Pasaulyje karaliauja futbolas, tačiau šios sporto šakos gerbėjai negali būti ramūs. Jau daugybę metų komandos, treneriai ir žaidėjai yra atsidūrę nusikaltėlių taikiklyje, kurie palaužę silpnesnius, susižeria neįtikėtino dydžio pelną.

Ši problema nemažai metų skandino ir Lietuvos futbolą, o tai nulėmė ištuštėjusius stadionus bei kritusį prestižą.

Prieš porą savaičių mūsų šalies sporto aistruoliams buvo pateikta staigmena – sensacinga Declano Hillo knyga „Sutartos futbolo rungtynės. Žvilgsnis iš vidaus“. Leidinyje yra pateikta šokiruojanti informacija, kaip jaunus ir patyrusius žaidėjus klubų vadovai įtraukia į nešvarius mačus, kaip korupcija futbole sugriovė klestėjusias Azijos lygas bei rašomi būdai, kaip galima apriboti nusikaltėlių veiklą bei atgaivinti šią sporto šaką.

Knygos leidėjai susisiekė su knygos autoriumi akademiku Declanu Hillu, kuris atskleidė, kodėl nusprendė paaukoti daug asmeninio laiko ir atlikti daug jėgų pareikalavusį tyrimą.

Tyrimo pradžia

„Pietavau Maskvos restorane su JAV Senato nariu, kuris pareiškė, jog pažįsta pagrindinį Rusijos mafiozą, dalyvavusį VIP teisėmis FIFA pasaulio čempionato finale. Nustebau – kaip taip gali būti? Nuo to viskas ir prasidėjo“, – sake D.Hillas.

„Kai pradėjau tyrimą mane nemaloniai šokiravo korupcijos lygis pasauliniu mastu. Buvo sunku suprasti, kaip veikia globalizacija sporto lažybose ir kokius padarinius Europai bei Šiaurės Amerikai atneš Azijos nusikaltėliai“, – tikino autorius, kuris savo knygoje aprašė ir požymius, pagal kuriuos galima nustatyti nupirktų rungtynių faktą.

Korupcija – ir aukščiausio lygio mačuose

Anot kanadiečio, jis pastebėjo įtartinų ženklų ir praėjusią vasarą Rusijoje vykusiame planetos čempionate.

„Akivaizdus sutartas mačas buvo tarp Japonijos ir Lenkijos. Viso pasaulio fanai pamatė, jog tokia parodija buvo toleruojama FIFA bei nebuvo skirta jokių nuobaudų nei komandoms, nei treneriams ar teisėjams. Pasibjaurėtina“, – pasakojo D.Hillas.

Mokslininkas įspėjo, jog Senojo žemyno komandos ir federacijos privalo kuo greičiau imtis veiksmų ir pažaboti nusikaltėlių įtaką, nes paskui gali būti vėlu.

„Sutartos rungtynės vyksta daugumoje Europos šalių. Italija, Ispanija, Graikija, Turkija, buvusios Sovietų respublikos po truputį grimzta į gilią, bjaurią ir labai nešvarią sporto korupcijos pelkę. Baiminuosi, jog ateis laikas, kai mūsų vaikai galvos, jog tikros rungtynės vyksta tik užsienio valstybėse.

Kodėl vyksta sutarti mačai?

Ar pagrindinė problema – prastas užmokestis žaidėjams? Tai vienas iš svarbiausių dalykų, tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad ir dauguma sporto valdininkų mėgsta „pasukti į šoną“.

Mes turime tokį išsireiškimą, kuris, manau, yra nesvetimas ir jūsų šalyje – „žuvis pūva nuo galvos“.

Taip vyksta ir sporto nusikaltėlių tarpe – jei šakai vadovauja korumpuotas asmuo, vadinasi, kiti žmonės taip pat nebus švarūs“, – tikino knygos autorius.

Problemos sprendimas

Paprašytas patarimo, kaip atgaivinti merdėjančią A lygą, D.Hillas paminėjo apie išsivalymo svarbą.

„Viskas yra labai paprasta – Lietuvos valdžia ir policija turėtų atlikti pirmą žingsnį bei įsteigti nepriklausomą ir visiškai finansuojamą tyrimų skyrių, kurio užduotis būtų susidoroti su visomis sporto problemomis: sutartomis rungtynėmis, dopingu, seksualiniu priekabiavimu prie atletų (o tai taip pat didžiulė problema, apie kurią nešnekama).

Per kelerius metus nuo knygos išleidimo jau bendradarbiavau su kelių šalių atstovais, o mano paminėtos priemonės buvo naudotos kovai su korupcija Norvegijoje, Suomijoje, Australijoje ir Naujoje Zelandijoje.

Ypač patiko Australija – šie vyrukai yra tiesiog išprotėję nuo sporto ir trokšta išnaikinti bet kokias nusikaltimų apraiškas. Australai įsteigė specialų policijos skyrių sportui ir sulaukė didelės sėkmės“, - pasidžiaugė D.Hillas.

Anot mokslininko, Lietuvos futbolo federacijos pastangos pažaboti korupciją yra nepakankamos – neužtenka kreipti dėmesio vien į nusikaltusius atletus.

„Ar LFF atliko tyrimą ir aiškinosi apie visus A lygos komandų savininkus?” – retoriškai klausė D.Hillas.

„Stumbro“ skandalas

Tiesa, jis nesiruošė kritiškai vertinti prieš pusmetį JAV spaudoje nuskambėjusio skandalo, kai buvo aprašytos prastos sąlygos žaidėjams „Stumbro“ klube.

„Atsargiai vertinčiau „New York Times“ išspausdintą straipsnį, nes jis buvo parašytas užsakius Katarui, kad nukreipti dėmesį nuo žmonių išnaudojimo statant būsimo pasaulio čempionato infrastruktūrą.

Šimtai tūkstančių žmonių yra tapę moderniųjų laikų vergais. Taigi, Kataras nusprendė nusamdyti trečiųjų šalių agentūras, kurios nusitaikė į tokias mažas šalis kaip Lietuva. „Stumbras“ tiesiog stengiasi daryti tai, ką ir kitos komandos. „New York Times“ privalėtų nukreipti dėmesį į Katarą, o ne kaltinti sąžiningus lietuvius“, – pokalbį baigė D.Hillas.

Straipsnio įvertinimas: 17 1
 • Benas Martisius

  Va kodel premier lyga tokia kokurencinga

  • +4
 • komiras

  diletantas , paminejo Japonijos - lenkijos rungtynes ir pavadino jas sutartomis , tai tuo pat metu lose senegalas - kolumbija , zinodami runtyniu eiga lenkams ir japonams tartis net nereikejo ,rezultatas tenkino abi , tokiu macu grupes paskutiniam ture buna beveik kiekv cempa ir netik futbole , tai kad tas rasytojas mazai ismano sporta /

  • 0
 • paskutinis

  nekaltinti saziningu lietuviu 😀DD bahurai juk i baznyncia vaiksto sekmadieniais ko jus norit

  • +3
 • Ezzys

  taip ir maniau jog stumbras svarus

  • +5
 • foot

  meldziuosi kad dabar zalgirio nenusipirktu kokie rusai ar kinieciai stafkininkai

  • +17
 • Benas Martisius

  Va kodel premier lyga tokia kokurencinga

  • +4
 • komiras

  diletantas , paminejo Japonijos - lenkijos rungtynes ir pavadino jas sutartomis , tai tuo pat metu lose senegalas - kolumbija , zinodami runtyniu eiga lenkams ir japonams tartis net nereikejo ,rezultatas tenkino abi , tokiu macu grupes paskutiniam ture buna beveik kiekv cempa ir netik futbole , tai kad tas rasytojas mazai ismano sporta /

  • 0
 • paskutinis

  nekaltinti saziningu lietuviu 😀DD bahurai juk i baznyncia vaiksto sekmadieniais ko jus norit

  • +3
 • Ezzys

  taip ir maniau jog stumbras svarus

  • +5
 • foot

  meldziuosi kad dabar zalgirio nenusipirktu kokie rusai ar kinieciai stafkininkai

  • +17
 • Lol

  Taip... Sis WC pasizymejo ivarciais paskutinemis minutemis ir daug penalciu. Nenustebciau kad tarp ispanijos ir portugalijos taip pat buvo fixintos rungtynes.

  • +2
 • Igor Malotkov

  Kas jis toks kad čia aiškintu kaip gyventi reikia?

  • -7
 • klaidomis

  Pirmiausia reikia pradėti nuo neaiškių savininkų turto kilmės. Rusų oligarchai, arabų šeichai futbolu naudojasi kaip įrankiu plauti savo purvinus pinigus. Neaiškios kilmės turtų savininkai neaišku kokios interesų grupės už jų stovi. Deja čia užburtas ratas futbolas be didelių arabų šeichų, rusų oligarchų pinigų nepajėgūs varžytis kai žaidėjų kainos neadekvačiai milžiniškos

  • +3
 • begedis
  Igor Malotkov

  Kas jis toks kad čia aiškintu kaip gyventi reikia?

  luzeri tu luzeri... kai pasieksi gyvenime kiek jis tada galesi ir aiskint, pats vazinejo po pasauli, rizikavo gyvybe kalbindamas kriminalinio pasaulio zmones, dar didziausias mokslines studijas, vyriausybems patarinejo kaip isvengti (butum perskaites naujiena butum mates) ir t.t. http://declanhill.com/about/...com/about/ krc tingiu aiskint, pasiskaityk. pirma knyga patiko, sia dar reikes uzsisakyt pries vasaros keliones

  • +7
 • Madagascar

  Dėl Japonijos - Lenkijos tai visiška nesąmonė, nes jei lenkams šitos rungtynės nieko nereiškė, tai tiek japonams, tiek ir Kolumbijai su Senegalu tos paskutinės tungtynės grupėse buvo aukso vertės. Dėl A lygos irgi nesutikčiau - paskutiniųjų keletą metų A lyga tikrai sustiprėjo (ką šiaip ir rezultatai Europoj parodo). Manau pagrindiniai veiksniai buvo komandų sumažėjimas iki 8, legionierių limito iš ES panaikinimas, na ir aišku Sportradaro monitoringas (kad ir kaip tas kai kam nepatiktų dėl rungtynių laiko). Kitas dalykas, kad tas visas šleifas purvo vis dar tempiasi iš paskos. Na aišku dėl žuvies, puvančio nuo galvos, t. y. LFF tai jo, sutinku.

  • +3

Kitos naujienos