Newcastle United istorija

Atsakyti
Sekti temą
embeded-image

Kevin Keegan

1881-1939 metai

Newcastle United futbolo klubo atsiradimas priklauso “Victorian Tyneside” ir dviems vietinėms komandoms, Newcastle East End ir Newcastle West End. Įsikūrusioms skirtingose miesto pusėse, šios dvi pionieriškos komandos vystėsi nuo kuklios pradžios, Kriketo (cricket) sporto šakoje, nuo ankstyvųjų 1880-ųjų metų.

Didelė konkurencija tarp dviejų klubų vyko ne vienerius metus, bet nuo 1982 metų East Enders tapo dominuojančia jėga. West End‘ui iškilo financinių problemų ir jų baigtimi pasinaudojo East End, kurie persikėlė skersai per miestą ir užėmė West End‘o stadioną, St. James Park‘ą.

Labai greitai jie pakeitė savo pavadinimą į Newcastle United, o taip pat ir klubo spalvas iš raudonos ir baltos pakeitė į dabartinę garsiąją juodą ir baltą spalvas. Jie buvo išrinkti į Futbolo Lygą 1883 metais ir pradėjo daugiau nei šimtmetį trunkančių įvykių, kurie ir padarė „Šarkas“ vienais iš žaidomo populiariausiųjų.
Tik kitame šimtmetyje, Newcastle įškovojo kelialapį į aukščiausią divizioną, po serijos patikrinimo rungtynių – senesnė versiją dabartinių „play-off‘ų“.

United tada išsivystė į komandą, kuri tapo „Edvardian England‘s“ pono apranga, bet ne prieš tai kai Tynesiders žengė pro keliantį nerimą laikotarpį, del fanų palaikymo trūkumo, bei pinigų trūkumo banke. Bet su pagalba iš klubo direktorių, klubas atrėmė tai ir išgyveno, kad taptų galinga jėga futbole.

Newcastle pradėjo vilioti talentingus žaidėjus, ypač iš Škotijos, ir greitai surinko sudėtį kuri galėjo kovoti su visais varžovais iš Anglijos. Žaidėjai kaip Colin Veitch, Jackie Rutherford, Jimmy Lawrence ir Albert Shepherd. „Juodai Balti“ turėjo tarptautinio lygio komandą. Tai buvo Bill McCracken, Jimmy Howie, Peter McWilliam ir Andy Atkin. Visi buvo „Homegrown“ žaidėjai.

„Šarkos“ iškovojo League Championship 3 kartus ir pasiekė 5 FA Taurės finalus, metais kurie vedė į pirmąjį pasaulinį karą. Geordies fanai mėgavosi 10 metų komanda kurią stengėsi nuversti visi. United žaidė futbolą stiliumi, kuris garsus futbolo istorijoje. Tai buvo pozicinis, įdomus, įkvepiančio stiliaus futbolas.

Po pirmojo pasaulinio karo, trečiasis dešimtmetis buvo tikrai pilnas įvykių. „Juodai Balti“ iškovojo FA taurę, Wemblio stadione 1924 metais nugalėję Aston Villa, tai buvo tik antrasis finalas, kuris vyko garsiajame stadione. Ir rekordinis pirkinys – Škotijos nacionalinės rinktinės puolėjas Hughie Gallacher, padėjo Newcastle United iškovoti Championship trofėjų po trijų metų 1927-aisiais.

Garsūs vardai tęsė Newcastle United dryžuotos aprangos garsinimą. Neskaitant legendinio Gallacher‘io, „Šarkos“ pasistiprino tokiais futbolininkais kaip Neill Harris, Stan Seymour ir Frank Hudspeth. Seymour tapo įtakinga figūra ateinantiems 40-čiai metų kaip žaidėjas, treneris ir direktorius.

Tai vyko 1932 metais Wemblyje garsiajame „Už Linijos“ FA Taurės finale su Arsenal klubu. United laimėjo 2-1 po įmušto įvarčio, kuris po skersuoto Jimmy Richardson kamuolio, kuris buvo atmuštas prie linijos, tačiau teisėjas užskaitė įvartė, tada nebuvo kartojimų, tai buvo vienas iš ginčytiniausių momentų FA Taurės istorijoje.

Newcastle didžiavosi futbolo meistrais, tokiais kaip Sammy Weaver ir Jack Allen, taip pat ir pirmu žaidėju-treneriu aukščiausiame divizione, škotijos rinktinės atstovu Andy Cunningham, Bet po šlovės Wemblyje, Newcastle ištiko krizė ir 1934 metais jie pirmą kartą klubo istorijoje iškrito iš aukščiausios lygos.

Stulbinamai tame pačiame sezone kai klubas iškrito į antrąją lygą, klubas turėjo ir tokiu pergalų kaip 9-2 prieš Liverpool ir 7-3 prieš Everton vienos savaitės bėgyje !

Atsistatymo darbai vyko metais, kurie vedė į antrąjį pasaulinį karą, tuo metu buvusi klubo žvaigždė Stan Seymour buvo paskirtas dirbti direktorių taryboje. Užsispyrusiu charakteriu garsėjęs žmogus, pastatė pamatus kitam puikiam Newcastle United periodui.

1945-1979

Iki to laiko kai 1945 metais buvo atstatya taika, Seymour’as buvo priešakyje visų įvykių. Jis suteikė „Šarkoms“ startinę sudėtį pilną žvaigždžių, mišinį iš „vietinių“ talentų tokių kaip Jackie Milburn, Bobby Cowell ir Ernie Taylor, taip pat „ne-vietinių“ tokiu kaip George Robledo, Bobby Mitchell, Joe Harvey ir Frank Brennan.

Newcastle grįžo į Pirmą Divizioną dvigubu greičiu. Pakilimas buvo pasiektas 1948 metais priešais milžiniškas minias St. James Parke. Žiūrovų vidurkis per varžybas siekė beveik 57000 kiekvienose namų rungtynėse ! Tai buvo nacionalinis rekordas ne vienus metus. Tačiau tai buvo tik pradžia naujo pasiekimų periodo.

Per šeštąjį dešimtmetį, United iškovojo FA Taurę 3 kartus per 5 sezonus. 1951 metais jie įveikė Blackpool 2-0, po metų Arsenal vienuolikė buvo įveikta 1-0 ir 1955 metais Newcastle įveikė Man City 3-1. „Šarkos“ buvo žinomos kiekviename Anglijos kampelyje, kaip ir jų žaidėjai; „Wor Jackie“ Milburn ir Bobby „Dazzler“ Mitchel.

Nepaisant to, kad turėjo puikius žaidėjus tame laikotarpyje, žvaigždes kaip Ivor Allchurch, George Eastham ir Len White, tame dešimtmetyje Newcastle iškrito iš Stipriausio Diviziono 1961 metais, su ginčytinu buvusios Manchested United žvaigždės Charlie Mitten‘o vadovavimu. Tai buvo milžiniškas smūgis klubui.

„Senas Kovinis Arklys“ grįžo atgaivinti „šarkų“. Tai buvo Joe Harvey, kuris anksčiau buvo komandos kapitonas, kai klubas prieš karą buvo vienas galingiausių anglijoje. Jis kartu su Stan Seymour atstatė komandą ir „Juodai-Balti“ grįžo į Aukščiausią Lygą 1965 metais, kaip Antrojo Diviziono čempionai. Newcastle United tada tapo labai nenuspėjama komanda, visada galinti įveikti geriausius, tačiau taip ir nesugebėjuia atskleisti savo tikrojo potencialo iki šių dienų.

Joe Harvey‘o sudėtis prasimušė į Europą, pirmą kartą tai pavyko 1968, ir visus nustebino laimėjusi Inter Cities Fairs Taurę; Uefa Taurės pirmtakę. United turėjo solidžią sudėtį ir Newcastle tradicija duoti garsujį 9 numerį puolėjui tesėsi kai „didelis“ welsietis Wyn Davies buvo žinomas kartu su tokiais kaip Bryan „Pop“ Robson, Bobby Moncur ir Frank Clark.

Sekančiais metais po Europos sėkmės, treneris Harwey pristatė talentingus futbolininkus kurie džiugino Gallowgate‘o aistruolius. Tai buvo Jimmy Smith, Tony Green ir Terry Hibitt, labiausiai visus žavėjo naujasis puolėjas vardu Malcolm Macdonald.

Pravardžiuotas „Supermac“. Macdonald buvo vienas didžiausiu Newcastle United herojų. Arogantiškas, išdidus ir triuškinantis varžovų aikštės pusejė, jis vedė komandą į puolimą Wemblyje du kartus, 1974 ir 1976 metais, prieš Liverpool FA Taurėje ir prieš Man City League Cup Taurėje. Bet abu sykius „Šarkoms“ nepavyko parvežti trofėjų į atgal į „Tyneside“.


1980-2000m.

Prasidėjus devintajam dešimtmečiui, United turėjo dramatišką nuosmukį ir buvo silpni, antrajame divizione. Gordon Lee pakeitė iki tol treniravusį Harvey kaip nauajas klubo bosas, tačiau greit jo postas atiteko Richard Dennis ir tada Bill Mcgarry.

Bet žmogus kuris Newcastle United vėl sugrąžino į Pirmąją Lygą buvo treneris Arthur Cox kartu su buvusiu Anglijos kapitonu Kevin Keegan, kuris sensacingai perėjo pas „šarkas“ 1982 metais.

Keegan sužavėjo visą Tyneside‘ą ir United šturmavo Top Divizioną, stiliumi kuris tapo Keegan ženklu / etikete sekančiame dešimtmetyje. Šalia Keegan buvo jaunieji Peter Bardsley ir Chris Waddle, ir sezono partneriai Terry McDermott bei David McCreery.

Paul Gascoigne pasekė ju pavyzdžiu, taip pat kaip ir Jack Charlton, tik tapdamas komandos vadovu. Tačiau tada įvyko periodas pardavinėjant komandos žvaigždes, tokias kaip Beardsley-Waddle ir Gazza ,deja, tai buvo ne pabaiga, dar prasidėjo kova dėl Newcastle United kontrolės.

„Šarkos“ tuomet vėl krito į Antrąjį Divizioną ir buvo pavojingoje būklėje. Neturėjo nei gerų žaidėjų nei pinigų, sirgalių armija vis mažėjo.

Kai klubas buvo ant ribos, jam reikėjo išgelbėtojo ir Newcastle United gavo iškart du . Kai Seras John Hall ir Kevin Keegan prisijungė, kad sudarytų grėsmingą duetą.

Kai Keegan grįžo į Tyneside‘a, kad pakeistų Ossie Ardiless kaip klubo treneris su trumpalaikiu kontraktu 1992 metais, United kovojo lentelės gale Antrajame Divizione. Seras John Hall perėmė klubo kontrolę kaip savininkas. Tuomet jam reikėjo stebuklo norint pasukti viską į teigiamą pusę, nes tuomet grėsė iškritimas į Trečiąjį Divizioną pirmą kartą klubo istorijoje.

Jei Seras John norėjo pertvarkyti klubą, jam pirmiausia arti bankroto esantį klubą reikėjo išgelbėti nuo kritimo į žemesnę lygą. Kaip ir anksčiau, Keegan vien tik buvimas sužavėjo visą regioną. Newcastle United susierzinę aistruoliai tapo sujaudinti, laukiantys gero vos per vieną naktį.

Jie vėl užpildė St. James Parką ir Newcastle United išsigelbėjo, Seras John Hall pradėjo rūpintis pagrindiniu planu – kaip Newcastle padaryti vienu iš Europos superklubų. Kevin Keegan liko klube kaip jo komandos vadovas ir galingas duetas iškart ėmėsi darbo.

Klubo finansinė būklė buvo stabilizuota; St James Parkas rekonstruotas į stadioną tokį pat gerą kaip ir visų galingų klubų, talpino 52000 futbolo mylėtojų. Keegan įsigyjo naujų žaidėjų, dauguma jų buvo tarptautinės žvaigždės. Tai buvo pradžia penkių ypatingų metų valdant Kevin‘ui Keegan‘ui.

Pirmasis Divizionas laimėtas ir Premier Lygos klubai buvo sutikti su nauju poveikiu futbolui. „Juodai Balti“ prisijungė prie elito 1993-94 metų sezone ir Newcastle United greitai tapo pripažintu, kaip jėga kuri gali kovoti dėl Premier Lygos titulo, du kartus užėmė antrąją vietą ir buvo labai arti čempionų titulo.

Klubas stipriai investavo į naujus žaidėjus ir sudėtis tapo universali, nacionalinių rinktinių atstovai iš viso pasaulio. Tokie kaip David Ginola, Tino Asprilla ir Britų žvaigždės Alan Shearer bei Duncam Ferguson.

Tyneside‘o klubas kėlė savo reputaciją žaisdamas atakuojančio stiliaus futbolą. Vadovaujamas Kenny Dalglish‘o, Newcastle pateko į Čempionų Lygą ir pasiekė FA Taurės finalą 1998 metais, bet nusileido Arsenal vienuolikei. Su kitu garsiu treneriu už komandos vairo, Ruud Gullit, Newcasle vėl pasiekė FA Taurės finalą, tačiau ir vėl pralaimėjo, šįkart Manchester United klubui.

Dabar su gryžusiu didvyriu Kevin Keegan už Newcastle vairo, „Šarkos“ yra susilpnėjusi jėga futbole, aikštėje ir už jos ribų. Tačiau tai klubas besididžiuojantis tradicijomis ir klubas su aistringais ir ištikimais sirgaliais, Newcastle United yra vienas didžiausių klubų pasaulyje.


na va išverčiau šiokią tokią Newcastle Istoriją, tikiuosi patiks, del klaidų ramiai... Užmiršau per vasarą biški anglų kalbą, kaip ir lietuvių 😄 Tikiuosi kasnors perskaitys ir sužinos naujų dalykų 😉
Isn't it funny? You hear a phone ring and it could be anybody. But ringing phone has to be answered, doesn't it?
Citavimas
0
Daugiausia įvarčių Lygos ir Taurės varžybose už Newcastle United: 206 - Alan Shearer

Daugiausia Lygos įvarčių Newcastle United istorijoje: 178 - Jackie Milburn

Top 10 Newcastle United istorijoje daugiausia įvarčių imušę:
1. 206, Alan Shearer 1996-2006
2. 200, Jackie Milburn, 1946-57
3. 153, Len White, 1953-62
4. 143, Hughie Gallacher, 1925-30
5. 121, Malcolm MacDonald, 1971-76
6. 119, Peter Beardsley, 1983-97
7. 113, Bobby Mitchell, 1949-61
8. 113, Tom McDonald, 1921-31
9. 101, Neil Harris, 1920-25
10. 97, Bryan Robson, 1962-71

Top 10 Newcastle United istorijoje Lygos varžybose įvarčių imušę:
1. 177, Jackie Milburn, 1946-57
2. 148, Alan Shearer, 1996-2006
3. 142, Len White, 1953-62
4. 133, Hughie Gallacher, 1925-30
5. 108, Peter Beardsley, 1983-97
6. 100, Tom McDonald, 1921-31
=7. 95, Malcolm Macdonald, 1971-76
=7. 95, Bobby Mitchell, 1949-61
9. 87, Neil Harris, 1920-25
=10. 82, George Robledo, 1949-53
=10. 82, Bryan Robson, 1962-71

Top 10 Newcastle United istorijoje FA Taurės varžybose įvarčių imušę:
1. 23, Jackie Milburn, 1943-57
2. 21, Alan Shearer, 1996-2006
3. 18, Bobby Mitchell, 1949-61
=4. 16, Bill Appleyard, 1903-08
=4. 16, Albert Shepherd, 1908-14
=6. 14, Neil Harris, 1920-25
=6. 14, James Howie, 1903-10
=6. 14, Malcolm Macdonald, 1971-76
=6. 14, John Rutherford, 1902-13
10 13. Tom McDonald, 1921-31

Top 10 Newcastle United istorijoje League Taurės varžybose įvarčių imušę:
1. 12, Malcolm Macdonald, 1971-76
2. 8, Andy Cole, 1993-95
=3. 7, Alan Gowling, 1975-78
=3. 7, Alan Shearer, 1996-2006
5. 5, Gavin Peacock, 1990-93
=6. 4, Peter Beardsley, 1983-97
=6. 4, Craig Bellamy, 2001-05
=6. 4, Micky Burns, 1974-78
=6. 4, Paul Cannell, 1972-78


Top 10 Newcastle United istorijoje Europos Taurių varžybose įvarčių imušę:
1. 30, Alan Shearer, 1996-2006
2. 12, Shola Ameobi, 2000-2008
3. 11, Craig Bellamy, 2001-05
4. 10, Wyn Davies, 1966-71
5. 9, Bryan Robson, 1962-71
6. 9, Tino Asprilla, 1996-98
7. 7, Nobby Solano, 1998-2007
=8. 5, Jimmy Scott, 1967-70
=8. 5, Gary Speed, 1998-2004
=8. 5, Patrick Kluivert, 2004-05
=8. 5, Laurent Robert, 2001-05

Įvarčių procentas per rungtynes:
82% - Hughie Gallacher, 1925-30 (143 įvarčiai/174 rungtynės)
81% - Andy Cole, 1993-95) (68 įvarčiai/84 rungtynės)
75% - Albert Shepherd, 1908-14 (92 įvarčiai/123 rungtynės)
65% - Jack Smith, 1934-38 (73 įvarčiai/112 rungtynės)
64% - Barrie Thomas, 1962-64 (50 įvarčiai/78 rungtynės)
60% - William Appleyard, 1903-08 (87 įvarčiai/145 rungtynės)
60% - Les Ferdinand, 1995-97 (50 įvarčių/83 rungtynės)
51% - Alan Shearer, 1996-2006 (206 įvarčiai/404 rungtynės)

Daugiausia Lygos ir Taurės įvarčių per vieną sezoną:
41, Andy Cole 1993-94

Daugiausia Lygos įvarčių per vieną sezoną:
36, Hughie Gallacher, Division One, 1926-27

Top 6 daugiausiai mušusių Lygos ir Taurės varžybose:
41 įvartis per 45 rungtynes, Andy Cole, 1993-94
39 įvarčiai in 41 rungtynes, Hughie Gallacher, 1926-27
39 įvarčiai in 46 rungtynes, George Robledo, 1951/52
34 įvarčiai in 44 rungtynes, Hughie Gallacher, 1929/30
34 įvarčiai in 53 rungtynes, Mick Quinn, 1989/90
34 įvarčiai in 46 rungtynes, Charlie Wayman, 1946/47

Rezultatyviausia žaidėjai paskutinius 15 sezonų:
1990-91 - Mick Quinn, 20 įvarčių
1991-92 - Gavin Peacock, 20 įvarčių
1992-93 - David Kelly, 27 įvarčiai
1993-94 - Andy Cole, 41 įvartis
1994-95 - Peter Beardsley/A Cole, 15 įvarčių
1995-96 - Les Ferdinand, 29 įvarčiai
1996-97 - Alan Shearer, 28 įvarčiai
1997-98 - Alan Shearer/John Barnes, 7 įvarčiai
1998-99 - Alan Shearer, 21 įvartis
1999-00 - Alan Shearer, 30 įvarčių
2000-01 - Alan Shearer/Carl Cort/Nolberto Solano, 7 įvarčiai
2001-02 - Alan Shearer, 27 įvarčiai
2002-03 - Alan Shearer, 25 įvarčiai
2003-04 - Alan Shearer, 28 įvarčiai
2004-05 - Alan Shearer, 19 įvarčių
2005-06 - Alan Shearer, 14 įvarčių

Daugiausia įvarčių per vienas varžybas:
6 - Len Shackleton v Newport County (h), 5th October 1946 (Division Two)
Isn't it funny? You hear a phone ring and it could be anybody. But ringing phone has to be answered, doesn't it?
Citavimas
0

Nauji įrašai