktinės žaidėjų yra ganėtinai nepatyrę tarptautiniame lygyje, todėl treneriui Otto Baričiui bus sunku ką nors pasiekti. Tačiau tai nereiškia, kad kroatai bus lengvai įveikiami - tą jie įrodė jau ir prieš dvejus metus vykusiame Pasaulio čempionate, kur netikėtai įveikė Italijos komandą. Vienas iš šio sezono atradimų puolėjas Dado Pršo bus pagrindinis pavojus varžovų gynėjams, o gynybos ramsčiu bus kapitonas Borisas Živkovičius.

Šveicarija
Šveicarijos rinktinė bus laikoma grupės autsaideriais, nes šiai komandai tai bus pirmas rimtesnis turnyras. Bet iškart nurašyti šveicarų tikrai negalima - tai parodo toks faktas, kad atrankos varžybose jie laimėjo dešimtos grupės varžybas. Komandoje nėra ryškių žvaigždžių, o lyderiai yra trys: gynyboje Muratas Yakinas, saugų linijoje jo brolis Hakanas, o puolime patyręs Stephanas Chapuisat. Tiesa pastarąjį jau baigia užgožti jaunasis Alexanderis Frejus, per devynias atrankos rungtynes įmušęs penkis kartus.


C grupė

Italija
Neabejotina grupės favoritė Italija turės pamiršti dramatišką pralaimėjimą finale prieš keturis, ir šokiruojantį iškritimą ketvirtfinalyje prieš du metus. Abu šiuos kartus italai pralaimėjo dėl "auksinio įvarčio", tačiau dabar šios taisyklės nebėra. Šį kartą Italija atrodo kaip niekada pasirengusi siekti čempionų titulo, ir tam yra rimtas pagrindas. Komanda parodė gerus rezultatus atrankoje bei draugiškose rungtynėse, o visose grandyse netrūksta gerų žaidėjų, gal kiek silpnesnė tik saugų linija. Pagrindinis klausimas yra ar italams pavyks pasiruošti psichologiškai, ir jei taip, tai visai įmanoma, kad finale galime pamatyti tas pačias ekipas kaip ir 2000-aisiais.

Danija
Vienintelė Skandinavijos šalis kada nors laimėjusi Europos čempionatą yra Danija - tai jai pavyko prieš keturiolika metų, ir vargu ar jiems kada nors pavyks pakartoti šį pasiekimą. Šiais metais taip tikrai neatrodo, nors danų komanda yra ir nebloga. Šioje grupėje Danija turėtų kovoti dėl antrosios vietos su Švedija, bet prastoka forma pastaruoju metu gali jiems ir sutrukdyti pasiekti savo tikslą.

Švedija
Kai Henrikas Larsonas nusprendė gryžti į nacionalinę komandą, Švedija gerokai pagerino savo galimybes. Dabar ekipa, treniruojama dviejų trenerių, atrodo ganėtinai stipri, yra įdomus jaunimo ir patirties mišinys. Tarp žaidėjų, kurie gali atsiskleisti - jaunieji Zlatanas Ibrahimovičius bei Kimas Kallstromas. Jei seksis ir Fredrikui Ljungbergui, švedai dėl antrosios vietos kaip lygus su lygiu turėtų kautis prieš Daniją.

Bulgarija
Bulgarijos rinktinė laikoma C grupės autsaideriais. Tačiau ji yra ganėtinai sunkiai nuspėjama, nes atrankos varžybose laimėjo savo grupę, bet draugiškų rungtynių metu neparodė gero žaidimo. Komandos žaidimo variklis bus Stilianas Petrovas, o puolimo viltys dedamos į Dimitarą Berbatovą. Plameno Markovo treniruojama ekipą nebus lengva įveikti, nes ji savo žaidimą grindžia sunkiu darbu, bet galimybės patekti į kitą etapą jiems yra labai miglotos.


D grupė

Čekija
Talentinga Čekijos komanda turi neblogų šansų pakartoti puikų 1996-ųjų Europos čempionatą. Nors čekai nepriskiriami prie favoritų, jie pastaruoju metu žaidė taip įtikinamai, kad niekas labai nenustebtų jei jiems pavyktų išeiti iš "mirtininkų" grupės. Komandos žvaigždė yra šiemet geriausio Europos žaidėjo titulą gavęs Pavelas Nedvedas, o jam puolant varžovų vartus talkins Karelas Poborskis, Tomašas Rosicky bei Milanas Barošas. Silpnesnė čekų vieta yra gynyba, kur trūksta garsesnių pavardžių.

Vokietija
Planetos vicečempionė Vokietijos rinktinė - tamsusis čempionato arkliukas. Neturėdami savo sudėtyje daugybės žvaigždžių, Rudi Vollerio auklėtiniai jau ne kartą įrodė, kad svarbiausiose rungtynėse sugeba išspausti iš savęs viską kas tik įmanoma. Būtent vokiečių kovingumas verčia varžovų strategus jų prisibijoti ir netgi įvardinti vienais iš favoritų parsivežti namo Europos čempionato auksą, nepaisant gėdingo pasirodymo prieš ketverius metus Belgijoje ir Olandijoje vykusiame čempionate. Didžiausia Vokietijos rinktinės problema - puolėjai. Bene vienintelis aukštos klasės puolėjas yra "Stuttgart" lyderis Kevinas Kuranyi, na nebent Miroslavas Klose Portugalijoje pademontruotų bent jau panašią formą, kaip prieš dvejus metus Pietų Korėjoje ir Japonijoje.

Olandija
Olandijos nacionalinė ekipa yra laikoma D grupės favorite bei minima tarp kandidačių laimėti Europos čempionų taurę. Visa tai ne iš piršto laužta - Dickas Advocaatas šioms pirmenybėms surinko tikrai stiprią komandą, sudarytą iš patyrusių senbuvių bei jaunų žaidėjų, kuriems šios pirmenybės yra puiki galimybė parodyti, ką sugaba. Papildomas stimulas pasirodyti kuo geriau šiose pirmenybėse Olandijos rinktinei yra ir tai, kad komanda norės reabilituotis po skaudaus pralaimėjimo praėjusio Europos čempionato pusfinalyje, kuomet jie po 11 metrų baudinių serijos nusileido Italijos ekipai, nors didžiąją rungtynių dalį aikštėje turejo vienu žaideju daugiau ir jų metu mušė net du 11 metrų baudinius.

Latvija
Didžiausia atrankos turnyro staigmena Latvija į finalinį turnyrą važiuoja neturėdama ko prarasti. Pirmą kartą patekę į Europos čempionatą, latviai stengsis tik sužaisti garbingai. Lyderis komandoje bus puolėjas Maris Verpakovskis, per atrankos varžybas pasižymėjęs šešis kartus. Ir nors daugeliui žaidėjų šis čempionatas galbūt bus svarbiausias gyvenime, latviams bus labai sunku išplėšti nors tašką šioje sudėtingoje grupėje, greičiausiai jie galės džiaugtis nebent įmuštu vienu ar kitu įvarčiu.