Nenumaldomai įsibėgėjantis pavasaris budina ne tik gamtą, bet ir futbolo mėgėjus. Tačiau šiais metais po žiemos miego atsibudę Vilniaus miesto futbolo mėgėjai susidūrė su rimta dilema. Jos vardas: vienas žaidėjas - viena komanda - viena lyga.
Vasario pabaigoje Vilniaus regiono futbolo sąjungos (VRFS) direktorius Paulius Malžinskas informavo pasaulį, kad nuo šiol vienas sostinės futbolo mėgėjas galės atstovauti tik vienam klubui. Ir tik vienoje lygoje. Ir tai taikoma ne tik Lietuvos futbolo federacijos (LFF) varžyboms (nuo A iki VI lygos imtinai), bet ir oficialiai šalies futbolo sistemai nepriklausančioms ir didžiojo futbolo nepropaguojančioms lygoms: Mini futbolo lygai (MFL), Vasaros futbolo lygai (VFL) ir kt. Kitaip sakant, futbolo mėgėjas dar pernai savaitgaliais žaidęs SFL komandoje, o darbo dienomis – rungtyniavęs MFL ar VFL komandose dabar privalo apsispręsti, kur jis nori žaisti.
Futbolo mėgėjų pasaulis audringai ir kritiškai sureagavo į šį VRFS Valdybos sprendimą. Vienašališkai primestų ribojimų įskeltos kibirkštys įžiebė naujos – Draugų futbolo lygos liepsną. Romano Buršteino ir žurnalisto Aurimo Budraičio iniciatyva įkurta lyga startavo su šūkiu „Teisė rinktis“. Ir pažadėjo, kad visi jos dalyviai galės be jokių apribojimų dalyvauti ir kitų mėgėjiškų futbolo lygų varžybose.
Siekdamas apmalšinti SFL komandų ir jų narių nepasitenkinimą VRFS direktorius (o tuo pačiu ir SFL prezidentas) P.Malžinskas pareiškė, kad futbolo trūkumą jaučiančios komandos tuo pat metu galės žaisti ir naujai sukurtoje VRFS Mėgėjų mini futbolo lygoje. O kovo pradžioje klubai buvo informuoti, kad yra kalbamasi su VFL dėl bendradarbiavimo. „VFL koncepcija yra panaši į SFL, lygoje neleidžiama rungtyniauti futbolininkams iš aukštesnių lygų, todėl gali būti, kad bus pasiektas susitarimas ir žaidėjai galės rungtyniauti abejose lygose be apribojimų“, - miglotai pažadėjo P.Malžinskas.
2007 m. susikūrusios ir per devynerius metus neatsiejama Vilniaus futbolo mėgėjų gyvenimo dalimi tapusios Vasaros futbolo lygos vadovai iki šiol santūriai tylėjo. Tačiau galiausiai ir jie nusprendė išsakyti savo poziciją. 16 komandų vienijančios VFL vadovas Alius Antulis teigė, kad iš viršaus futbolo mėgėjams primetami dirbtiniai ribojimai yra nesuprantami ir nepateisinami.
„Aš nematau jokio blogio, jei po darbo pirmadienį žaidžiu su draugais futbolą vienoje lygoje, antradienį – kitoje, o savaitgalį – trečioje. Juk tai mano laisvalaikis ir aš leidžiu jį taip, kaip noriu. O kiekvienos lygos tikslas - suteikti galimybę žmonėms žaisti futbolą. Todėl aš esu nusiteikęs prieš bet kokius ribojimus. Štai Vasaros futbolo lygoje žaidžia tie žmonėms, kuriems tiesiog patinka futbolas, kurie nori vasarą vakarais su bendraminčiais pažaisti futbolą ir gerai praleisti laiką.
Tikrai nėra taip, kad žmonės turi per daug galimybių žaisti futbolą. Gal kam nors atrodo kitaip, bet aš matau, kad Lietuvoje šiai dienai futbolas yra ne tiek išplėtotas, kad būtų jo perteklius. Atvirkščiai, žmonės nuolat ieško galimybių kur galėtų žaisti futbolą. Todėl man atrodo, kad dabartinė situacija, kai Vilniaus mieste yra ribojama mėgėjų galimybė žaisti futbolą ten kur jie nori, ir kada jie nori, kenkia ne kažkuriai konkrečiai lygai, o visam futbolui“, - teigė A.Antulis.
- Kokią įtaką jūsų lygai turės minėti ribojimai?
- Mūsų lyga gal ir nėra visiškai uždara, bet dauguma kolektyvų joje dalyvauja jau ne vienerius metus ir pasikeitimai būna labai minimalūs. Vieni kitus puikiai pažįstame. Tad žinau, kad daliai komandų šie ribojimai gali sukelti tam tikrų problemų. Vis dėlto, tiksliau apie tai galėsiu pasakyti tik po VFL komandų vadovų susirinkimo. Jis turėtų įvykti kitą savaitę. Jo metu norėsime išgirsti visų 16 komandų vadovų nuomonę apie susidariusią padėtį. Jei dauguma sakys, kad reikia daugiau futbolo, tada ir žiūrėsime. Gal VFL teks pereiti į kitą formatą, o gal glaudžiau bendradarbiausime su Draugų futbolo lyga. Beje, aš tikrai sveikinu ir palaikau šią iniciatyvą, manau, kad žmonės turi turėti kuo daugiau galimybių sportuoti, žaisti mėgėjišką futbolą ir tiesiog judėti gryname ore. Žodžiu, jei matysime, kad mūsų lygos nariams gręsia futbolo trūkumas, tada ieškosime sprendimų. Jei visi klubų vadovai pareikalaus, kad ieškotume galimybių susitarti su SFL, tada ir ieškosime. Bet kol kas mūsų planas yra išsaugoti VFL tokią kokia ji ir buvo.
- Išsiaiškinkime iki galo. VRFS direktorius Paulius Malžinskas SFL komandų susirinkime pareiškė, kad jau beveik pasiektas susitarimas su VFL ir suderinta, kad SFL komandų žaidėjai galės žaisti abiejose lygose. Ar tai tiesa?
- Jokių konkrečių susitarimų tarp VRFS ir VFL šiai dienai nėra. Tiesiog Paulius man atsiuntė laišką, kuriame išdėstė savo poziciją ir pasiūlė bendradarbiauti. Mes nesame nusistatę prieš bendradarbiavimą, bet nematome prasmės tapti kokių nors oficialių futbolo struktūrų nariais. Nes, pakartosiu dar kartą, mums futbolas yra hobis. Vasarą tris mėnesius su draugais renkamės pažaisti, be jokio atlygio, tiesiog savo malonumui. Mes tam aukojame savo ir savo šeimų laiką. Ir nežadame to atsisakyti. Ir iš viso, kokia prasmė mums tapti LFF varžybų dalimi? Mes turime savo internetinį puslapį, turime stabilų bendraminčių būrelį ir tiesiog norime žaisti futbolą. Ir tam mums nereikia jokio formalaus leidimo ir LFF valdžios palaiminimo.
- Ką manote apie DFL? Ar sutiktumėte, kad VFL klubai žaistų ir šioje lygoje?
-Jei Vasaros futbolo lygos dalyviai pasakys, kad jiems norisi žaisti ir kitose lygose, mes tikrai tam netrukdysime. Aišku, mes galėtume šiek tiek pakeisti savo varžybų formatą, praplėsti ir pakoreguoti pačią lygą, bet tokiu būdu tektų prisiimti papildomų įsipareigojimų ir atsakomybės. Tad realesnis variantas - rekomenduoti komandoms žaisti kitose lygose. Kadangi, kiek žinau, DFL neriboja mėhėjų galimybių žaisti futbolą, tai būtų gera galimybė tiems, kurie nori žaisti kuo daugiau futbolo. Pagaliau, dar yra ir Mini futbolo lyga.
Noriu dar kartą pasakyti, kad nesame nusistatę nei prieš P.Malžinską, nei prieš SFL, nei prieš kitas futbolo lygas. Tiesiog man keista, kad vietoje to, jog skatintume žmones kuo daugiau sportuoti, žaisti futbolą, mes ribojame tokias galimybes.
Evaldas Gelumbauskas