Dešimt brangiausių visų laikų Lietuvos futbolininkų transferų (straipsnis)

Penktadienį geriausias pastarųjų metų Lietuvos futbolininkas Fedoras Černychas pakeitė atstovaujamą komandą, kai jo sutartį perpirko Maskvos „Dynamo“ komanda. Dar prieš įvykstant šiam sandoriui, spaudoje buvo rašoma, kad Rusijos ekipa už vos šešių mėnesių kontraktą su „Jagiellonia“ tuo metu turėjusį lietuvį paklos 300 tūkstančių eurų sumą, o po šio transfero ši informacija buvo kiek patikslinta. Lenkijos bei Rusijos spaudoje rašoma, jog be 300 tūkstančių, Maskvos klubas dar gali sumokėti papildomą 100 tūkstančių eurų, kuriuos, tiesa, jiems reikės sumokėti tik įvykus transfero metu numatytų bonusų reikalavimams.

Nors už F. Černycho persikėlimą į „Dynamo“ Rusijos klubo sumokėta suma yra didžiausia, kurią šį sezoną už lietuvius sumokėjo juos įsigyjančios komandos, brangiausių visų laikų Lietuvos futbolininkų viršūnėje jam vietos neatsirado. Po šio transfero, Eurofootball.lt siūlo prisiminti dešimt brangiausių visų laikų Lietuvos futbolininkų transferų.


10. Giedrius Arlauskis – 1 milijonas eurų

2010-2011 metų sezone Iš „Unirea Urziceni“ į „Rubin“

2010 metais po puikaus sezono Rumunijoje, tuometinis Lietuvos rinktinės vartininkas pasuko į Rusiją.  Nors tuo metu juo domėjosi ne viena Europos komanda, Giedrius Arlauskis nusprendė persikelti į Kazanės „Rubin“ klubą. Nors prieš sandorį buvo kalbama, jog už žaidėją Rusijos „Premier“ lygos ekipai gali tekti sumokėti porą milijonų eurų, po perėjimo Rumunijos spaudoje buvo atskleista, kad rusai sumokėjo perpus mažesnę išpirką – 1 milijoną eurų.

Pats G. Arlauskis sėkminga karjera Kazanėje pasigirti negalėjo – praleidęs šioje ekipoje keturis metus, jis per juos sužaidė vos 16 oficialių mačų ir dažniausiai sėdėjo ant atsarginių žaidėjų suolelio. Pasibaigus jo sutarčiai su „Rubin“, G. Arlauskis sugrįžo į Rumuniją, kur apsivilko „Steaua“ marškinėlius.

9. Edgaras Jankauskas – 1 milijonas eurų*

1997-1998 metų sezone Iš „Torpedo“ į „Brugge“

1996 metais iš Vilniaus „Žalgirio“ išvykęs į Rusiją, Edgaras Jankauskas per porą sezonų CSKA bei „Torpedo“ klubuose pradėjo dominti ir kitų šalių ekipas. Komandą lietuvis pakeitė 1998 metais, kai jį įsigijo Belgijos „Brugge“ klubas.

Tiksli šio sandorio vertė iki šiol nežinoma: Rusijos spaudoje buvo rašoma apie vieno milijono eurų išpirką, tačiau kitų šalių pranešimuose yra minima ir 1,2 milijonų svarų suma, kuri tuo metu prilygo maždaug 1,8 milijonams eurų.

Visgi, kad ir kuri informacija būtų teisinga – belgams šis pirkinys tikrai atsipirko. Lietuvis ne tik pelnė įvarčius bei padėjo savo klubui laimėti Belgijos čempionų titulą bei šalies supertaurę, tačiau ir vėliau buvo parduotas už dar didesnę sumą.

8. Andrius Velička – 1,3 milijonai eurų

2008-2009 metų sezone Iš „Viking“ į „Rangers“

Pirmą kartą į Škotiją Andrius Velička atvyko dar 2006 metais, kai Vladimiro Romanovo valdoma „Hearts“ komandą į savo gretas kvietėsi geriausius „FKB Kauno“ futbolininkus. Jei dauguma iš A lygos atvykusių žaidėjų neįsitvirtino ir galiausiai sugrįžo į Lietuvą, tai A. Veličkos karjera Škotijoje susiklostė tikrai sėkmingai. Iš pradžių įvarčiais baudęs „Hearts“ varžovus, vėliau puolėjas trumpam persikėlė į Norvegiją, iš kurios jį į Škotiją vos po pusmečio sugrąžino viena iš tuometinių „Premiership“ pirmenybių grandžių – „Rangers“ komanda.

Už tuo metu 29-erių metų puolėją Glazgo ekipa nepagailėjo 1 milijono svarų (pagal tuometinį kursą - maždaug 1,3 milijonų eurų), o su juo pasirašė trijų metų sutartį.

A. Veličkos karjera „Rangers“ komandoje klostėsi permainingai. Jau pirmajame savo susitikime naujoje ekipoje Škotijos čempionate pelnęs vienintelį ir pergalingą įvartį, jis po to sužaidė dar vieną mačą ir visiškai iškrito iš komandos rotacijos – kitos galimybės rungtynėse jis turėjo laukti net aštuonis mėnesius. Visgi, sugrįžęs į komandos sudėtį, jis pelnė tris labai svarbius įvarčius, kuriais trejuose mačuose padėjo savo ekipai įgyti pranašumą bei stipriai prisidėjo prie to, kad jo klubas aplenktų principinį varžovą „Celtic“ ir iškovotų Škotijos čempionų titulą.

Visgi, net ir po sėkmingos sezono pabaigos, „Rangers“ nusprendė atsisveikinti su žaidėju ir išnuomavo jį antrojo Anglijos diviziono – „Championship“ „Bristol City“ komandai. Šioje ekipoje A. Velička sužaidė vos 11 minučių bei patyrė sunkią traumą, dėl kurios jis negalėjo žaisti visą likusį sezoną. Atsigavęs po traumos lietuvis buvo skolinamas kitai Škotijos komandai „Aberdeen“, o galiausiai 2011 metais buvo paleistas į Lietuvą – Panevėžio „Ekraną“.

7. Tomas Danilevičius – 1,6 milijonai eurų

2000-2001 metų sezone Iš „Lausagne Sport“ į „Arsenal“

Anksti išvykęs iš Lietuvos Tomas Danilevičius spėjo parungtyniauti Belgijoje, Rusijoje bei Šveicarijoje, kol 2000 metais jis išvyko į vieną iš Anglijos „Premier“ lygos grandų – „Arsenal“. „Kanonieriai“ už lietuvį sumokėjo 1 milijoną svarų, o tuo metu tai prilygo maždaug 1,6 milijonams eurų.

Puolėjo karjera šioje ekipoje prasidėjo fantastiškai – draugiškose rungtynėse jis pasiuntė įvartį į „Barcelona“ vartus, bet „Premier“ lygoje jis galimybę žengti į aikštę gavo vos du kartus – kildamas po keitimo mačuose su „Sunderland“ bei „Charlton“. Galiausiai žaidėjas buvo priverstas palikti komandą ir buvo išnuomotas iš pradžių į Škotijos „Dunfermline“, o vėliau ir į Belgijos „Beveren“ klubus, kol galiausiai 2002 metais jis buvo parduotas į Italijos „Livorno“ komandą.

T. Danilevičius Anglijoje buvo atsidūręs ir keistoje situacijoje – į šalį jis pateko su graikišku pasu, kurio teisėtumą ėmėsi tirti Didžiosios Britanijos Vidaus reikalų ministerija, kuri galiausiai pripažino, jog šis dokumentas yra teisėtas. Tiesa, po šio tyrimo T. Danilevičius daugiau į „Arsenal“ paraišką mačams patekęs nebuvo ir netrukus prasidėjo jo kelionės po kitus klubus.

„Arsenal“ gerbėjai lietuvį iki šiol prisimena tik sudarydami mūsų šalies atstovui nemalonius sąrašus. Jis ne kartą buvo minimas tarp keisčiausių ir nesuprantamiausių Arseno Wengero pirkinių per visą savo darbo „Arsenal“ klube istoriją, o Telegraph pernai prancūzo 20 metų jubiliejaus klube proga, jį įtraukė ir į 20 blogiausių klubo žaidėjų sąrašą.

Beje, verta paminėta, kad šiame sąraše T. Danilevičius veikiausiai galėjo atsidurti dar vieną ar net du kartus. Visgi, iki šiol nėra atskleistos sumos, už kurias žaidėjas iš pradžių persikėlė iš „Arsenal“ į „Livorno“,  o vėliau ir iš šios komandos į „Bologna“.

T. Danilevičiaus įvartis į „Barcelona“ vartus:

6. Lukas Spalvis – 1,6 milijonai eurų

2016-2017 metų sezone Iš „Aalborg“ į „Sporting“

Po puikaus sezono Danijoje, per kurį Lukas Spalvis „Superligaen“ pirmenybėse pelnė 18 įvarčių, puolėju domėjosi ne viena Europos komanda ir net vienas Kinijos klubas. Ekipoms palankus buvo ir lietuvio kontraktas, kuriame buvo numatyta galimybė įsigyti žaidėją sumokėjus 1,6 milijono eurų išpirką. Viliones dėl žaidėjo parašo laimėjo Portugalijos klubas „Sporting“, kuris susitarė su žaidėju dėl kontrakto sąlygų ir atsiuntę danams jau minėtą išpirkos sumą, įsigijo perspektyvų lietuvį į savo komandą.

Deja, bet laimė Lisabonoje iki šiol L. Spalviui nesišypso – jau pirmajame kontroliniame mače jis patyrė sunkią traumą, o dėl trūkusių kryžminių kelio raiščių ir plyšusio menisko jis be futbolo praleido visą sezoną. Jau antrą sunkią traumą per savo neilgą karjerą išgyvenęs lietuvis buvo bandomas išnuomoti į „Belenenses“ ir „Rosenborg“ ekipas, kol galiausiai šią vasarą jis nuomos pagrindais persikėlė į antros Bundeslygos „Kaiserslautern“ klubą, kuriame jis stažuojasi šį sezoną.

5. Edgaras Česnauskis – 2 milijonai eurų

2008-2009 metų sezone Iš „Saturn“ į „Moskva“

Panevėžio „Ekrane“ karjerą pradėjęs ir vėliau į tituluočiausią Ukrainos Kijevo „Dynamo“ klubą persikėlęs Edgaras Česnauskis į Rusiją pirmą kartą pasuko 2006 metais, kai jį už 700 tūkstančių eurų įsigijo „Saturn“ komanda. Nors pirmi du metai šioje komandoje jam buvo ganėtinai sėkmingi, vėliau jis susipyko su treneriu Gadži Gadžijevu ir jam buvo pradėta ieškoti kita karjeros stotelė.

Iš Rusijos „Premier“ lygos krašto saugui keltis nereikėjo – kita šios šalies komanda „Moskva“ sutiko sumokėti „Saturn“ prašomą 2 milijonų eurų išpirką ir pasikvietė jį į savo gretas. Pirmasis pusmetis Maskvoje E. Česnauskiui buvo nelengvas, tačiau antrą sezoną jis sušvito ryškiausiomis spalvomis – pelnęs 4 įvarčius bei atlikęs 6 rezultatyvius perdavimus jis ne tik tapo vienu iš savo komandos lyderių, tačiau ir buvo išrinktas į simbolinę Rusijos „Premier“ lygos komandą. Visgi, pati „Moskva“ ekipa susidūrė su rimtais finansiniais nesklandumais ir galiausiai jos žaidėjai buvo parduoti kitoms komandoms, o pati komanda nutraukė savo profesionalią veiklą.

4. Edgaras Jankauskas – 2,3 milijonai eurų

1999-2000 metų sezone Iš „Brugge“ į „Real Sociedad“

Belgijoje sužibėjęs E. Jankauskas į save atkreipė Ispanijos „La Liga“ pirmenybėse dalyvaujančios „Real Sociedad“ dėmesį.  Ispanijos klubas ryžosi sumokėti tuo metu Lietuvos futbolininkams rekordinę 2,3 milijono eurų išpirką, o puolėjas tuo pačiu tapo pirmuoju lietuviu „La Liga“ čempionate.

Debiutavęs įvarčiu į „Atletico“ vartus, vėliau lietuvis pasižymėjo ir antrose rungtynėse, o pirmąjį pusmetį baigė „La Liga“ čempionate pasižymėjęs keturis kartus. Kitą sezoną jis pelnė jau 11 įvarčių, tačiau trečiojo sezono pradžioje jo rezultatyvumas sumažėjo, o „Real Sociedad“ nusprendė jį žiemą išnuomoti į Portugaliją – „Benfica“ komandą, kurioje per 12 mačų 8 kartus pasižymėjęs puolėjas ir vėl prisiminė įvarčių skonį.

Būtent į Portugaliją pasuko ir tolimesnė lietuvio karjera, tiesa, jį įsigijo ne „Benfica“, o kita šios šalies ekipa.

3. Edgaras Jankauskas – 2,4 milijonai eurų

2002-2003 metų sezone Iš „Real Sociedad“ į „Porto“

E. Jankausko pusmetis „Benfica“ komandoje paliko įspūdį tuometiniam „Porto“  komandos treneriui Jose Mourinho, kuris nusprendė už beveik identišką išpirką, kurią „Real Sociedad“ sumokėjo už šį lietuvį, pasikviesti jį į savo gretas. Nors puolėjas ne visada buvo startinės sudėties žaidėjas, o kartais net ir nepakildavo nuo suolo, lietuvis su šia komanda laimėjo visus svarbiausius Europos trofėjus.

Jau pirmais metais jis triumfavo UEFA taurėje bei iškovojo visus trofėjus Portugalijoje, o kitą sezoną su „Porto“ jis nukeliavo iki pat Čempionų lygos finalo, kuriame įveikus „Monaco“, jis su klubu triumfavo ir pajėgiausiame Europos turnyre. Nors finale jis taip ir liko ant atsarginių žaidėjų suolelio, E. Jankauskas buvo ne pačia menkiausia šio istorinio triumfo dalimi. Aštuntfinalyje, kai „Porto“ privalėjo mušti įvartį norėdami iš „Old Trafford“ stadiono išsivežti kelialapį į kitą etapą, būtent puolėjas iš Lietuvos uždirbo lemiamą pražangą ir baudos smūgį, po kurio pasižymėjęs Costinha eliminavo „Manchester United“ iš tolimesnės kovos.

Pasitraukus puolėją vertinusiam J. Mourinho, E. Jankauskui nebeliko vietos „Porto“ komandoje. Iš pradžių jis buvo nuomotas į „Nice“ klubą, o po sezono Prancūzijoje jį į savo vadovaujamą „Hearts“ komandą prisiviliojo jau minėtas V. Romanovas.

2. Marius Stankevičius – 3,5 milijonai eurų

2008-2009 metų sezone Iš „Brescia“ į „Sampdoria“

Dar 2001 metais iš Ekrano pasukęs į Italiją – „Brescia“ komandą, Marius Stankevičius su šiuo klubu debiutavo ir „Serie A“ čempionate, tačiau komandai iškritus į „Serie B“ pirmenybes, po trijų sezonų antrajame divizione, jo paslaugomis domėjosi vis daugiau stipriausios šalies lygos komandų. Galiausiai ilgai lauktas sugrįžimas į „Serie A“ įvyko, kai Lietuvos rinktinės gynėją įsigijo „Sampdoria“ klubas.

Genujos ekipa už M. Stankevičių sumokėjo 3,5 milijono eurų išpirką ir su juo pasirašiusi sutartį ketveriems metams tikėjosi, jog jis taps tvirtu pagrindinės sudėties žaidėju. Pirmuosius pusantrų metų ekipoje lietuvis dažniausiai žaisdavo pagrindinėje „Sampdoria“ sudėtyje, tačiau po komandai sėkmingo 2009-2010 metų sezono starto, šis klubas netikėtai nusprendė išsiųsti M. Stankevičių nuomos pagrindais į „Sevilla“ komandą.

„La Liga“ pirmenybėse gynėjas liko į kitą sezoną, kai vėl buvo nuomojamas: šį kartą į „Valencia“, o į „Sampdoria“ jis taip ir nebegrįžo – 2011 metų vasarą jį už 800 tūkstančių eurų įsigijo kita Italijos komanda – „Lazio“.

1. Edgaras Česnauskis – 4,2 milijonai eurų

2010-2011 metų sezone Iš „Moskva“ į „Dynamo“

„Moskva“ susidūrus su finansinėmis problemomis, jos žaidėjai buvo pradėti siūlyti kitoms ekipoms, o tuo labiausiai pasinaudojo dabartinė Fedoro Černycho – „Dynamo“ komanda. Net keturi buvę „Moskva“ žaidėjai tarpsezonyje kėlėsi į šią ekipą, o E. Česnauskis buvo antras brangiausiai parduotas šios ekipos futbolininkas.

Įvairių šaltinių teigimu maždaug 4,2 milijono eurų kainavęs krašto saugas sužibėti į „Dynamo“ sukviestų garsenybių būryje nesugebėjo. Per sezoną jis pelnė du įvarčius ir atliko vieną rezultatyvų perdavimą, o apie tauriausius medalius svajojusi Maskvos komanda patyrė visišką fiasko ir liko vos septinta.

Po nesėkmingo sezono „Dynamo“ netruko paskelbti, jog jų gretose neliks vilčių nepateisinusių žaidėjų, tarp kurių atsidūrė ir E. Česnauskio pavardė. Lietuvis buvo išleistas be jokio transfero mokesčio bei persikėlė į „Rostov“ komandą, kuri tapo ir paskutine mūsų šalies atstovo stotele prieš tyliai baigiant karjerą.

 

*transfero vertė skirtinguose šaltiniuose skiriasi

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...