Per futbolo istoriją žaidimo supratimas ir trenerių pasirenkamos taktikos nuolatos keitėsi, o ne viena taktinė naujovė visiems laikams pakeitė futbolą. Football Daily nusprendė pateikti penkias revoliucines taktikas, kurios visiems laikams pakeitė futbolą.
„Netikras devintas numeris“
Nors dauguma netikro „devintojo numerio“ taktikos naudojimą sieja su Pepo Guardiolos vadovaujamu „Barcelonos“ klubu, ši taktinė gudrybė atsirado labai seniai. Dar 1930-aisiais metais Austrijos rinktinės puolėjas Matthiasas Sindelaras atsitraukdavo gilyn į savo aikštės pusę, taip priversdamas gynėjus atsidurti neįprastose vietose. Taip austras susikurdavo galimybių aplenkti lėtesnius gynėjus ir susikurti progų sau bei komandos draugams.
Vėliau ši taktika buvo kiek priblėsusi, o ją iš naujo atgaivino Luciano Spaletti treniruojama „Roma“ ekipa. Suprasdamas Francesco Totti gebėjimą kurti, jis savo lyderį pastatė į šią rolę, o tai iš karto atnešė jiems sėkmingus rezultatus – buvo nepralaimėta net 24 rungtynėse iš eilės.
Visgi, ši taktika labiausiai išgarsėjo 2009 metais, kai tuo metu „Barcelona“ treniravęs Pepas Guardiola nusprandė į šią poziciją nustumti 21-erių metų Lionelį Messi žaidžiant prieš aršiausius varžovus – Madrido „Real“ futbolininkus. Nuolatos keisdamas savo poziciją argentinietis sukėlė sumaištį varžovų gynyboje, kurie tiesiog nežinojo, kada nuo puolėjo reikia atsitraukti, o kada jį sekti. Varžovų pasimetimu pasinaudoję katalonai iškovojo triuškinančią pergalę 6-2.
Pastaruoju metu treneriai nebijo naudoti šios taktikos, o tą galėjome pamatyti ir šiame Europos čempionate, kai Vokietijos rinktinėje „netikro devinto numerio“ poziciją užėmė Mario Gotze ar Thomasas Mulleris. Visgi, tai buvo atliekama dėl to, jog Vokietijos rinktinė šiose pirmenybėse neturėjo aukšto lygio puolėjo.
„Catenaccio“
„Catenaccio“ yra itališkas žodis reiškiantis durų užraktą, kurio buvo pavadinta gynybinė sistema, kuri buvo naudojama 1950-1960 metais. Tai buvo sistema, kurioje keturi gynėjai gindavosi asmeniškai būdami greta varžovų, o vienas gynėjas likdavo arčiau savo vartų, taip siekdamas užgniaužti galimas kontraatakas bei padėdamas gintis dvigubindamas gynybą prieš kamuolį turintį puolėją.
Helenio Herrera buvo ryškiausias šią taktiką naudojęs treneris. Jo vadovaujama „Inter“ ekipa dominavo tiek savo šalyje, tiek visoje Europoje ir laimėjo tris „Serie A“ čempionų titulus bei dvi Europos taures. Argentiniečio taktikos dažnai buvo vadinamos anti-futbolu, tačiau Herrera buvo įsitikinęs, kad taip buvo galima pavadinti tik kitų trenerių naudojamą „Catenaccio“ taktiką.
Tiesa, ši taktika buvo pasmerkta žlugti, kai vis daugiau komandų rinkosi zoninę gynybą, vietoj asmeninės žaidėjų priežiūros. Tuo tarpu paskutiniu gynėju žaidęs futbolininkas buvo perstumtas į priekį už gynėjų ir tapo atraminiu saugu, kuris šiuolaikiniame futbole yra naudojamas beveik kiekvienoje komandoje.
„Totalinis futbolas“
„Totalinio futbolo“ esmė buvo sukurti tokį stilių, kuriame savo geriausiomis spalvomis atsiskleistų techniški ir puikiai žaidimą suprantantys žaidėjai. Futbolininkai savo pozicijas keisdavo labai dažnai, o tai jų žaidimą padarydavo itin pavojingą ir neprognozuojamą.
Pirmieji šią taktiką dar maždaug 1950-aisiais išbandė Vengrijos futbolo rinktinė ir „Burnley“ ekipa, tačiau ji buvo ištubulinta „Ajax“ ekipoje bei Olandijos rinktinėje ten dirbant treneriui Rinusui Michelsiui, o paskui ir tuometiniam rinktinės kapitonui Johanui Cruyffui.
Nuolatinis judėjimas ir pozicijų pakeitimai sukėlė neišsprendžiamų užduočių asmeninę gynybą naudojusioms ekipoms, o naudodamasi šia taktika „Ajax“ ekipa iškovojo tris Europos taures iš eilės. Šios taktikos buvo mokinami visi „Ajax“ klubo nariai, o „totalinį futbolą“ mokėsi žaisti ir vaikai šio klubo akademijoje.
Vėliau panašią taktiką Cruyffas naudojo ir „Barcelona“ klube, su kuria jis iškovojo keturis Ispanijos čempionų titulus iš eilės.
„Tiki-Taka“
Vos per keletą metų kalbantys apie „Tiki-Taka“, nuo šios taktikos įvardinimo kaip atnešančio nuostabų ir gražų žaidimą, perėjo prie pasisakymų apie nuobodų ir negražų stilių, be kurio futbolas būtų geresnis. Ši taktika yra paremta greitais, trumpais perdavimais, o žaidėjai nuolatos juda ieškodami erdvių bei kurdami trikampius perdavimui atlikti.
„Tiki-Taka“ buvo naudojama Ispanijos rinktinėje, kai jai vadovavo Luisas Aragonesas ir Vicente del Bosque. Turėdami itin techniškus, tačiau nedidelio ūgio saugus, su šia taktika jie išnaudojo visas geriausias šių futbolininkų savybes, o tai jiems atnešė du Europos bei vieną Pasaulio čempionų titulą.
Šią taktiką į „Barceloną“ komandą perteikė ir Pepas Guardiola, kuriam ji taip pat atnešė ne vieną titulą. Lionelis Messi buvo pastumtas į aikštės vidurį, krašto gynėjai nuolatos jungdavosi į atakas, o gynėjai rungtyniavo aukšta linija, taip suteikiant daugiau galimybių perdavimams žaidimą kūrusiems Xavi ir Iniestai. Guardiolos komandoje perduoti kamuolį sugebėti turėjo net ir vartininkas, kuriam taip pat tekdavo atlikti ne vieną perdavimą.
Visgi, per laiką šios taktikos minusai buvo išryškinti, o labiausiai tai buvo matoma 2013 metais Čempionų lygos pusfinalyje prieš „Bayern“, kai „Barca“ buvo sutriuškinta net 0-7. Komandos atliekamiems perdavimams šioje serijoje trūko aštrumo ir katalonai nebesugebėjo susikurti progų. Kai dar po metų Ispanijos rinktinė pasitraukė jau po grupės etapo 2014 metų Pasaulio čempionate, spauda paskelbė, kad „Tiki-Taka“ mirė.
Spaudimas
Spaudimas, skirtingai nuo visų kitų šiame sąraše pateiktų futbolą pakeitusių dalykų, nėra futbolo taktika. Jis gali būti naudojamas su daugybe skirtingų taktikų, o jo esmė yra spausti varžovų žaidėjus bei uždaryti erdves perdavimams, taip bandant kaip įmanoma greičiau perimti kamuolį.
Yra daugybė skirtingų spaudimo formų: kai kurios komandos spaudžia tik savo aikštės pusėje, o kai kurios jį tęsia iki pat varžovų vartininko. Taip pat yra naudojamas ir spaudimas, kuriame varžovams leidžiama judėti iki pat paskutinio savo aikštės trečdalio, o jį pasiekus, varžovams pateikiamas spaudimas iš visų pusių.
Jurgeno Kloppo naudojamas spaudimo būdas – „Gegenpressing“, yra išties įdomus. Šia taktika bandoma priversti varžovus klysti kuo arčiau jų vartų, o klaidas paversti į pavojingas atakas. Naudodamiesi šiuo spaudimu „Borussia“ futbolininkai laimėjo du „Bundesliga“ čempionų titulus bei 2013 metais pateko į Čempionų lygos finalą. Pats Kloppas „Gegenpressing“ buvo pavadinęs geriausiu progų kūrėju pasaulyje.
Argentinietis Marcelo Bielsa yra vienas iš trenerių, kurie stipriai prisidėjo prie spaudimo taktikos ir jos tobulinimo. Jo sukurta 3-3-3-1 taktikė formacija buvo skirta būtent tam, kad jo komandai suteiktų pranašumą spaudžiant beveik kiekvienoje zonoje. Jo kamikadziško stiliaus taktika įkvėpė tokius strategus kaip Mauricio Pochettino ar Pepą Guardiolą, kuris Bielsą netgi buvo pavadinęs geriausiu treneriu pasaulyje.
Žaidėjams vis gerinant savo fizinę kondiciją, ateityje mes ir toliau turėtume išvysti vis naujesnių ir įmantresnių spaudimo taktikų, kurios turėtų ir toliau keisti futbolą.
Komentarų kol kas nėra...
Komentarų kol kas nėra...
Komentarų kol kas nėra...
Cituoti komentarą
Pranešti apie netinkamą komentarą