„Barcelona“ planuoja žaisti 3-2-3-2 formacija (analizė)

Naujasis ekipos strategas Luisas Enrique ketina naujajame sezone įtvirtinti inovatyvią taktinę schemą bei sugrąžinti „Barcelonai“ prarastą šlovę – teigiama „goal.com“ žurnalisto Beno Haywardo specialiame pranešime.

Katalonijos klubo laukia daug pokyčių: komandai ėmė vadovauti naujas vyriausiasis treneris, įsigyti keli brangūs žaidėjai ir, negana to, gali būti atsisakyta ilgus metus naudotos 4-3-3 taktinės schemos.

Anksčiau taip pat būdavo atvejų, kai „Barca“ pasirinkdavo kitą formaciją. Pepas Guardiola per savo ketverių metų laikotarpį klube kartais naudodavo 3-4-3, katalonų ekipa taip pat kartą pasaulio klubų taurės finale nustebino „Santos“ žaisdami, galima sakyti, 3-7-0. Keletą kartų buvo pasirinkta ir 3-3-4 schema.

Vis dėlto Guardiolai išvykus „Barca“ buvo žymiai labiau nuspėjama, o praėjusį sezoną, kai klubas neiškovojo nė vieno trofėjaus, Gerardo Martino taktika kritikos susilaukdavo labai dažnai.

Luisas Enrique supranta, kad kitoms komandoms pastaraisiais metais jau pavyko perprasti Barselonos ekipos žaidimą, todėl strategas yra pasiryžęs jį pakeisti. Tai reiškia, jog 2014-15 metų sezone veikiausiai bus naudojamos kelios skirtingos sistemos, tačiau intriguoja, kad pagrindine taktinė schema gali tapti neįprasta 3-2-3-2.

Treneris taip pat turės nuspręsti, kuris iš dviejų vartininkų, įsigytų šią vasarą, pradės naują sezoną tarp vartų virpstų. Tiek Marcas-Andre ter Stegenas, tiek Claudio Bravo susilaukia Luiso Enrique simpatijų, tad tikėtina, jog strategas galutinį sprendimą atliks remdamasis žaidėjų forma ikisezoninėse rungtynėse. Atsižvelgiant į patirtį „La Ligoje“ bei amžių, Bravo atrodo esantis pirmaujančioje pozicijoje šiuo metu, tačiau abu futbolininkai pajėgūs būti vadinamaisiais „sweeperiais“ – jų sugebėjimai žaisti už baudos aikštelės ribų ir perduoti kamuolį leidžia jiems gerai stabdyti varžovų atakas bei, turbūt svarbiausia, sudaryti sąlygas gynėjams rungtyniauti toliau nuo savų vartų.

Aikštės gilumoje naujausias pirkinys Jeremy Mathieu (kuris pradėjo savo karjerą kaip mėgstantis atakuoti krašto gynėjas, todėl jam bus leista bėgti į priekį) sudarys gynybos trejetą su Gerardu Pique ir Jordi Alba arba Marcu Bartra. Katalonų klubas vis dar ieško centro gynėjo, patogiai besijaučiančio aikštėje esant tiek trims, tiek keturiems gynėjams. Dani Alvesas, tuo tarpu, nepatenka į trenerio planus ir šią vasarą rengiasi palikti „Barcelona“ gretas.

Javieras Mascherano taip pat galėtų žaisti vidurio gynėjo pozicijoje, tačiau Luisas Enrique buvo sužavėtas argentiniečio žaidimu atraminio saugo pozicijoje pasaulio čempionate ir tikisi 30-metį futbolininką pastatyti šiek tiek į priekį nuo gynybos linijos. Tokiu atveju, esant reikalui, Mascherano galėtų atsitraukti giliau ir padėti gynėjams, nes Sergio Busquetsui bus patikėta labiau kūrybinė rolė. Kita alternatyva yra dar vieną šios vasaros pirkinį Ivaną Rakitičių pastatyti šalia Sergio Busquetso, kur jam reikėtų ir kurti, ir gintis, o argentinietį – į gynėjo vietą.

Kiek toliau, trijų futbolininkų linijoje iškart už puolėjų, žaistų du krašto žaidėjai, Neymaras, greičiausiai, kairėje, o dešinėje Pedro dėl vietos rungtųsi su „Fiorentina“ saugu Juanu Cuadrado, kuris išlieka Katalonijos klubo šio tarpsezonio taikiniu.

Xavi, Andresas Iniesta ar Rakitičius galėtų žaisti viduryje. Lionelis Messi taip pat būtų alternatyva šioje pozicijoje, tuomet Luisas Enrique į puolėjo vietą turėtų pastumti Neymarą.

C:\Users\User1\Desktop\441467.jpg

FIFA Luisui Suarezui už įkandimą Italijos rinktinės gynėjui Giorgio Chiellini yra uždraudusi žaisti iki spalio pabaigos, tačiau „Barca“ ir ekipos strategas jau dabar bando rasti būdą, kaip aikštėje sutalpinti visus geriausius žaidėjus tuo pat metu išlaikant stiprią gynybą.

„Luisas Enrique yra tikras Barcos narys ir jam patinka 4-3-3“, – „goal“ teigė artimas katalonų klubui šaltinis. „Tačiau jis taip pat vertina keletą kitų sistemų ir nebijos jų taikyti. 3-2-3-2 idėja yra tokia pati, kaip ir 3-5-2, ir tai viena alternatyvų, kurias jis turi galvoje. Bet žymiai svarbiau, kaip žaidžia futbolininkai, o ne veikia sistema.“

Taigi, svarbiausias formacijos aspektas yra lankstumas.

„Gynybos linija, kurią sudaro trys žmonės leis krašto žaidėjams atakuoti kai komanda turi kamuolį, nes Mascherano ir Busquetsas galės atsitraukti giliau ir pasaugoti pozicijas“, – pridėjo šaltinis. „Taip pat, penki saugai, išsidėstę dviejomis linijomis, sugebės kontroliuoti kamuolį bei atrodyti dar solidžiau, negu kada nors esame matę. Tai – tobula situacija.“

Varžovų aikštės pusėje Messi ir toliau turės galimybę vaikštinėti priekyje ar atsitraukti arčiau saugų – visai kaip tai darė „Barcoje“ keletą pastarųjų sezonų po to, kai iš dešinio krašto perėjo į atakos vidurį.

„Messi žaistų kaip vienas iš dviejų puolėjų, tačiau jo rolė būtų lygiai tokia pati. Jis galėtų nusileisti į saugų liniją arba užimti pavojingas pozicijas baudos aikštelėje. Tai leistų Neymarui ir kitiems lakstyti aplink baudos aikštelę ir taip pat atsidurti gerose pozicijose, iš kurių galima smūgiuoti į vartus“ – aiškino žmogus iš klubo vidaus.

Jis dar pridėjo: „Luisas Enrique žaidė gynėju, saugu bei puolėju Barcoje ir jis naudoja visas sukauptas žinias, kad padarytų savo komandą sunkiai įveikiama.“

„Tai bus totalinis futbolas.“