„Žalgirio“ vartus šio sezono pradžioje gina naujas veidas – vartininkas Arpadas Tordai.

Vasario viduryje į Vilnių atvykęs žaidėjas neilgai apšilęs turėjo iš karto stoti prie sprinto linijos – vos po poros savaičių jis debiutavo komandoje pirmose Lietuvos čempionato rungtynėse.

Po intensyvaus pirmojo savo mėnesio klube žalgirietis papasakojo apie savo dvigubą tapatybę, ilgus metus legendos vadovaujamoje akademijoje, karjeros vingius, vartininkų pokalbius šeimoje ir įspūdžius Vilniuje.

Kilmė

Pilnas futbolininko vardas ir pavardė – Árpád Ors György Tordai – yra vengriški. Jis netgi prisistato pagal vengrišką tradiciją – pirmiausia pasakydamas savo pavardę (Tordai). Vis dėlto Arpado gimtoji šalis – Rumunija.

„Mano vardas vengriškas – dėl tėvų. Tačiau laikau save labiau rumunu negu vengru. Užaugau Rumunijoje, ilgiau ten gyvenau“, – aiškino žaidėjas.

Jo sportininko kelio pradžia visiškai nepriminė dabartinio vaidmens ginant vartus. Vaikystėje jis pradėjo nuo lengvosios atletikos, nes mėgo bėgioti, o pradėjęs lankyti futbolo mokyklą gimtajame Tirgu Mureše žaidė puolėju.

Vis dėlto devynerių metų jis atsistojo į vartus, kaip vienas jo herojų Petras Čechas, ir nuo to laiko liko šioje pozicijoje.

Akademijoje su legenda

Mokytis futbolo pagrindų berniukas anksti paliko namus šiaurinėje Rumunijoje ir iškeliavo į pietus prie Juodosios jūros, kur tapo vienu iš pirmųjų naujos legendinio Gheorghe Hagi sukurtos futbolo akademijos narių.

Šalia Ovidiu ir Konstancos miestų įsikūrusi akademija per šešerius metus susikūrė solidžią infrastruktūrą ir dabar save pristato didžiausiu pietryčių Europoje futbolo projektu su 4,5 tūkst. vietų stadionu, 7 treniruočių aikštėmis, gyvenimo sporto ir administracinėmis patalpomis.

„Akademijoje turėjau visas sąlygas gyventi ir treniruotis – ten yra viešbutis, aikštės, atsistatymo priemonės. Ryte atsikėlęs ir pavalgęs eidavome į mokyklą, po jos į treniruotę ir taip kasdien“, – pasakojo A. Tordai.

Per 11 metų, praleistų akademijoje ir jos pagrindu įkurtame klube, jis turėjo ryškų autoritetą – žymiausią visų laikų Rumunijos futbolo žaidėją G. Hagi. „Karpatų Maradona“ vadintas saugas su Bukarešto „Steaua“ pasiekė 1989 metų Europos taurės finalą, o su Rumunijos rinktine – Pasaulio čempionato pusfinalį. Taip pat žaidė Madrido „Real“, „Barcelona“ komandose, padėjo Stambulo „Galatasaray“ iškovoti UEFA taurę. Sukūręs savo vardo akademiją jai pats ir vadovavo.

„Hagi ten būdavo kiekvieną dieną. Jis gyvena su futbolu. Tai ką jis daro – daro dėl futbolo. Kai turėdavome treniruotes, kartais jis ateidavo pažiūrėti ir į vaikus. Manau, kad jis būdavo mažiausiai nuo 8 iki 10 valandų per dieną. Man buvo garbė turėti jį kaip trenerį. Jis turi labai gerų asmeninių savybių. Iš jo buvo galima išmokti daug“, – kalbėjo A. Tordai.

Trofėjai

Akademijos pagrindu sukurtas Konstancos „Viitorul“ klubas nuo trečiojo diviziono pakilo iki elitinio. 2014 metais G. Hagi ėmėsi ir komandos trenerio vaidmens. 2017 m. „Hagi vaikais“ praminta komanda Rumunijoje iškovojo auksą ir su 22,2 metų amžiaus vidurkiu tapo jauniausiu čempionų klubu Europoje. A. Tordai tuomet buvo 20 metų ir jis užėmė trečiojo vartininko vaidmenį, todėl aikštėje gaudavo pasireikšti tik treniruotėse.

Kitą sezoną vartininkas gavo šansą dvikovoje su Bukarešto „Dinamo“, tačiau debiutinėse čempionato rungtynėse patyrė traumą. Savo žvaigždžių valandos teko palaukti iki 2019 metų.

Vartininkas pusę sezono praleido žaisdamas antrajame divizione su Ploiesčio „Petrolul“. Grįžęs į „Viitorul“ jis po keitimo gavo šansą taurės finale ir išsaugojęs sausus vartus padėjo komandai iškovoti trofėjų. Naujo sezono pradžioje A.Tordai su „Viitorul“ Supertaurės rungtynėse 1:0 įveikė čempioną Klužo CFR (kurio vartus gynė Giedrius Arlauskis).

„Šie du laimėjimai buvo įsimintiniausi momentai karjeroje. Vėliau taip pat įsiminė rungtynės UEFA Europos lygoje prieš „Gent“ komandą“, – prisiminė A. Tordai.

Rumuniškas pokalbis

Nepaisant šių pasiekimų, pagrindinėje komandoje jis neįsitvirtino, vėliau buvo išnuomotas į Klužo „Universitatea“, taip pat į Vengrijos klubą „Fehérvár“. 2021 m. vartininkas galiausiai atsisveikino su savo pirmuoju klubu ir persikėlė į „Mezőkövesd Zsóry“, kuriam Vengrijoje atstovavo pustrečių metų.

Apsispręsti dėl kitos karjeros stotelės padėjo skambutis tėvynainiui „Žalgiryje“ Liviu Antaliui.

„Norėjau pakeisti klubą, paskambinau Liviu ir jis man papasakojo viską apie „Žalgirį“. Nebuvome pažįstami anksčiau, Vilniuje susitikome pirmą kartą, – kalbėjo A. Tordai – Dabar kai turime laisvo laiko susitinkame šeimomis, einame pavalgyti ar nuveikti ką nors kito. Tai labai gerai, nes vieniems būtų sunkiau. Vilnius panašus į Bukadeštą ar Budapeštą, tačiau daug laiko apžiūrėti miestą neturėjau. Bet pirmas įspūdis labai geras.“

Vartininkų šeima

Į Vilnių jis atvyko su žmona Andrea, su kuria Arpadą sieja ir aistra sportui – moteris anksčiau žaidė rankinį ir taip pat užėmė vartininkės poziciją. vartininkės pozicijoje.

„Pasikalbame apie futbolą nuolat. Jei rungtynės mažiau sėkmingos, kalbamės ką galėjau padaryti geriau, ką suklydau, kur sužaidžiau geriau. Žinoma, praleidus daug įvarčių per daug nekalbame. Žinoma, gerai kai šeimoje yra žmogus, kuris pats sportavo, žino tą sportininko gyvenimą.“

Taurės ir supertaurės medalius iškovojęs A. Tordai tikisi „Žalgirio“ gretose trofėjų kolekciją papildyti ir lygos auksu. „Mano tikslas – pirmą kartą laimėti čempionatą. Taip pat gerai pasirodyti Europoje. Jei pasiseks – norėtųsi patekti į grupių etapą“, – sakė jis.

„Žalgiris“ kitas rungtynes žais kovo 31 d. Kaune prieš „Kauno Žalgirį“, o Vilniuje balandžio 7 d. susitiks su „Šiaulių“ komanda.