Anglijos ir Portugalijos nesėkmės atrankos mačuose © Eurofootball.lt
Trečiadienį Senojo žemyno stadionuose sužaistos paskutinės šiemet 2008 metų Europos čempionato atrankos varžybos, pasižymėjusios tuo, kad nemažai komandų gavo progą atsitiesti po nesėkmių savaitgalį, o dar kitos turėjo pripažinti varžovų pranašumą ir buvo nuleistos ant žemės.

Įspūdingiausias pergales iškovojo Kroatijos ir Lenkijos rinktinės, namuose įveikusios atitinkamai Angliją ir Portugaliją, pirmąją nesėkmę Ukrainoje patyrė Škotija, Velsas ir Airija atsigavo po pažeminimų, antrą pergalę iškovojo planetos čempionė Italija, Rusija ir Šiaurės Airija po atkaklios kovos palaužė Estijos ir Latvijos komandas, istorinį laimėjimą iškovojo Malta, Švedija iškovojo jau ketvirtą laimėjimą, o kitose rungtynėse sunkesnes ar lengvesnes pergales šventė favoritai.

A grupės lyderiai serbai turėjo daugiau nei 50 minučių laukti pirmojo įvarčio prieš Armėniją - pirmajame kėlinyje 11 metrų baudinio nerealizavo Marko Panteličius, o antrajame sužaidus devynias minutes šios atsakomybės ėmęsis Dejanas Stankovičius nesuklydo. 61 minutę antrą įvartį pridėjo Danko Lazovičius, o armėnams likus dešimtyje paskutinę minutę pergalę šeimininkams įtvirtino Nikola Zigičius.

Savo negarsius varžovus įveikė ir Suomija bei Belgija - suomiai Kazachstane nugalėjo po Jari Litmaneno ir Sami Hyypia įvarčių, o belgai namuose sutriuškino Azerbaidžaną. Nugalėtojų gretose 11 m. baudiniu pasižymėjo Timmy Simonsas, antro kėlinio pradžioje įmušė Kevinas Vandenberghas, o trečią įvartį pelnęs Moussa Dembele netrukus dar užsidirbo raudoną kortelę ir baigė mačą anksčiau už komandos draugus.

Vienos įdomiausių dienos rungtynių vyko Lenkijoje, kur Leo Beenhakkerio vedami šeimininkai priemė iki tol nesėkmių nepatyrusią Portugalijos rinktinę. Jau 9-ą minutę po Mariušo Levandowskio smūgio vartininkui atmušus kamuolį pirmas prie jo suskubęs Ebi Smolarekas išvedę lenkus į priekį, o dar po devynių minučių portugalams suklydus gynyboje tas pats E.Smolarekas netrukdomas įsiveržė į baudos aikštelę ir smūgiu į viršutinį vartų kampą pelnė antrąjį įvartį.

Svečiai atrodė visiškai sutrikę ir Lenkija galėjo dar padidinti rezultatą, bet Maciejus Zurawskis pataikė į virpstą, o dar keletas progų liko neišnaudota. Rungtynių pabaigoje atsibudo ir svečiai, bet Cristiano Ronaldo išbėgęs vienas prieš vartininką Wojciechą Kowalewskį smūgiavo pro šalį. Visgi paskutinę minutę portugalams pavyko pelnyti paguodos įvartį, kai po Simao perdavimo pasižymėjo Nuno Gomesas, bet nuo nesėkmės Luiso Felipe Scolari auklėtinių tai neišgelbėjo.

Septynių komandų "mirtininkų" B grupėje šį kartą nerungtyniavo Lietuva. Pirmuosius taškus prarado iki tol be suklupimų žengusi Škotijos rinktinė, kuri Ukrainoje turėjo pripažinti vietos ekipos pranašumą. Škotai trečias rungtynes iš eilės pasirinko gynybinę taktiką ir šį kartą ji nepasiteisino, nes ukraniečiai dominavo aikštėje ir sužaidus valandą išsiveržė į priekį, kai po baudos smūgio kamuolys atsidūrė pas Aleksandrą Kučerą ir šis įmušė pirmąjį įvartį.

Škotai nepasidavė ir po Kenny Millerio smūgio iš krašto kamuolys pataikė į skersinį, o likus dešimčiai minučių tas pats puolėjas neišnaudojo puikios galimybės įmušti galva. Tuo pasinaudojo ukrainiečiai ir paskutinę minutę po debiutanto "Hearts" gynėjo Robbie Neilsono pražangos prieš Andrejų Ševčenką pastarasis realizavo 11 metrų baudinį bei įtvirtino pergalę.

Antrą laimėjimą iš eilės iškovojo Italija, kuri svečiuose palaužė Gruzijos pasipriešinimą. Pirmą įvartį smūgiu iš 35 metrų pelnė Daniele De Rossi, tačiau kėlinio viduryje Georgijus Šašiašvilis įmušė iš baudos aikštelės prieigų ir rezultatą išlygino. Aikštėje vyko atviras žaidimas ir 35 minutę suklydus šeimininkų gynėjams puikiausios progos po Gianluca Zambrotta perdavimo neišnaudojo vienas prieš vartininką atsidūręs Luca Toni, o už tai italai vos nesumokėjo, nes prieš pat pertrauką Zurabas Khizanišvilis stipriu šūviu pataikė į svečių vartų virpstą.

Visgi antrajame kėlinyje už grubią pražangą antra geltoną kortelę gavo Jaba Kankava, ir netrukus Italijos pranašumą smūgiu galva atstatė Mauro Camoranesi, o 72 minutę "Squadra Azzurra" pergalę įtvirtino Simone Perrotta, kurio smūgiuotas kamuolys atsimušęs nuo gynėjų įskriejo į Gruzijos vartus. Italai nugalėjo ir kaip ir ukraniečiai turnyrinėje lentelėje aplenkė Lietuvą, kuri su 4 taškais per 3 rungtynes atsidūrė 5-oje pozicijoje.

Pasinaudojusi Škotijos nesėkme B grupės lydere pagal įvarčių tapo savo aikštėje 5-0 Farerų salas sutriuškinusi Prancūzija. Du įvarčius rungtynių pradžioje šeimininkams pelnė Louis Saha ir Thierry Henry, o per paskutinį ketvirtį dar tris pridėjo po keitimo aikštėje pasirodęs puolėjų duetas Davidas Trezeguet ir Nicolas Anelka.

Istorinę pergalę C grupėje iškovojo Malta, kuri 2-1 namuose įveikė dešimtyje mačą baigusią Vengrijos ekipą ir Europos čempionato atrankos varžybose laimėjo pirmą kartą nuo 1982-ųjų. Grupės lyderiais su trimis pergalėmis iš trijų galimų išlieka Turkijos rinktinė, 5-0 po keturių veterano Hakano Sukuro įvarčio sutrypusi Moldovą, ir Senojo žemyno čempionų titulą ginanti Graikija, kuri svečiuose po trijų įvarčių rungtynių pabaigoje iškovojo triuškinančią pergalę prieš dešimtyje didžiąją dalį antrojo kėlinio rungtyniavusią Bosniją ir Hercegoviną.

Po tragiškų rungtynių Kipre atsitiesė Airija, kuriai D grupėje pavyko sužaisti lygiosiomis su Čekijos rinktine. Airiai netgi pirmavo, kai po Damieno Duffo perdavimo pasižymėjo Kevinas Kilbane'as, tačiau jau po poros minučių puikiu smūgiu tiesiai į vartų kampą apsisukdamas rezultatą išlygino čekų milžinas Janas Kolleris.

Airiams tai buvo pirmasis taškas šiame atrankos turnyre, o dešimtajį iškovoję čekai liko grupės lyderiais ir toliau lenkia Vokietijos rinktinę, kuri svečiuose sutriuškino Slovakiją. Vokiečiai jau po pirmojo kėlinio pasižymėjus Lukasui Podolskiui, Michaeliui Ballackui ir Bastianui Schweinsteigeriui pirmavo 3-0, ir nors šeimininkų viltis 58 minutę atgaivino gynėjas Stanislav Varga, svečiams laimėjimą trijų įvarčių persvara įtvirtino antrasis Lukaso Podolskio įvartis.

Tuo tarpu slovakų savaitgalį namuose pažemintas Velsas atsigavo namuose įtikinamai įveikdamas Airijos skriaudiką Kiprą. Nugalėtojams įvarčius pelnė Jasonas Koumas, Robertas Earnshaw ir Craigas Bellamy, o svečiams paguodos įvartį likus septynioms minutėmis iki mačo pabaigos įmušė Giannakis Okkas.

E grupėje susikovė favoritais laikomos Kroatijos ir Anglijos rinktinės. Zagrebe vykusiame mače šeimininkai žaidė aktyviau ir pirmajame kėlinyje svečius nuo įvarčio gelbėjo tik sėkmingas vartininko Paulo Robinsono žaidimas, tačiau įpusėjus antrajam kėliniui varžovų vartų sargą smūgiu galva aukšta trajektorija nuginklavo natūralizuotas brazilas Eduardo da Silva, o dar po aštuonių minučių P.Robinsonas kurioziškai nepataikė į Gary Neville'o perduotą kamuolį ir nulėmė pirmąjį anglų pralaimėjimą vadovaujant Steve'ui McClarenui.

Nemažai vargo su estais namuose turėjo Rusijos rinktinė - pirmąjį įvartį šeimininkams 78 minutę įmušė po keitimo aikštėje pasirodęs Pavelas Pogrebniakas, o svečiams likus dešimtyje po Raio Piiroja pašalinimo pergalę rusams įtvirtino kitas Guuso Hiddinko į aikštę įleistas žaidėjas Dimitrijus Sučiovas. Tačiau nepaisant pergalės rusai liko penktoje vietoje, nes trečiame grupės mače Makedonija įveikė Andorą rezultatu 3-0.

Pirmąją atrankos turnyro komanda, iškovojusia keturias pergales, tapo F grupėje pirmaujanti Švedijos rinktinė - švedai išvykoje į Islandiją greitai atsitiesė po Arnaro Vidarssono šeštą minutę ir netrukus rezultatą išlygino Kimas Kallstromas, o antro kėlinio viduryje pergalingą įvartį grupės lyderiui pelnė Christianas Wilhelmssonas.

Antrą ir trečią pozicijas grupėje dalijasi pergales taip pat iškovojusios Danija ir Šiaurės Airija. Danai svečiuose neturėjo vargo su Lichtenšteinu ir po dviejų Jono Dahlio Tomassonno bei Daniel Jenseno ir Michaelio Gravgaardo įvarčio nugalėjo jį 4-0 o Šiaurės Airija namuose po vienintelio Davido Healy įvarčio 35 rungtynių minutę palaužė Latvijos pasipriešinimą.

G grupės lydere išlieka Olandija, namuose turėjusi gerokai pavargti rungtynėse su Albanija. Marco van Basteno auklėtinius išvedė pastaruoju metu nuostabią formą demonstruojantis jaunasis puolėjas Robinas van Persie, po kurio perdavimo 42 minutę antrą įvartį į savo vartus įsimušė albanų gynėjas Arianas Beqajis. Vis dėlto albanai privertė šeimininkus gerokai paprakaituoti, nes 67 minutę po pavyzdinės kontratakos įmušė Debatikas Curri, tačiau Olandija vis tiek nugalėjo rezultatu 2-1.

Į antrą vietą pakilo Bulgarija, kuri taip pat nelengvai tik po tolimo Aleksandaro Tunčevo smūgio 26 minutę įveikė Liuksemburgą, tuo tarpu vieną gražiausių dienos pergalių pavyko pasiekti Baltarusijai. Nors namuose žaidę baltarusiai 17 minutę pirmavo pasižymėjus Denisui Kovbai, Bostjan Česaro ir Klemeno Lavričiaus įvarčiai leido pirmąjį kėlinį laimėti Slovėnijos rinktinei. Tačiau po pertraukos Baltarusijos pranašumą atstatė du kartus įmušęs Sergejus Kornilenko, o pergalę įtvirtino susitikimui einant į pabaigą ketvirtą šeimininkų įvartį pelnęs Vladimiras Korytko.

Šiemet tuo Europos čempionato atrankos rungtt dar nesibaigė, nes lapkričio viduryje septynerias rungtynes dar žais A, D, ir E grupių ekipos. 2007-ųjų vasarį pirmąsias metų ciklo varžybas vasarį žais San Marinas ir Airija, o kovo pabaigoje į kovas įsitrauks ir visos likusios rinktinės.

Statistika

A grupė

Kazachstanas 0 - 2 Suomija
29' [0 – 1] Jari Litmanen
65' [0 - 2] Sami Hyypia

Serbija 3 - 0 Armėnija
54' [1 - 0] Dejan Stankovic (11m.)
61' [2 - 0] Danko Lazovic
90' [3 - 0] Nikola Zigic

76' Rafael Nazaryan (Armėnija) pašalintas iš aikštės

Lenkija 2 - 1 Portugalija
9' [1 - 0] Ebi Smolarek
18' [2 - 0] Ebi Smolarek
90' [2 - 1] Nuno Gomes

Belgija 3 - 0 Azerbaidžanas
24' [1 - 0] Timmy Simons (11m.)
47' [2 - 0] Kevin Vandenbergh
82' [3 - 0] Moussa Dembele

83' Moussa Dembele (Belgija) pašalintas iš aikštės

(Žaista, laimėta, lygiosios, pralaimėta, įvarčiai, taškai)

Ukraina 2 - 0 Škotija
60' [1 - 0] Olexander Kucher
90' [2 - 0] Andriy Shevchenko (11m.)

86' Steven Pressley (Škotija) pašalintas iš aikštės

Gruzija 1 - 3 Italija
16' [0 - 1] Daniele De Rossi
26' [1 - 1] Georgiy Shashiashvili
63' [1 - 2] Mauro Camoranesi
72' [1 - 3] Simone Perrotta

60' Jaba Kankava (Gruzija) pašalintas iš aikštės

Prancūzija 5 - 0 Farerų salos
2' [1 - 0] Louis Saha
22' [2 - 0] Thierry Henry
76' [3 - 0] Nicolas Anelka
78' [4 - 0] David Trezeguet
84' [5 - 0] David Trezeguet

Malta 2 - 1 Vengrija
14' [1 - 0] Andre Schembri
19' [1 - 1] Sandor Torghelle
53' [2 - 1] Andre Schembri

38' Vilmos Vanczak (Vengrija) pašalintas iš aikštės

Turkija 5 - 0 Moldova
35' [1 - 0] Hakan Sukur
37' [2 - 0] Hakan Sukur (11m.)
43' [3 - 0] Hakan Sukur
68' [4 - 0] Tuncay Sanli
73' [5 - 0] Hakan Sukur

Bosnija ir Hercegovina 0 - 4 Graikija
8' [0 - 1] Angelos Charisteas (11m.)
82' [0 - 2] Christos Patsatzoglou
85' [0 - 3] Georgios Samaras
90' [0 - 4] Konstantinos Katsouranis

50' Sasa Papac (Bosnija ir Hercegovina) pašalintas iš aikštės

Airija 1 - 1 Čekija
62' [1 - 0] Kevin Kilbane
64' [1 - 1] Jan Koller

Slovakija 1 - 4 Vokietija
13' [0 - 1] Lukas Podolski
25' [0 - 2] Michael Ballack
36' [0 - 3] Bastian Schweinsteiger
58' [1 - 3] Stanislav Varga
72' [1 - 4] Lukas Podolski

Velsas 3 - 1 Kipras
33' [1 - 0] Jason Koumas
39' [2 - 0] Robert Earnshaw
72' [3 - 0] Craig Bellamy
83' [3 - 1] Giannakis Okkas

Andora 0 - 3 Makedonija
10' [0 - 1] Goran Pandev
14' [0 - 2] Nikolce Noveski
30' [0 - 3] Ilco Naumoski

23' Toni Sivera (Andora) pašalintas iš aikštės

Rusija 2 - 0 Estija
78' [1 - 0] Pavel Pogrebnyak
90' [2 - 0] Dmitriy Sychev

90' Raio Piiroja (Estija) pašalintas iš aikštės

Kroatija 2 - 0 Anglija
61' [1 - 0] Eduardo Da Silva
69' [2 - 0] Gary Neville (į savo vartus)

Islandija 1 - 2 Švedija
6' [1 - 0] Arnar Vidarsson
8' [1 - 1] Kim Kallstrom
59' [1 - 2] Christian Wilhelmsson

Lichtenšteinas 0 - 4 Danija
29' [0 - 1] Daniel Jensen
32' [0 - 2] Michael Gravgaard
51' [0 - 3] Jon Dahl Tomasson
64' [0 - 4] Jon Dahl Tomasson

Šiaurės Airija 1 - 0 Latvija
35' [1 - 0] David Healy

Baltarusija 4 - 2 Slovėnija
17' [1 - 0] Denis Kovba
18' [1 - 1] Bostjan Cesar
44' [1 - 2] Klemen Lavric
53' [2 - 2] Sergey Kornilenko
60' [3 - 2] Sergey Kornilenko
85' [4 - 2] Vladimir Korytko

Liuksemburgas 0 - 1 Bulgarija
26' [0 - 1] Aleksandar Tunchev

Olandija 2 - 1 Albanija
15' [1 - 0] Robin van Persie
42' [2 - 0] Arian Beqaj (į savo vartus)
67' [2 - 1] Debatik Curri

1. Olandija 4 3 1 0 7-2 10
2. Bulgarija 4 2 2 0 7-3 8
3. Rumunija 3 2 1 0 7-3 7
4. Baltarusija 4 1 1 2 7-10 4
5. Slovėnija 3 1 0 2 4-7 3
6. Albanija 3 0 1 2 3-6 1
7. Liuksemburgas 3 0 0 3 0-4 0