A lygos klubų vadovai tikisi valstybės paramos © Vytauto Kuralavičiaus nuotr.

Pasaulį kamuojanti koronaviruso pandemija Lietuvoje žingsnis po žingsnio nuslopinama, bet jos palikti randai apie save gali priminti dar ilgai.

Lietuvos futbolo A lygoje buvo sužaistas vos vienas turas – komandos nerungtyniauja jau beveik du mėnesius ir sunku pasakyti, kada vėl stadione nuaidės ilgai lauktas teisėjo švilpukas.

Šalies čempionate žaidžiančios komandos jau gali treniruotis, tačiau pandemija gerokai apkarpė klubų biudžetus.

Vienas iš šalies futbolo klubų pajamų šaltinių – gauti pinigai už parduotus bilietus į rungtynes – sudaro svarią dalį biudžeto ir papildyti jį, įvertinus tai, kokias pasekmes paliks koronavirusas, gali nepavykti ne vieną mėnesį.

Tikėtina, kad į futbolo varžybas sirgaliai patekti negalės arba bus ribojamas jų skaičius. „Panevėžys“ ir Gargždų „Banga“ yra gana gausiai palaikomos komandos, o likusios keturios A lygos ekipos gali netekti dar daugiau pajamų nuo bilietų pardavimo tiek vietinėse pirmenybėse, tiek UEFA varžybose.

„Pajamos už parduotus bilietus ir abonementus sudaro nemažą dalį biudžeto, praėjusiais metais – beveik 10 proc. Tai – žymus praradimas „Sūduvos“ biudžete.

Esame pardavę transliacijų teises Čempionų lygos ir Europos lygos mačams, tad kol nėra aiškumo, atsisakoma mokėti. Praėjusiais metais pajamos už parduotas transliacijų teises sudarė apie 8 proc. biudžeto.

Tikėtis tokios pačios paramos iš rėmėjų sunku, tad čia taip pat prarasime apie 10 proc. Apibendrinus, šiemet neteksime beveik 25 proc. pajamų“, – situaciją apžvelgė „Sūduvos“ prezidentas Vidmantas Murauskas.

Kitas labai daug galvos skausmo klubų vadovams keliantis rūpestis – atlygio išmokėjimo klausimas.

Daugelis kontraktų su futbolininkais buvo sudaryti prieš sezoną arba praėjusiais metais, visiškai neįsivaizdavus, jog pasaulį gali užklupti tokio masto pandemija. Su žaidėjais yra pasirašytos ilgalaikės sutartys, o kita dalis žaidėjų – su galiojančia praėjusių metų sutartimi.

Didelė dalis klubų biudžeto yra skiriama būtent žaidėjų atlygiui. Net radus futbolininkams bei klubams optimalų sprendimą, situacija išlieka nedėkinga abiems pusėms.

„Jau akivaizdu, kad neteksime ženklios dalies pajamų, gaunamų už parduotus bilietus. Taip pat neteksime dalies rėmėjų paramos. Biudžeto situacija yra įtempta – jį dar skaičiuojame, tad sunku būtų įvardinti, kiek procentine išraiška jo neteksime“, – pasakojo vienas iš „Panevėžio“ dalininkų Dainius Janėnas.

Koronaviruso pandemijos metu sutriko visų Lietuvos futbolo klubų akademijų veikla: šiuo metu nevykdomos treniruotės vaikams, treneriai yra prastovose arba apmokamose atostogose, o miestai ir akademijos negauna pajamų už sporto objektų nuomą.

Į A lygą sugrįžusi „Banga“ yra subūrusi labai skaitlingą futbolo bendruomenę, apimančią ne tik Gargždus – įvairiose amžiaus grupėse šio žaidimo paslapčių mokosi daug vaikų iš gretimų gyvenviečių.

„Prarandame paramą ir kitas pajamas, kurios buvo nukreipiamos į vaikų ugdymą – trenerių asistentų apmokėjimą ir kita. Mūsų atveju, treneriai yra išleisti apmokamų atostogų. Jeigu bus galimybė, darbuosimės vasarą, o dabar atostogaujame, – sakė „Bangos“ direktorius Rimantas Mikalauskas. – Ugdymo procesas kenčia, kadangi sustabdyta „Anderlecht“ programa, taip pat negalėsime apmokėti grupių trenerių asistentų darbo.“

Susidarius tokiai nedėkingai situacijai, valstybės parama yra labai aktuali. Lietuvos futbolo federacija (LFF), A lyga ir Pirma lyga išsiuntė prašymą valdžios institucijoms dėl koronaviruso sukeltų pasekmių sušvelninimo šalies futbolo bendruomenei.

Viena iš galimos pagalbos formų buvo nurodomas fondo įkūrimas – iš jo būtų mokamos kompensacijos žaidėjams, kurie karantino metu negali dalyvauti sporto varžybose.

„Aš tikiu, kad Vyriausybė skirs pagalbą sportui, tame tarpe ir futbolo klubams. Šiemet iš sporto rėmimo fondo Lietuvos futbolo federacijai nebuvo skirtas nė vienas euras, todėl mintis, kad futbolo klubams ir akademijų treneriams galėtų būti įsteigtas atskiras rėmimo fondas, skamba realiai ir argumentuotai. Priešingu atveju, tai būtų nelabai teisinga futbolo bendruomenės atžvilgiu, ypač tokiu sudėtingu laikotarpiu.

Pavasarį įvairioms sporto šakoms buvo išdalintas 7 mln. eurų rėmimo fondas, nors kai kurių jų čempionatai užbaigti, turnyrai nukelti metams ar į rudenį, mes gi turime darbuotis dabar.

Esame einamajame sezone, negalime jo sustabdyti ir užbaigti sužaidus tik vienerias rungtynes. Artėja, nors ir 1,5 mėnesiu vėliau nei įprastai, rungtynių UEFA turnyruose laikas, kur 4 iš 6 A lygos klubų atstovaus šaliai tarptautinėse arenose. Kaip ir kitos komandinės sporto šakos, kurių sezonas tik prasidėjo, esame labiausiai paliesti. Turime įveikti šią kelio atkarpą pirmieji ir akivaizdu, kad tik kartu su aukščiausio lygio vadovais mes tai galime įgyvendinti.

Tikimės, kad nebūsime atidėti į „antrą etapą“ arba „palikti už brūkšnio“ ir sezono pabaigoje galėsime džiaugtis ne tik, kad esame sveiki, futbolo rezultatais, kylančiais Lietuvos klubų UEFA reitingais, bet ir klubų finansine sveikata“, – apibendrino „Žalgirio“ direktorė Vilma Venslovaitienė.

„Kauno Žalgirio“ direktorius Eimantas Pūras atkreipė dėmesį į tai, jog pagalba profesionaliam sportui koronaviruso pandemijos metu jau yra pradėta skirti kitose šalyse.

„Didžioji dauguma klubų jau pasinaudojo LR Vyriausybės paramos formomis, orientuotomis į darbuotojus, esančius prastovose. Bet administracijos darbuotojų klubuose nėra daug, didžiąją klubų biudžetų dalį sudaro žaidėjų, trenerių atlygiai.

Jau girdime kalbas apie konkretesnę pagalbą kultūros žmonėms, dėl to džiugu. Tikimės, kad artimiausiu metu ateis ir sportininkų eilė. Matome ir kitų šalių pavyzdžius, kur profesionalus sportas dėl paskelbto karantino iš Vyriausybių sulaukia tikslinių dotacijų, – tęsė Kauno komandos atstovas. – Bet kokia parama, kurią dabar gautų klubai, visa būtų skirta kompensuoti žaidėjų, trenerių atlygius. Pinigai labai greitai sugrįžtų į šalies ekonomiką.

Klubams vis dar sunku įsivertinti krizės gylį, kol laukiama ne tik atsakymų dėl pagalbos formų iš Vyriausybės, LFF, UEFA ir FIFA, bet ir nežinant, kada tiksliai bus galima pilnavertiškai atnaujinti veiklą.“

Valstybės pagalba yra aktuali ne tik profesionaliam sportui, bet ir jo pamatui – vaikų akademijoms.

Vilniaus „Riterių“ direktorius Virmantas Lemežis, kuris šias pareigas užima ir jau įsibėgėjančioje Talentų futbolo akademijoje (TFA), neslepia susirūpinimo dėl trenerių darbo vietų išlaikymo bei po karantino pabaigos į visavertes treniruotes grįšiančių vaikų skaičiaus.

„Karantino pradžioje treneriams teko skelbti prastovas, tačiau praėjus vos kelioms savaitėms ir įvertinus grėsmes, pradėjome organizuoti grupines treniruotes nuotoliniu būdu. Tiesa, jose dalyvauti bei už jas net ir ženkliai sumažintas sumas mokėti šiuo sunkiu metu gali tikrai ne visi TFA bendruomenės nariai.

Klubų piramidės dalimi esančioms neformaliu vaikų ugdymu užsiimančioms akademijoms gyvuoti padeda NVŠ krepšelis, todėl aktualia valdžios parama čia taptų lėšų sumos, tenkančios vienam NVŠ programoje dalyvaujančiam vaikui, padidinimas“, – kitas galimas valdžios pagalbos priemones vardino „Riterių“ ir TFA atstovas.

Straipsnio įvertinimas: 0 4
 • Benderis

  vos neapsiverkiau beskaitydamas... 😀DD taip graudu pasidare... is tikro - futbolas lietuvoje prarado milijonus pajamu uz bilietus... prasys valstybes milijonu gi o ne keliu simtu euru...

  • 10
 • D.

  Kad dar daugiau prasiplautų sau į kišenę? Ne Ačiū. Dabar pats laikas iškratyt visą LT futbolą su STT pagalba ir darytis baną 2metams, kol karantinas.

  • 7
 • Yes (IP: 82cdea587)

  Galėtų ir suteikt tą paramą, nes iš lūžtančių stadionų nuo žiūrovų 100€ surenka maždaug

  • 4
 • Budulis

  1. Tuo atveju, jeigu Vyriausybė pradėtų remti Lietuvos futbolą, tai būtų komedija "Le Finito". Jau net nejuokinga, kad federacija turėdama tokius resursus lyginant su kitomis sporto šakomis negali rasti sprendimų būdų, kaip rasti priemones spręsti klubų klausimus. Tai visiška impotencija gerbiami funkcionieriai su dviem narcizais priekyje. Ar jūs iš medžio nukritę ar su galva negerai. Patys turite spręsti savo klausimus, būdami turtingiausia LT federacija, o ne to sąskaita atimti iš kitų sporto šakų pagalbos dalį. Kad būtumėte teisingi ir "pūkuoti" ir rodytumėte kitiems pavyzdį, tada ir kalba būtų kita. Bet dabar kai daugiau kaip didžioji dalis federacijos yra iš berniukų šutvės, apie ką jūs čia kalbate, ALIO? Pradėkite nuo savęs, susimažinkite nereikalingas neprioritetines programas, susimažinkite savo darbo užmokesčio dalį, nustokite pirkti Hummel aprangėles, mažiau atkatų reikės susiorganizuoti, susimažinkite organizacinę struktūrą, pašalinkite iš valdymo nereikalingas pareigybes,

  • 3
 • Budulis

  3. Kyla klausimas, kodėl neateina į klubus privatūs Investuotojai, įvairūs fondai, mieli berniukai ar tai ne dėl jūsų veiksmų ir požiūrio kuris yra įdiegtas futbole yra didelis STOPAS Investicijoms, atėjimui kitiems ir teisingo požiūrio žmonėms. Kodėl mes turime jums duoti, kai jūs mums nieko nedavėte, išskyrus tai, kad sėkmingai padorius žmones prie radiatorių pririšate ar patogiai bagažinėse vežiojate įvairius savo prietėlius. Ir be jūsų yra didesni prioritetai kam daugiau reikia padėti, tai medikai, senoliai, socialinė sritis, sąžiningos sporto šakos, kiti visuomenei reikalingi būtini poreikiai. Baikite šaipytis, o keiskitės reikiama kryptimi ir darbais įrodykite savo tikrąją vertę.

  • 3
 • Budulis

  3. Kyla klausimas, kodėl neateina į klubus privatūs Investuotojai, įvairūs fondai, mieli berniukai ar tai ne dėl jūsų veiksmų ir požiūrio kuris yra įdiegtas futbole yra didelis STOPAS Investicijoms, atėjimui kitiems ir teisingo požiūrio žmonėms. Kodėl mes turime jums duoti, kai jūs mums nieko nedavėte, išskyrus tai, kad sėkmingai padorius žmones prie radiatorių pririšate ar patogiai bagažinėse vežiojate įvairius savo prietėlius. Ir be jūsų yra didesni prioritetai kam daugiau reikia padėti, tai medikai, senoliai, socialinė sritis, sąžiningos sporto šakos, kiti visuomenei reikalingi būtini poreikiai. Baikite šaipytis, o keiskitės reikiama kryptimi ir darbais įrodykite savo tikrąją vertę.

  • 3
 • Budulis

  2. apsivalykite iki tokio lygio, kad Investuotojams į akis galėtumėte žiūrėti ir jie su jumis pradėtų kalbėtųsi ir tada kreipkitės į valstybines institucijas pagalbos. Tai čia išvardinta tik dalis galimų priemonių, kurias iš šono galima pasiūlyti, o jeigu panagrinėjus giliau jūsų vidinę pusę, manau priemonių atsirastų daug daugiau ir jos būtų labai efektyvios. Nes ką jūs davėte visuomenei, kad drįstate prašyti mūsų uždirbtų lėšų dalies. Paviešinkite labai detaliai savo biudžetą, atsiverkite pilnai jeigu prašote visuomenės uždirbtų lėšų, kad galėtume matyti kaip iš tikrųjų jūs gyvenate. Be viso to, turbūt nėra LT futbolo klubo, kurio neremtų miestų savivavldybės, tai dar negana. Pvz, FK Kauno Žalgiris visu 100% yra išlaikomas miesto. Vilniaus Žalgiris apie 80%. Kiti klubai mažesniu procentu. Kodėl?

  • 2
 • Budulis

  1. Tuo atveju, jeigu Vyriausybė pradėtų remti Lietuvos futbolą, tai būtų komedija "Le Finito". Jau net nejuokinga, kad federacija turėdama tokius resursus lyginant su kitomis sporto šakomis negali rasti sprendimų būdų, kaip rasti priemones spręsti klubų klausimus. Tai visiška impotencija gerbiami funkcionieriai su dviem narcizais priekyje. Ar jūs iš medžio nukritę ar su galva negerai. Patys turite spręsti savo klausimus, būdami turtingiausia LT federacija, o ne to sąskaita atimti iš kitų sporto šakų pagalbos dalį. Kad būtumėte teisingi ir "pūkuoti" ir rodytumėte kitiems pavyzdį, tada ir kalba būtų kita. Bet dabar kai daugiau kaip didžioji dalis federacijos yra iš berniukų šutvės, apie ką jūs čia kalbate, ALIO? Pradėkite nuo savęs, susimažinkite nereikalingas neprioritetines programas, susimažinkite savo darbo užmokesčio dalį, nustokite pirkti Hummel aprangėles, mažiau atkatų reikės susiorganizuoti, susimažinkite organizacinę struktūrą, pašalinkite iš valdymo nereikalingas pareigybes,

  • 3
 • pastebėjimas (IP: ce29768ef)
  klaidomis

  Vaikščioti nuo durų iki durų nėra geriausias būdas išgyventi. Visuomet viską labai lengva nurašyti ištiesta ranka bet koks tolimesnis sprendimas? Kiekvienas žmogus remdamas skolindamas pinigus pagalvos o ką aš manais gausiu. Ką gaus mainais valstybė ? SŪDUVA ar Žalgiris dar vieną titulą? Vienintelė išeitis tai bendrą LT LV futbolo lyga kas ir remejus sudomintų intrigos būtų visi laimėtų neabejotinai tokiai lygiai sutartgeneralinį rėmėją būtų žymiai lengviau

  tau vienintelė išeitis nustoti rašyti kliedesius. Kodėl su LV ? kodėl tuomet ne lenkų ar rusų lygos ? kuris čia generalinis rėmėjas dabar neremia tik dėl to, kad latvių klubų nėra ?

  • 0
 • Praeivis (IP: ce29768ef)
  Benderis

  vos neapsiverkiau beskaitydamas... 😀DD taip graudu pasidare... is tikro - futbolas lietuvoje prarado milijonus pajamu uz bilietus... prasys valstybes milijonu gi o ne keliu simtu euru...

  šiaip tu blenderi ne pilno proto, bet šį kartą parašei gerai. Matyt mėnulis tinkamoje pozicijoje

  • 0
 • Benderis

  vos neapsiverkiau beskaitydamas... 😀DD taip graudu pasidare... is tikro - futbolas lietuvoje prarado milijonus pajamu uz bilietus... prasys valstybes milijonu gi o ne keliu simtu euru...

  • 10
 • Yes (IP: 82cdea587)

  Galėtų ir suteikt tą paramą, nes iš lūžtančių stadionų nuo žiūrovų 100€ surenka maždaug

  • 4
 • chicane (IP: 9ff4f73c4)

  gal is sutartu varzybu neuzdirbs

  • -1
 • klaidomis

  Vaikščioti nuo durų iki durų nėra geriausias būdas išgyventi. Visuomet viską labai lengva nurašyti ištiesta ranka bet koks tolimesnis sprendimas? Kiekvienas žmogus remdamas skolindamas pinigus pagalvos o ką aš manais gausiu. Ką gaus mainais valstybė ? SŪDUVA ar Žalgiris dar vieną titulą? Vienintelė išeitis tai bendrą LT LV futbolo lyga kas ir remejus sudomintų intrigos būtų visi laimėtų neabejotinai tokiai lygiai sutartgeneralinį rėmėją būtų žymiai lengviau

  • 0
 • Pautvydas (IP: 7d258a505)

  TV transliacijos šiaip sudaro liūto dalį pajamų - o čia vat neteko tokio šaltinio

  • 2

Kitos naujienos